Készült: 2024.03.29.13:29:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

277. ülésnap (2013.05.14.), 178. felszólalás
Felszólaló Babák Mihály (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 11:33


Felszólalások:  Előző  178  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szólás lehetőségét. Tisztelt Parlament! Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy gondolom, hogy a szellemi erőszak tárgya voltam magam is, képviselőtársaim, amikor Ertsey Katalin képviselő asszony azt mondta, hogy vigyázzunk magunkra, mert lefotóznak, és idézik majd, és mindenkire fel van hívva a figyelem, hogy miket mondunk mi itt.

Aztán elhangzott az az LMP-s vagy volt LMP-s vélekedés is, hogy meghallgatnák a véleményünket. De nyomkodták itt a két perceket, így én órák óta várok arra, hogy szólhassak és elmondjam, ugyan nem büntetőjogászként, és egyébként is csak etikai és morális megközelítésemet e kérdéskörben, mert úgy gondolom, hogy nagyon fontos kérdésről beszéltek képviselőtársaim. Ugyanis én úgy gondolom, hogy az emberi aljasság egy olyan mélységes kút, amelynek nem lehet fenekére látni. Az emberi aljasság nagyon megnyilvánul az erőszakosságban, mélyen tisztelt hölgyeim és uraim, és az emberi erőszakosság, az aljasság és az erőszak is annak tudható be elsősorban, hogy ez a liberális világ, ezek a trendek sajnos a rendet föllökték, és eltaszították maguktól azokat a rendeket, amiket a társadalom hosszú évezredek, évszázadok alatt kiépített magának. Mégpedig arra, hogy embernek másik emberrel nem szabad harcban állnia, és lehetőleg megegyezésre, emberséges viselkedésre, sőt morálisan és etikailag is megfelelő viszonyra kell törekednie.

Mélyen tisztelt Hölgyeim és Uraim! A világtrend az erőszakosság. Itt olvasom a mai sajtóban többek között azt New Orleans polgármesterétől: erőszakra épülő kultúra lett úrrá városomban. Ezt írja New Orleans polgármestere. Tehát komoly gond az erőszak, és komoly problémáról tárgyalt ma egész nap a parlament, néha méltatlan formában, mert kipécézve egy-két dolgot és személyeskedve, de ugyanakkor nem a lényegről és a problémáról beszéltek többek is. Kérem, ezt vegyék bírálatnak a részemről, már csak azért is, mert a téma maga több alázatot érdemelt volna meg, hisz ha már a régi szabályokat említem elő, a tizenkét parancsolat elegendő törvény arra, hogy az ember tisztességesen viselkedjen és a másik embert tisztelje, és ne legyen ember embernek farkasa.

Úgy gondolom, hogy a világtrend, ami ellen nekünk minden eszközzel harcolnunk kell, a férfi és nő közti erőszakkal kapcsolatban is, és úgy gondolom, axiómaként kell rögzítenünk azt, hogy mi itt, a Fidesz és a kereszténydemokrata képviselők a gyengék pártján, a védtelenek pártján, a kiszolgáltatottak pártján és a védekezni képtelenek pártján vagyunk. És elítélünk, sőt küzdünk az erőszak minden formája ellen. Mélyen tisztelt hölgyeim és uraim, minden formája ellen. Tíz parancsolat, nem tudom, miért mondtam tizenkettőt - valószínű, hogy valami másra emlékeztem. Köszönöm a javítást, de van, aki figyel rám. És nem is volt tökéletes a mondat, mondtam is, hogy mit követtem el... Butaságot csináltam, kérem, bocsássák meg.

Úgy gondolom, hogy az erőszak rosszhiszemű magatartás, mégpedig nagyon szerteágazó, hisz van az idősek közt - megtapasztaltam -, ezenkívül a gondozottak között is, a gyerekek közt is van gonoszkodás, erőszak iskolán belül is előfordul. Az internetről pedig már ne is beszéljünk. De ha visszamegyünk a történelemben, akkor a diktatúrákról is szót kell ejteni, és a terrorizmusról is, hiszen ezek mind erőszakos cselekmények, amelyek mind az emberi kapcsolatok és az ember ellen irányulnak.

