Készült: 2024.04.19.22:20:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

50. ülésnap (2010.11.22.), 24. felszólalás
Felszólaló Gúr Nándor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:03


Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÚR NÁNDOR (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondolom, mindegyikünk előtt ismert az, hogy a köztársasági elnök úr aláírta a nyugdíjpénztárak választási szabadságáról és a magánnyugdíjpénztárak befizetéséről szóló törvénytervezetet. Azt hiszem, az is teljesen világos, hogy ez a második törvény, a befizetésekről szóló törvény miről is szól. Ez arról szól címszavakban, hogy 14 hónapon keresztül a magánnyugdíjpénztárba történő befizetések einstandolásra kerülnek, gyakorlatilag az állami kasszába mennek át, mindenfajta biztosítékok nélkül. A munkavállalók 8 százalékos mértékű, saját maguk után történő befizetéseit nyúlja le a kormány folyó kiadásaihoz illesztetten. 420 milliárd forinttal több az állami kasszában, 420 milliárd mínusz azoknak az embereknek a zsebében, akik hosszú éveken vagy évtizeden keresztül takarékoskodtak.

Maga a Költségvetési Tanács is úgy foglal állást, hogy a nyugdíjrendszer tekintetében az átláthatóságot és a fenntarthatóságot nagymértékben torzítja mindaz, ami zajlik. Hosszú távon gyakorlatilag ellehetetleníti a nyugdíjrendszer fenntarthatóságát.

A kormány hitem szerint nem tesz mást, csak pénzekhez akar jutni, és a folyó fizetési kiadásait akarja lefedni. Teszi ezt azért, mert olyan törvényeket fogadott el, amelyek adott esetben a személyi jövedelemadó-rendszeren keresztül azoknak nyújt nagy támogatást, akik egyébként is mértékadó jövedelemmel bírnak. A magas jövedelmű emberek havonta 10-100 ezer forintos nagyságrendű nettó többletre tehetnek majd szert az elkövetkezendő esztendőben; a kormány tagjait már ne is nézzük, mert ők olyan 150 és 500 ezer forint közötti nettó jövedelemtöbbletet könyvelhetnek el majd havonta.

De nemcsak erről szól a történet. Szól arról is, hogy olyan típusú ingatlanátruházások illetékfedezetét teremtik meg, amelyek nem az egyszerű, mindennapjait élő ember 20-50 millió forintos nagyságrendű ingatlanjainak az átruházásaihoz kapcsolódnak, hanem 100 milliós, milliárdos nagyságrendű átruházások válnak illetékmentessé. Vagy idesorolhatjuk a tőkejövedelmek adójának csökkentéséből származó bevételi kieséseket is.

S közben az alkotmányosság tekintetében módosításokat eszközölnek, a népszavazás eszközrendszerét megtagadják a néptől, az istenadta néptől, az Alkotmánybíróság jogait korlátok közé szorítják. Nem elég, hogy elveszik 3 millió ember pénzét, még a jogosítványrendszert is megtagadják tőlük.

Mi az alapvető probléma? Az, hogy elveszik a járulékokat, nem gondoskodnak arról, hogy a hozamok tekintetében hogyan köszön ez vissza, az örökölhetőség kérdéséről már nem is beszéljünk. Hogy lehet így fenntartható nyugdíjrendszert működtetni?

Miniszter úr, várom megtisztelő válaszát, bár úgy látom, államtitkár úr fog válaszolni. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai