Készült: 2024.04.26.00:14:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

6. ülésnap (2010.05.25.), 137. felszólalás
Felszólaló Dr. Nagy Gábor Tamás (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:16


Felszólalások:  Előző  137  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NAGY GÁBOR TAMÁS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Nagyon türelmesen kivártam a sort a sok kétperces dacára, pedig sokszor lett volna kedvem bekapcsolódni ebbe a vitába. De talán nem baj, hogy így a végén, a pártok álláspontjának az ismeretében kerületi vezetőként magam is elmondhatom, mi hogyan látjuk ezt a törvényjavaslatot, és mennyire nem osztom azoknak a véleményét, akik úgy gondolják, hogy ez egy rögtönzött, ad hoc jellegű törvényjavaslat, amit most így hirtelen benyújtottunk, és valami módon közvetlen beavatkozást jelentene a konkrét turulszoborral kapcsolatos vitában.

Mint ahogy Lendvai Ildikó is tudhatja, aki elolvasta a törvényjavaslatot, hogy ennek a törvénynek nincs visszaható hatálya. Tehát ha még föl is teszi ezt a költői kérdést, hogy vajon lesz-e majd visszaható hatálya, ha valaki elolvassa, hogy mit írtak le a törvényjavaslatot benyújtók, akkor pontosan tudhatja, hogy ennek a törvénynek nincs visszaható hatálya. Annak lehetne a turulszoborra nézve joghatálya, ha a Fővárosi Közgyűlés változtatná meg azt a döntését, amelyet az eddig fennálló jogszabályok alapján hozhatott meg. Azonban erre a jelen választások előtt, a közelgő választások előtt nem sok esély mutatkozik, erről hallhattuk a két érintett, a főpolgármester-helyettes és a kerületi polgármester véleményét itt a Házban.

Én úgy látom, az, hogy erre nem nagyon nyílik lehetőség, pont amiatt van, mert az előző, tehát a ma hatályos jogi rendelkezés rossz. Ezt többen érintették. Nem indokolható az, hogy miért tegyünk különbséget, miért diszkrimináljuk a kerületeket a főváros hátrányára, a fővárossal szemben egy olyan helyzetben, amelyet egyébként nagyon nehéz megmagyarázni, és amellyel a főváros számtalan alkalommal eddig visszaélt. Maga a szakbizottság vezetője is elmondja, hogy nagyon sok értelmetlen és felesleges vitát lehetett volna elkerülni - és nem a turul az egyetlen ilyen példa -, ha ez a jogszabály már régen nem lenne hatályos. És végre most azért lehet ehhez hozzányúlni, és kell is itt a választások utáni első, még a kormány felállását megelőző törvényhozási időszakban, mert ez viszonylag egyszerű, könnyen eldönthető.

Való igaz, hogy a főváros és a kerületek közti kompetenciákat átfogó módon kellene rendezni, ezt azonban nem lehet ilyen rövid idő alatt beterjeszteni. Ezt a kérdést azonban viszonylag gyorsan és könnyen átláthatóan akár egy kétparagrafusos törvényjavaslattal is helyére lehet tenni, és a jövőre nézve el lehet kerülni ezeket a vitákat.

Én nagyon sok olyan témát, példákat tudnék még fölsorolni, amelyekben bizony egyáltalán nem álltunk nagyon könnyen. Néhány nappal ezelőtt beszéltünk a 2006. augusztus 20-ai tűzijáték áldozatairól. Akkor nem volt idő rá, hogy elmondjam, de több mint egy évet csúszott annak az emlékfának a felállítása a kidőlt fa helyére, ami sok embert temetett maga alá, ketten meghaltak annál, többen megrokkantak, megsérültek, illetve megnyomorodtak. Első feladata volt a Fővárosi Önkormányzatnak, hogy kivágja a fa bütüjét, a csonkját, majd utána kis fát ültessen oda, nehogy véletlenül az a környékben lakók által spontán kegyhellyé vált emlékezőhely a kollektív tudatban megmaradjon. És két évig kellett küzdenie a fővárossal szemben az I. kerületnek, hogy legalább valami jelet hagyjunk ott ennek a tényleg katasztrofális természeti csapás áldozatainak emlékére. És még azt kell mondanom, hogy ez nem is ideológiai kérdés. Mert ideológiai kérdés, például, ha úgy tekintjük, a Mansfeld-emlékmű az I. kerület egy nagyon hangulatos kis utcájának, a Szabó Ilonka utca és a Hunyadi János utca lejáratánál.