Mélyen tisztelt Hölgyeim és Uraim! Mi az erőszak minden formája ellen tiltakozunk, legyen az bármilyen formája. Úgy gondolom, hogy a lelki, a pszichológiai, a testi, azonkívül az anyagi, szellemi, legyen különben az erőszak tárgya nő vagy férfi, idős vagy gyermek, legyen bárhol, számunkra szent a családon belüli férfi és nő kapcsolata, és maga a család is szent intézmény.

Mélyen tisztelt Hölgyeim és Uraim! Úgy gondolom, hogy nagyon fontos kérdés, amelyben nekünk ellent kell állni ennek a világtrendnek, meg kell akadályoznunk az erőszak terjedését, mert az, hogy New Orleansban hogyan élnek, az minket túlságosan nem zavar, de hogy itt ma, ebben az országban békességben élhessen férfi, nő, idős, gyerek, elesett és védelemre szoruló, ez nagyon fontos értékrendje kell legyen ennek a társadalomnak. Aki ezt nem így gondolja a parlamentben, az hibásan gondolkodik, és nincs is köztünk a helye. Így gondolom, mert jelenleg a társadalmi praxis eléggé elítélendő, és álljt kell szabni. Én úgy gondolom, hogy az állj-parancsolás egyik formája a büntető törvénykönyv. És nyilvánvaló, hogy a kezdeményezést, amely itt hangot kapott, azért vettük komolyan, mert úgy gondoljuk, hogy tenni és cselekedni kell. De közösen kell cselekednünk, és nemcsak a büntetőjog oldalán, hisz beszélhetünk a tízparancsolatról is és beszélhetünk a büntető törvénykönyvről is, mégis vannak sokan e világban, akik megszegik és áthágják ezeket a fontos morális és etikai szabályokat.

Úgy gondolom, hogy a büntető törvénykönyvben egyes passzusokkal kriminalizálni ezt a formát, amely férfi és nő közt, vagy egyéb más formában, akár családon belül, akár társas kapcsolatban előfordulhat, megeshet és tegyük, de tudjuk azt, hogy a törvény nem old meg minden problémát. Ezzel tisztában kell lenni.

Mélyen tisztelt Hölgyeim és Uraim! Még mielőtt a büntető törvénykönyv módosítására koncentrálnánk csak teljes egészében, amíg nem gondolják át az egész erőszak természetrajzát, addig nem jutunk tisztes eredményre, és nem tudunk együttesen küzdeni ellene. Úgy gondolom, hogy nagyon fontos a büntető törvénykönyvön túl, hogy a bíróságoknál is meg kell ennek valósulnia, és ott is küzdeni kell a döntésekkel és a büntetési tételekkel, valamint a rendőrségnek, ezenkívül a gyámhatóságnak, a családsegítő szolgálatnak. Ezek mind állami formációk, és ezért mondom, hogy a társadalom védekező rendszere a családsegítő rendszer. Ugyanakkor mondhatnám a szomszédokat, a társas kapcsolatokat, a civileket és a társadalmi szervezeteket, és úgy gondolom, hogy a szociális gondoskodás számtalan alkalmazottjáról is szót ejthetek, amikor az erőszak ellen kell küzdeni.

Szeretnék egy-két dolgot kiemelni és elbizonytalanítani önöket abban, hogy bármi legyen a büntető törvénykönyv passzusa e tekintetben, azzal azért számoljanak, hogy azzal, hogy meg fogjuk szavazni egy passzusát ennek a törvénykönyvnek, a probléma és az erőszak gondja, problémája nem lesz megoldva. Nem! Ha nem követjük, és mindazok, akik tehetnek hivatalból ellene, és mi, emberek nem kívánjuk ezt a társas kapcsolatunkat egymással tisztességesen, rendezetten megélni, addig sajnos ezek az atrocitások és negatív példák mindennap elő fognak jönni.

