Készült: 2024.03.28.13:30:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

198. ülésnap (2012.06.05.), 90. felszólalás
Felszólaló Dr. Simicskó István (KDNP)
Beosztás Honvédelmi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 9:22


Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN honvédelmi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Hölgyek és Urak! Mindig örömmel hallgatom, még hogyha talán egy kisebb jelentőségű kérdéskörről is van szó; most 12 katona négy hónappal történő mandátummeghosszabbításáról van szó egy beszámoló jelentésben, de több képviselő úr itt az általános összefüggésekről is kifejtette a véleményét, álláspontját, elsősorban a Magyar Honvédség állapotáról, helyzetéről, az afganisztáni kérdéskör megoldásáról. A képviselő urak háborúkról vallott általános nézeteiket is hallhattuk, de nem baj, ha nagyobb összefüggésben is elhelyezésre kerül, és sok-sok vélemény hangzik el a 12 úgynevezett Air Mentor Teamben a mandátummeghosszabbításról szóló jelentés kapcsán.

(12.40)

Ez helyes és jó dolog, hiszen mindig fontos a Magyar Honvédségről meg fontos összefüggésekről beszélnünk e Ház falai között.

Itt elsősorban a Jobbik képviselőinek és az LMP-s Mile Lajos képviselői felszólalására reagálnék. Először is, Németh Zsolt képviselő úr azt hangsúlyozta, hogy a NATO légi bombázásai Afganisztánban hány civil áldozatot sújtottak és érintettek. Szeretném megnyugtatni a képviselő urat, hogy a magyar kormány hitvallása az, hogy minden ember érték, minden emberi élet fontos és szükséges ahhoz, hogy az emberiség méltó módon, szeretetben boldogulhasson ezen a földön, tehát minden ember életéért óriási kár, természetesen mindenkit rendkívüli módon sajnálunk, ha életét veszti.

A háború valóban okoz, okozhat ilyet is, hogy céltévesztett bombák ártatlan emberek életét oltják ki, de ugyanakkor kérem, nézze meg azt a tényt is, ami az elmúlt időszakban, az elmúlt évtizedekben konkrétan bemutatja azt, hogy a terrorcselekmények milyen mértékben okoztak halálos pusztítást szintén ártatlan emberek életének a kioltásával vagy mondjuk, a kábítószer-terjesztés fokozásával, ami bizony-bizony szintén megoldandó probléma és Afganisztánhoz is jelentős mértékben kapcsolódó problémakör.

Azt mondta a képviselő úr, hogy Magyarországnak nem érdeke az afganisztáni küldetésnek a kiteljesítése, nem érdeke, hogy mi történik Afganisztánban. Szerintem érdekünk, és ha másért nem, legalább azért - többször elhangzott Volner képviselő úr részéről is -, mert rablóháborúban nem szabad részt venni. Én azért szeretném elmondani, hogy egy erről szóló ENSZ biztonsági tanácsi döntés és határozat is van, sőt több is, és mégiscsak a világnak van egy rendje. Ez a világrend valóban nem tökéletes, ezt elfogadom, messze vagyunk attól, hogy tökéletes lenne a világ, az emberiség civilizációja, erről beszéltünk az elején is, de mégiscsak van egy fontos nemzetközi szereplő, amely meghatározza a világ menetét. Mint ahogy önöknek is van egy ügyrendje, van egy SZMSZ-e, egy frakciószabályzata, amely valamilyenfajta rendet fenntart, még ha néha van is mozgás, kilépés, felszólalás és sok minden más, valamennyi frakcióban történnek ilyenek, de mégiscsak valamilyen törekvés van az emberiség részéről, hogy ezt a világrendet fenntartsa, és törekedjünk természetesen a magunk szerény erejéből afelé, hogy ez minél tökéletesebb legyen, minél jobb legyen; ez a mi felelősségünk.

Na most, ha az ENSZ hoz egy döntést, ráadásul a NATO hoz egy döntést, aminek a népszavazás után tagja lett Magyarország - amiről Kontur Pál képviselő úr is beszélt -, akkor mégiscsak sajátos és furcsa lenne az, vagy meg is kérdezhetném, hogy mit tenne a Jobbik, ha ilyen helyzetben lenne; nyilván ez egy költői kérdés, mert nincs ilyen helyzetben, és valószínűleg nem is lesz. De az biztos, hogy ha a NATO valamennyi tagországa részt vesz ebben a küldetésben, akkor pont Magyarország nem venne részt? Mi történne akkor? Vagy az ENSZ döntésének ellenére Magyarország azt mondaná, hogy köszönjük szépen, mi itt jól elvagyunk a 93 ezer négyzetkilométernyi területünkön, és minket nem érdekel semmi, ami a világban zajlik - szerintem nem helyes, nem helyes, tehát bizony áldozatokat kell hozni a közösség oltárán.

Ezért szerintem helyesen járunk el, amikor részt veszünk ebben a feladatban, és erőnkhöz mérten olyan feladatokat ellátva, amelyek egyébként az ország számára hasznosak, a Magyar Honvédség katonái számára is hasznosak. Ezért a kiképzést próbáljuk erősíteni azért, hogy Afganisztán megálljon a saját lábán előbb-utóbb. Erről szól ez a beszámoló, erről szól ez a módosító javaslat, amit itt a Ház asztalára letettünk.

