Készült: 2024.03.29.14:24:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

256. ülésnap (2010.02.22.), 255. felszólalás
Felszólaló Dr. Baja Ferenc (MSZP)
Beosztás a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utánihoz hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:41


Felszólalások:  Előző  255  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BAJA FERENC, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Legelőször is szeretném megköszönni képviselőtársamnak azt, hogy az országgyűlési ciklus utolsó napján, az utolsó napirend utáni felszólalása az információs társadalom megerősítéséről szólt. Talán nem véletlen, lehet, talán mondhatnám, utolsókból lesznek az elsők. Példaértékűnek és gesztusértékűnek tartom a felszólalást, azt is, ahogyan az információs társadalom jövőjéért aggódik képviselő úr. Ugyanakkor ez alkalmat ad nekem arra, hogy néhány szót arról is beszéljünk, hogy ez az elmúlt négy év nem telt el hiába, mind a kormány, mind a parlamenti képviselők, mind a szakma területén jelentősek az eredmények, amelyeket magunk mögött tudunk.

Az elmúlt kormányzati ciklusban jutott el az infokommunikáció abba a helyzetbe, hogy egységes szemléletben, egységes intézményi háttérrel és egységes stratégiával rendelkezzen. Elfogadásra került az informatikai átfogó stratégia, amely azon túl, hogy keretet ad az e-közigazgatási fejlesztések továbbviteléhez, kiemelten kezeli az állampolgárok bevonását és a gazdaság IKT-felzárkóztatását is.

Az infokommunikáció társadalmi súlyának növekedésével ötpárti kezdeményezéssel először nyílt lehetőség arra, hogy kifejezetten az információs társadalom fejlődésének kérdéseit eseti parlamenti bizottság gondozza. Itt is szeretném megköszönni a bizottság minden tagjának az aktív közreműködést; jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy szakmai mederben lehetett tartani az infokommunikáció kérdéseit az elmúlt időszakban, és ilyen értelemben az eredmények legalábbis konszenzuális jellegűek lehettek.

Rendkívül fontos, hogy az átfogó politikai célrendszer világos stratégiai programokra épült, aminek eredményeként integrált szolgáltatások, ügyfélorientált szolgáltatások, az elektronikus ügyintézés új törvényi feltételrendszere alakult ki, és az állampolgárok bevonása és a vállalkozások IKT-fejlesztése is a kormány célkeresztjébe került.

Fontos törvényeket hozott a parlament ebben az időszakban, olyan törvényeket, amelyek immár a netpolgárok életét törvényi erővel befolyásolják. Ilyen volt a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvény, az elektronikus információszabadságról szóló törvény, az elektronikus közszolgáltatásról szóló törvény, valamint a hivatalos iratok elektronikus kézbesítéséről és az elektronikus tértivevényről szóló törvény. Ez a szakasz azért nagyon fontos, mert olyan szabályokat alkotott a tisztelt Ház, amely szabályok immár Magyarország minden netezőjére érvényesek. Megkezdtük a szabályozott közigazgatási elektronikus tér kialakítását.

Ehhez kötődően állami programok is indultak, a központi gazdálkodási rendszer, az adóalany-centrikus adatszolgáltatás, személyi szolgáltató rendszer, területi alkalmazási szolgáltató központok, e-levéltár, tudásportál, amelyek vagy elkészültek, vagy a következő időszakban fognak elkészülni, és szolgálják majd a magyar állampolgárokat. Nagyon fontos volt az egyablakos vámügyintézés megvalósítása, a cégbírósági rendszerek korszerűsítése, a civil szervezetek nyilvántartásának modernizációja, a családtámogatási ellátások folyósításának korszerűsítése, a földhivatali adatok elektronikus nonstop szolgáltató rendszere, az anyakönyvi nyilvántartás reformja, a szolgáltatási irányelveket megvalósító szolgáltatások.

Mindez azt jelenti, hogy sokat dolgozott a szakma ebben az elmúlt időszakban, aminek eredményeként az állampolgárok mára felkészült intézményrendszereket használnak. A központi elektronikus szolgáltató rendszernek jelenleg már több mint 850 ezer regisztrált fölhasználója van. Majd' egymillió ember használja ma Magyarországon az elektronikus közigazgatást. A biztonságos elektronikus dokumentumtovábbító szolgáltatás létrejötte óta több mint 65 millió dokumentumot továbbítottak - csak arra egy példa, hogy mennyibe került volna ez postán. Hihetetlen ez a fejlődés, ami a hétköznapokban megvalósult az elmúlt időszakban. Az elektronikus kormányzati gerinchálózat Európa és a világ egyik legkiterjedtebb közigazgatási hálózata, több mint 70 ezer számítógépet és 50 ezer VOIP telefont fog össze.

Ennek eredményeként tehát azt mondhatjuk, hogy nem volt hiábavaló az elmúlt négy esztendő munkálkodása, és az is nyilvánvaló, hogy nagyon komoly feladatok várnak az elkövetkezendő négy esztendőre is. Azon túl, hogy megkezdtük a nemzeti digitális közmű előkészítését, egyet kell értsek Pettkó képviselő úrral abban, hogy ebben a négy esztendőben megvalósultak azok az infrastrukturális fejlesztések, amelyekhez kötődően a tömeges használat kialakítása és a tartalomszolgáltatás feladatainak megvalósítása a következő öt esztendő feladata lesz.

Elnök Úr! Ha megenged nekem öt másodpercet, egy személyest szeretnék hozzátenni; bocsánat, hogy kiszaladok az időből. Ez a személyes Pettkó András képviselőtársam felé egy köszönet. Én a kormány nevében mondom, de azt gondolom, a parlamentben talán minden pártban egyetérthetünk abban, hogy egy olyan elkötelezett képviselőről van szó, aki nemcsak a többihez, de az infokommunikáció területéhez mindig tárgyszerűen, szakszerűen, tisztességesen viszonyult. A kormány nevében szeretném megköszönni négyéves fáradozását itt a tisztelt Ház nyilvánossága előtt. És köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps.)

(21.30)




Felszólalások:  Előző  255  Következő    Ülésnap adatai