Készült: 2024.03.28.15:30:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

154. ülésnap (2000.09.05.), 167. felszólalás
Felszólaló Varga Mihály (Fidesz)
Beosztás pénzügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:50


Felszólalások:  Előző  167  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA MIHÁLY pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Veres Képviselő Úr! Szeretném azzal kezdeni, hogy nem tudom, honnan szedte az adatait, de tényszerűen nem felelnek meg a valóságnak, több tételben sem. (Bauer Tamás: A kormány anyagából!) Hiszen az önök által megkapott, mind a tavalyi, mind az idei zárszámadási törvényjavaslat és költségvetési törvényjavaslatok ettől ténylegesen eltérnek, és a KSH számai sem támasztják alá azokat a számokat, amelyekről ön beszélt.

Ténylegesen egy folyamatosan csökkenő tendencia van mind az újraelosztás mértékében, mind pedig a jövedelemkoncentráció mértékében. S minderre akkor kerül sor, amikor gazdasági növekedés van az országban, amikor az év első negyedévében 6,6 százalékkal, az év első felében pedig 6,2 százalékkal nőtt a gazdaság. Mindeközben pedig a hiány évről évre csökken, azaz tényszerűen nem felel meg a valóságnak, amit ön állít, hiszen egy növekedő gazdaságban kisebb hiánynál osztunk el kevesebb jövedelmet újra, tehát ténylegesen csökkennek azok az összegek, azok a jövedelmek, amelyeket a központi állam elvon és újra eloszt.

Szeretném azt is elmondani, hogy szintén nem felel meg a valóságnak, nem került sor semmiféle adóemelésre az elmúlt két esztendőben, sőt ezzel ellentétesen: adócsökkentésre került sor. (Bauer Tamás: Egészségügyi hozzájárulás?!) Ha figyelt a ma délelőtti parlamenti vitában, akkor nyilván azt is észrevette, hogy újabb adócsökkentés lesz 2001-ben és 2002-ben. Közel 80 milliárd forint bevételről mond le csak az szja-rendszeren belül a kormányzat, szintén ennyivel kevesebbet tudunk elosztani, ennyivel kevesebb lesz az az összeg, amelyet elvonunk akár a magánszemélyektől, akár a vállalkozásoktól. Ebből 35 milliárd forint fogja tovább növelni a gyermekes családok kedvezményét, és ha valaki összeadja, egy rövid összeadást végez, hogy '99-ben, 2000-ben és 2001-ben ennek a kedvezménynek az összege mekkora, akkor az könnyen ki tudja számolni, hogy több mint 200 milliárd forintnyi az a bevétel, amelyről a családtámogatások miatt a kormány eltekintett.

Szeretném ugyanehhez hozzátenni, hogy a másik része a következő esztendőnek pedig adócsökkentésre fordítódik, hiszen mint ahogy láthatta az adótörvény-módosításokhoz benyújtott háttérszámításokban, 20,7 százalékra csökken az átlagos adóterhelés, ez pedig adócsökkenést jelent, nem adóemelést, mint ahogy ön mondta - adócsökkenést, ellentétben a korábbi esztendőkkel.

Szeretnék még arra a kérdésére válaszolni, hogy a jövedéki adók tételével mi fog történni. A jövedéki adók tételénél inflációkövetést fogalmazott meg a kormány mind az alkohol-, mind a dohány- és mind a kőolajszármazékoknál. Jövőre ezeket a tételeket 5 százalékkal kívánjuk emelni. Lehet azon vitatkozni, hogy ez eléri-e az infláció tényleges mértékét vagy sem; mi úgy gondoljuk és reméljük, hogy ez az inflációs mértéknek felel meg. Tehát tényleges tehernövekedés adótételben senki számára sem következik.

Ha jól figyelt egyébként a délelőtti vitában, itt elhangzott olyan hozzászólás is, amely ezeknek a jövedékiadó-tételeknek a további emelését fogalmazta meg, akár a cigarettánál, akár más termékeknél. Azt gondolom, hogy a kormány helyesen jár el akkor, amikor nem kíván adóteher-növelést e tételeknél, hanem csak az inflációkövetést fogalmazza meg. Erre pedig, tisztelt képviselő úr, azért van szükségünk, mert a következő esztendőben olyan beruházások fognak megindulni - részben a Széchenyi-terv programjaiként, részben pedig más területeken: egészségügyben, oktatásban -, amihez szükségünk van az állami bevételekre.

 

 

(15.00)

 

Ha ön ezt csökkenteni kívánja, kérem, nevezze meg azt a tételt is, akár az egészségügyben, akár az oktatásban, amely kiadásokat majd a költségvetési törvényjavaslat vitájában az MSZP frakciója csökkenteni kíván.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  167  Következő    Ülésnap adatai