Készült: 2024.03.28.10:45:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

246. ülésnap (2001.12.10.), 161. felszólalás
Felszólaló Glattfelder Béla (Fidesz)
Beosztás gazdasági minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 5:57


Felszólalások:  Előző  161  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GLATTFELDER BÉLA gazdasági minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen, elnöknő. Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! Az Országgyűlés '93-ban fogadta el a behozott kőolaj és kőolajtermékek készletezéséről szóló törvényt. Az akkori parlament jelentős többséggel, 119 igen szavazattal, 1 nem ellenében és 5 tartózkodás mellett fogadta el a törvényjavaslatot. A törvény végrehajtása igazolta a szavazásban megnyilvánuló bizalmat: a törvényben előírt készletezés határidőre megvalósult, az ország energiaellátásának biztonsága növekedett.

A készletezési törvény lehetővé tette, hogy a '90-es rendszerváltást követően Magyarország a közép-kelet-európai országok közül elsőként csatlakozzon a Nemzetközi Energia Ügynökséghez. Csatlakozása óta Magyarország a Nemzetközi Energia Ügynökség elismert tagjává vált, az ügynökség rendszeresen tart energetikai válságkezelési gyakorlatokat. A legutóbbin, '99-ben Magyarország jól szerepelt, és a kiértékelés során hazánkat példaként állították a többi tagország elé.

Szerencsére a törvény hatálybalépése óta nem volt olyan országos méretű energiaellátási válsághelyzet, ahol jelentős mennyiségű készleteket kellett volna felszabadítani, helyi energiahiány azonban '99 februárjában a rendkívüli időjárási körülmények miatt Szerencs térségében fellépett. A nagy mennyiségű hó miatt a város elszakadt a külvilágtól, és a hókotrógépek munkája is veszélybe került, mivel nem volt már üzemanyag. Ekkor a helyi vezetők a gazdasági miniszterhez fordultak, kérve, hogy a helyi készletekből megfelelő mennyiséget szabadítsunk fel. Ennek megtörténte hozzájárult a válsághelyzet gyors elhárításához, a biztonsági készletek néhány óra múlva a város rendelkezésére álltak.

Összességében megállapítható, hogy a '93. évben elfogadott törvény beváltotta a hozzá fűzött reményeket, és jelentős mértékben Magyarország nemzetközi elismertségét is javította.

A törvény módosítására most az Unióhoz való csatlakozásunk miatt van szükség. A törvényben előírt készletszintek megfelelnek az uniós követelményeknek, ezen a területen változtatásra nincs szükség, de néhány apróbb technikai módosítást végre kell hajtanunk.

A hatályos törvény értelmében az import kőolaj és kőolajtermékek számbavétele a vámhatáron történik, ez alapján készül a szükséges dokumentáció, és az importőrök ez alapján fizetnek készletezési hozzájárulást. Az EU-hoz való csatlakozásunkat követően ez az eljárás már nem tartható fenn, hiszen az Európai Unió közös vámterületnek számít, így Magyarország és a többi tagállam között vámeljárás már nem lesz. Ezért a törvényjavaslat értelmében - az Európai Unióban alkalmazott gyakorlathoz hasonlóan - a jövőben a készletköteles termékek regisztrálása nem a vámhatáron, hanem a belföldi forgalomhoz kötődően fog megtörténni.

Az Európai Unió biztonsági készletezésre vonatkozó irányelve részletesen szabályozza a készletek összetételét és kimutatásuk rendjét. A törvénytervezetbe az Unió előírásait teljes egészében beépítettük. Itt kell megjegyezni, hogy az ország rendelkezésére álló biztonsági készletezési struktúra már ma is megfelel az Unió elvárásainak, így a készletállományt - mint előbb is említettem - nem kell növelni. Az Európai Unió lehetővé teszi, hogy az egyes tagállamok biztonsági készleteiket egymás területén is tárolhassák abban az esetben, ha erre vonatkozóan a két érintett kormány szerződést köt. Örömmel tájékoztatom önöket, hogy erre Magyarország viszonylatában is van igény. Szlovénia kormánya bejelentette, hogy ilyen egyezményt kíván kötni, és ez alapján Magyarországon biztonsági kőolajtermékeket tároltatni. Az egyezmény előkészítésén a Gazdasági Minisztérium jelenleg is dolgozik.

Az Unió tagállamai részére azt is előírja, hogy a biztonsági készletekről rendszeresen adatokat szolgáltassanak a Bizottságnak. A törvényjavaslat értelmében a gazdasági miniszter kap felhatalmazást erre.

Az Európai Unió előírásain kívül egyetlen vonatkozásban tartja a kormány indokoltnak a készletezési törvény módosítását: azt javasoljuk, hogy a biztonsági tartalékolást végző Kőolaj és Kőolajtermék Készletező Szövetség munkáját olyan felügyelőbizottság ellenőrizze, amely tovább erősíti az állami energiapolitika végrehajtásának ellenőrzését. A hatályos törvény értelmében a szövetség irányítását és ellenőrzését ugyanaz a szervezet, az igazgatóság látja el. A javaslat elfogadása esetén e két tevékenység elkülönül, az irányítás továbbra is az igazgatóság feladata marad, az ellenőrzést a felügyelőbizottság fogja végezni. A felügyelőbizottság feladata nem csupán jogi területekre terjed ki, üzletpolitikai előterjesztés csak akkor terjeszthető a közgyűlés elé, ha azt az fb előzetesen tárgyalta. A felügyelőbizottság három-öt tagból áll, amelynek két tagját a gazdasági miniszter, egy tagját a pénzügyminiszter nevezi ki.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Úgy vélem, ha az Országgyűlés a törvényjavaslatot elfogadja, a jelenleg is jól működő készletezési gyakorlat teljes egészében megfelel majd az EU-elvárásoknak, hosszú távon is biztosított lesz az ország energiaellátása, úgyhogy ez minden igényt, lakossági és európai uniós igényt kielégít majd. Kérem a tisztelt Házat a törvényjavaslat elfogadására.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

 




Felszólalások:  Előző  161  Következő    Ülésnap adatai