Képzeljék el, mi történt. Ahhoz, hogy Mansfeld-emlékmű ott létesülhessen Melocco Miklós tervei alapján, még nagy nehezen hozzájárult a főváros, ám kikötést tett. A művész ki szerette volna írni azt a szót Mansfeld Péter neve mellé, hogy hullócsillag. És a Fővárosi Önkormányzat úgy döntött, hogy ez a szó nem szerepelhet az emlékművön. Az a szó, hogy hullócsillag, nem írható ki Mansfeld Péter neve mellé.

(20.10)

Az avatóünnepségen maga Melocco Miklós is megjegyezte: látszólag demokráciában élünk, mégis cenzúra határozza meg, hogy milyen legyen egy művészi önkifejezés. Megjegyzem, a civil ellenállás apró példája, hogy Mansfeld Péter emlékművére egy évvel később Melocco Miklós egy szép éjszaka felvéste, hogy "hullócsillag"; ma már így látszik ez a szobor, de ha ez a fővárosi vezetőkön múlt volna - megjegyzem, ezt eddig nem vették észre (Derültség a Fidesz soraiban.) -, de ha rajtuk múlt volna, akkor nem lehetett volna ezt kiírni. S ezek azért nem normális állapotok. Többen elmondtuk, egy kerületet meg kell illessen az az önrendelkezési jog, az a demokratikus jog, hogy úgy és akként ápolja a hagyományait, olyan emlékhelyeket létesítsen, amilyeneket ő fontosnak tart.

S emlékeztetnék arra is - amire Hegedűsné képviselőtársam is utalt -, hogy Wass Albertnek a Vérmezőn nem állíthattuk fel a szobrát az író születésének centenáriumán. Magánkezdeményezésre készült el a szobor, elkészült a szobor, lezsűriztették a szobrot, de Wass Albertnek nem lehet ma szobrot állítani. Miért? Ez még a romániai háborús bűnökkel vádolt Wass Albert írói megítélése? Semmilyen módon nem tudom megmagyarázni magamnak, hogy ezt miért akadályozta meg a Fővárosi Közgyűlés, s akadályozza mind a mai napig.

Hát igen, jó lenne, ha túlléphetnénk ezeken a megosztottságokon, és végre arról beszélhetnénk, hogy olyan ügyeket tudjunk rendbe tenni, amelyek valóban a főváros fontos ügyei. Látszólag ez kis jelentőségű, mégis a szimbólumoknak, a jelképeknek bizony nagyon nagy jelentősége lehet.

Én osztom Horváth Csabának azt a vélekedését, hogy a politikai arrogancia bizony visszacsaphat az azt elkövetők fejére. Én ezt a fajta politikai arroganciát látom az olyan típusú eseményekben, amit a főváros MSZP-SZDSZ-es vezetése az elmúlt években elkövetett az emberekkel, a kerületekkel szemben, ezt látom most visszacsapni a választási eredményekben, és kérjük, hogy most, amikor már látható, hogy milyen irányban nyilvánították ki akaratukat a választópolgárok, akkor a múlt visszahúzó ereje ne akadályozza meg ennek a törvényjavaslatnak az egyöntetű elfogadását. Én tulajdonképpen azt vártam a vita elején megszólaló Horváth Csaba után, hogy a Szocialista Párt további hozzászólói elhatárolódnak majd attól a véleménytől, amit ő megfogalmazott, ennek ellenére nem ezt hallottuk.

Nagyon bízom abban, ha nem is lesz mindenki számára könnyen elfogadható, de legalább ellenszavazatok nélkül, tartózkodással elfogadható lesz ez a törvényjavaslat. Mert higgyék el, ez nem csak a turulról szól, ez arról szól, hogy adunk-e demokratikus jogokat választott köztestületeknek, például az I. kerületi - vagy más kerületi - képviselő-testületeknek. Ezért kérjük ennek a törvényjavaslatnak a támogatását.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Fidesz, a KDNP és a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  137  Következő    Ülésnap adatai