Készült: 2024.04.19.22:19:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2017.10.30.), 96. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:11


Felszólalások:  Előző  96  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! A magyar költségvetés az elmúlt években évről évre többet költ a rákbetegek gyógyítására, pontosan azért, hogy minél többen tudjanak kigyógyulni ebből a nagyon veszélyes betegségből. Míg ez pár évvel ezelőtt 137 milliárd forint környékén volt, most már megközelíti a 180 milliárd forintot.

Az elmúlt években 30 százalékkal bővítettük azt a költségvetési keretet az Egészségbiztosítási Alapon belül, amelyből rákbetegeket lehet gyógyítani. Ebből nyilván az elmúlt években számtalan bővülés volt tapasztalható.

Ön valamelyest itt összekeverte a NEAK-ot az ÁEK-val. Az egyik nyilván az Egészségügyi Alapke­zelő, a másik pedig az intézményfenntartó szervezet, a kettőnek egymáshoz a rákgyógyítás kapcsán közvetlen köze nincsen. Azt pedig elmondanám, hogy Hadházy képviselő úr semmifajta visszaélésre nem bukkant, csupán egy cég iratait tette föl a saját honlapjára, amelynek a hozzájutásával kapcsolatban nem adott itt választ az Országgyűlés ülésén körülbelül egy órával ezelőtt, hogy miért tudta olyan gyorsan ő egy amerikai cégnek a belső iratait föltenni a saját honlapjára. 44 hatóanyag és 49 készítmény az, amit betegek tízezreinek tudunk jelen pillanatban garantálni, és folyamatosan növekszik a méltányossági kérelmek elbírálása is az elmúlt években. Tavaly körülbelül 10 ezer egyéni méltányossági kérelem volt, idén pedig 12 ezer egyéni méltányossági kérelemre lehet számítani.

Összességében mi azt szeretnénk, ha egyre több betegnek egyre innovatívabb, egyre újabb, egyre kor­szerűbb, a modern fejlesztésekben létrejövő gyógyszerek állnának a rendelkezésükre. Ezért indította be a NEAK ezt az új beszerzési rendszert, és úgy számol a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő, hogy körülbelül 2,2 milliárd forintnyi új forrás nyílik meg ezáltal az új rendszer alapján. Ebből az új forrásból még több beteg számára tud gyógyhatású készítményeket vásárolni, még több beteget tudnak gyógyítani egyrészről, másrészről ez az a keret, amiből a legújabb fejlesztésű, leginnovatívabb gyógyszereket itt, Magyarországon is alkalmazni tudjuk. Bízunk benne, hogy minél több beteg kaphat ilyen innovatív terápiát Magyarországon a tételes finanszírozású, tehát egyenként több millió forintba kerülő gyógymódok esetében is.

(16.00)

Ennek az egyeztetése idén nyáron, ha jól emlékszem, júniusban indult el a szakmai kollégium különböző tagozataival, pontosan azért, hogy szakértők döntsenek ezekről a kérdésekről, és az egészségügyi szakemberek a szakmai kollégiumokban különböző tagozatokban ezeket támogatták is.

Akiknek valamilyen gyógyszerrel indult meg a kezelése, és ez pozitív eredményt hoz, tehát láthatóan javít a beteg állapotán, azoknak ugyanazzal a gyógyszerrel, ugyanazon a gyógymódon fog folytatódni. A többi betegnél pedig az orvos döntése az, és az orvos folyamatos megfigyelésétől függ, hogy melyik gyógyszert választja.

Ha valamelyik készítménynél pozitív a hatás, akkor nyilván azzal fogják folytatni a kezelést, teljesen függetlenül annak az árától, ha pedig más gyógyszerre van szükség, akár ha drágább, akkor is, akkor ezt az új alkalmazott készítményt lehet használni, de minden korábban alkalmazott készítmény elérhető lesz a beteg részéről a későbbiekben is, hiszen a közbeszerzésben ezeket mind beszerzi a NEAK.

Ön is említette az Országos Onkológiai Intézetet, amely egy komprehenzív rákcentrum, és ezenkívül négy regionális centrumunk is van. Az európai rákintézetek szervezete pedig azt fontolgatja jelen pillanatban, az a javaslata, hogy a tagállamok onkológiai struktúráját, amikor akkreditálják, akkor annak a példája a magyar rendszer akkreditálása. Mindezt azért tettük meg, mert mint ahogy említettem, 30 százalékkal bővítettük a forrásokat, és a közeljövőben és a jövőben is ezeket mind-mind a rákos betegek gyógyítására fordítjuk, és bízunk benne, hogy egyre több forrásunk áll rendelkezésre az emberek gyógyítására. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  96  Következő    Ülésnap adatai