Készült: 2024.04.24.21:25:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

331. ülésnap (2013.12.02.), 218. felszólalás
Felszólaló Szilágyi László (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:18


Felszólalások:  Előző  218  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZILÁGYI LÁSZLÓ (független): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Úgy látom, ön fog válaszolni. Többször beszéltünk már itt a Házban is a Tatai Környezetvédelmi Zrt. almásfüzitői tevékenységéről, legutóbb talán pont ön nagyjából egyetértett a mi álláspontunkkal, de azt mondta, hiába tennének bármit is, vonnák vissza például az engedélyt, majd jönnének a jogászok, és visszaperelnék az egészet. Legutóbb pedig az ön minisztere azt nyilatkozta egy írásbeli kérdésünkre, hogy Almásfüzitőn a cég által alkalmazott technológia korszerű, az EU-ban és világszerte elfogadott, ajánlott és alkalmazott hulladékkezelési gyakorlat.

De mi történik Almásfüzitőn? Az engedély szerint biológiailag bontható hulladékok hasznosítás útján történő ártalmatlanítása.

(17.10)

Közben itt olyan anyagokat hordanak oda az engedély szerint, amit nem lehet biológiai úton ártalmatlanítani, és szerintem a hulladéktörvény szerint a hígítást, a keverést mind tiltják, és nem lehet ilyesmire engedélyt adni.

A vörösiszap-tározót le kell takarni, rekultiválni kell, ebben egyetértünk, pormentesíteni kell, hiszen nagyon megkeseríti a környéken élők életét a por, de nem lehet újabb veszélyforrásokat odahordani, és nem lehet pancsolni a veszélyes hulladékokkal a Dunától 15 méterre; ez óriási felelőtlenség.

Azt kérdezem én, államtitkár úr, a legújabb fejlemény az, hogy az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen a Tatai Környezetvédelmi Zrt. uniós jogot sértő hulladékkezelési gyakorlata miatt, kérdezem, hogy felülvizsgálják-e ezután az álláspontjukat, tervezik-e az új fejlemények fényében felülvizsgálni a cég engedélyeit. Mi indokolja azt, hogy egyedi határértékek vannak, amikor ez világszerte elfogadott és ajánlott technológia? Nem gondolják-e azt, hogy veszélyezteti ez az egész tevékenység Almásfüzitő, Dunaalmás, Neszmély, Süttő, Lábatlan, Nyergesújfalu, Tát, Esztergom - és sorolhatnám - települések ivóvízbázisát? Illetve mit fognak tenni akkor, ha ez a cég az uniós szabályok miatt (Az elnök csenget.) kénytelen lesz onnan levonulni, lesz-e valami milliárdos pénzügyi biztosíték arra (Az elnök csenget.), hogy ne az adófizetőknek kelljen majd ezt a szennyezőforrást felszámolni?

Előre is köszönöm a kérdésemre adott válaszát. Köszönöm szépen. (Szórványos taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  218  Következő    Ülésnap adatai