Személyes praxisomból hadd említsek két példát. Kiragadott példák, én vállalom ennek a felelősségét. De gondolják végig, bejön hozzám egy édesanya a fiával, aki minden állami intézkedési lehetőséget - távoltartást és egyéb mást - elért és elintézett. Bejön az édesanya a fiával, és azt mondja, hogy őt a férje zaklatja. Mondom, akkor távoltartás. Megvan. Akkor mondtam, hogy váljon el. Megvan. Kérem szépen, az édesanya, amikor úgy adódik a dolog, befogadja a volt férjét. Egy darabig együtt élnek, akkor megint összevesznek, atrocitásra kerül sor, akkor megint megszakad valamilyen úton-módon a kapcsolat, kihívják a rendőrséget, és ehhez hasonló. Eljön egy időszak, az apa megint józan, megy a családhoz, megint elkezdődik az együttlét, ezt követően pedig ismételten jön panaszra. Tessék mondani, mit tehetünk, ha ő nem akarja azt, hogy ez a kapcsolat szakadjon meg? Mit tudok én ebben segíteni, amikor minden jogi lehetőséget igénybe vett? Családgondozást, családsegítést, gyámhatósági intézkedést, mindent igénybe vett. Azért mondom ezt, mert nem olyan egyszerű csak, hogy egy nőt bántalmaznak.

Mondok egy másik példát, erre is sor került, személyesen buktam bele a dologba. A következő történt: Szarvason a Petőfi téren van egy önkormányzati lakás. Arra járok, hangos a tér, verekednek, csörög minden, ehhez hasonlók. Aztán valaki szól is nekem telefonon, nem jön be, de szól, hogy tűrhetetlen az állapot. Én azonnal kértem rendőrségi, gyámhatósági, családsegítői szolgáltatást, segítséget, kimentünk, és azt mondta a szomszéd, hogy ugyan, nincs itt semmi. A családból senki nem tett panaszt. Nem vállalták. Én voltam a rémhírterjesztő, mert azt mondtam, hogy a Petőfi téren gond van otthon. Szóval, amíg ezt nem akarjuk mi, emberek megakadályozni egymás viszonylataiban, akkor ez a dolog el fog hatalmasodni, és tényleg világtrenddé válik. Úgy gondolom, hogy azokat a normákat, amelyek megszűntek ebben a társadalomban, mint ahogy említést tettem az értékrendjeinkről, a konzervatív értékrendjeinkről, amelyek pallérozták életünket hosszú évszázadokon keresztül, többek között a tízparancsolat is, ha ezt nem vesszük komolyan és nem lesz praxissá, tehetünk mi bármit ebben a Házban, ha ezt nem akarjuk mi, akár magyarok, akár európai polgárok, akkor addig az erőszak erősödni fog.

(15.50)

Én még egy dolgot hadd említsek meg önöknek: legalább ennyire gyalázatosnak tartom az interneten elkövetett erőszakot. Nem tudom, mélyen tisztelt hölgyeim, uraim, olvasták-e azt a hírt, amikor halálba taszítottak fiatal gyerekeket az internetről. Vannak ilyen erőszaktevők, akik nem kézzel, nem fizikálisan, hanem szellemi terrorral jutnak el odáig, hogy gyerekek az öngyilkosságot válasszák. Mi ez, ha nem erőszak?

Akkor mondhatok egy másik példát tapasztalatomból: amikor bizonyos gyenge jellemű, elesett emberek szociális otthonban vannak vagy egyéb más állami ellátó intézetben, van nyugdíjuk, és kihozzák - csicskaként. Istállóban tartják, nem adnak normálisan enni nekik, a tanyavilágból lopnak, és elveszik a nyugdíjukat. Mi ez, ha nem erőszak?

Hölgyeim és Uraim! Én el szeretném mondani önöknek, hogy én nagyon nagy gondnak tartom, amit az LMP-s hölgyek felvetettek, és a társadalmi és civil kezdeményezést is. De ennél jóval bonyolultabb az erőszak és jóval több formájában éljük meg hétköznapjainkat, semmi más dolgunk nincsen, mint hogy ezzel az erőszakkal, ezzel a terjedő erőszakkal és emberi aljassággal szemben mindannyian harcoljunk.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. Ezzel próbáltam hozzátenni véleményünket, amit voltak szívesek meghallgatni. Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  178  Következő    Ülésnap adatai