Természetesen a világbékét nem tudjuk önmagunk megoldani. Sok-sok szépségverseny volt már, ahol a szépségkirálynők mindig elmondták, hogy a fő céljuk a világbéke; ez sokat jelent, de nyilván kevés. (Dr. Lamperth Mónika közbeszól.) Sokat jelent, ha Magyarország is elmondja, sőt Lamperth Mónika is elmondja, hogy világbékét szeretne, ez mind-mind erősít minket, de talán kevés, még ha Magyarország és a magyar kormány is ezt mondja, ez kevés. Mi törekszünk erre, és teszünk is ennek érdekében, a környezetünkben is, a térségben is, a szomszédságpolitikában is törekszünk arra, hogy Magyarország megbecsült, elismert, kiszámítható és békét szerető állam benyomását keltse - minden döntésünk erre irányul. Ezen az úton szeretnénk továbbra is haladni.

És természetesen, ha a Jobbik képviselői minden tudásukkal azon lennének vagy azon lesznek, amiről itt Font Sándor képviselő úr beszélt az előző javaslat kapcsán, a génmanipuláció, a géntechnológia, a génkutatás kapcsán... - Font Sándor képviselő úr valami olyan kukoricabaktériumról beszélt, amely bizonyos káros rovarokat, bogarakat kiöl a természetből, és ezek a kukoricák ilyen génmanipulált módon tudnak fejlődni és minél több termést hozni. Ha kidolgozza a Jobbik szakértői gárdája vagy átalakítja a kukoricának ezen bacilusát, vagy bármilyen más olyan bacilust talál föl, és jószolgálati küldetést hajt végre, ami az emberiség gondolkodásmódját, szellemiségét a békesség, a szeretet irányába, a világbéke irányába teszi, akkor természetesen ez egy nagyon-nagyon komoly eredmény lenne.

Én örülnék neki, talán én örülök a legjobban honvédelmi államtitkárként, ha a szeretet civilizációját tudnánk fölépíteni, és soha többet nem lenne háború. Ebben az esetben szeretnénk a "sohát" valóban komolyan gondolni, ahogyan Kontur képviselő úr felhívta a "soha" szóra és jelentőségére a figyelmet. Ezért fáradozunk, ezért dolgozunk, hogy ne legyenek háborúk, ne legyenek terroristák, ne legyenek gonosz, rossz szándékú, agresszív emberek - ez a célunk. Bízom benne, hogy a parlamentben ebben nemzeti együttműködés, nemzeti konszenzus alakulhatna ki.

Az előterjesztés kapcsán is nagyon szépen köszönöm a hozzászólásokat, természetesen a kritikai észrevételeket is. Van egy elvi vitánk, ez a Jobbikkal van meg elsősorban. Nyilván, ha ők is józanul végiggondolják, akkor azokra a kérdésekre, amelyeket elmondtam, valószínűleg ők sem tudnának más választ adni, mint amit mi is teszünk, és valamennyi párt efelé törekszik, hiszen a nemzetközi kötelezettségeink fontosak számunkra, és bizony Magyarország megítélése, presztízse ezen múlik, ezen áll vagy múlik elsősorban.

Mile Lajos képviselő úr hiányolja az ütemezés tervszerűségét. Szeretném elmondani, hogy a NATO-n belül folynak ilyen egyeztetések, az Afganisztánból való kivonulás kérdésköre napirenden volt Chicagóban is, a NATO-csúcson, és folynak belsőkörös egyeztetések. Természetesen Magyarország maximálisan törekszik arra, hogy a nemzeti érdekeit szem előtt tartsa, és csak olyan feladatokat lásson el majd, amelyek mindenképpen szükségesek Afganisztán stabilizációja szempontjából. Tehát a tervezése folyik a kivonulásnak, harcoló alakulatok a 2014. év végéig ki kell hogy vonuljanak majd Afganisztánból. Olyan feladatot szeretnénk ellátni, ami a nemzetközi munkamegosztásban magas presztízsű és lehetőség szerint természetesen költségkímélő megoldás; ez már a költségvetésünkből is és a magyar gazdasági helyzetből is indokolható. Tehát nem asszisztálunk semmiféle háborúhoz, nemzetközi kötelezettségeinknek teszünk eleget, az ENSZ döntése és a NATO döntése alapján járunk el.

A helikopterek vonatkozásában pedig Németh Zsolt képviselő úr felhívta a figyelmet arra, hogy milyen furcsa, hogy éppen ilyen típusú kiképzési feladatokat látunk el, oktatói tevékenységet látunk el Afganisztánban, miközben nálunk sincs megoldva a helikopter-kérdéskör. Ezen dolgozunk, ezen fáradozunk, hogy a Magyar Honvédség helikopterképességét megmentsük, megőrizzük, sőt ha lehetőségünk van, akkor fejlesszük és erősítsük is. Ez a kérdéskör is jó irányba halad, és bízom benne, hogy pozitív lesz majd a Jobbik frakciójának is a megítélése ebben a kérdéskörben.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai