Készült: 2024.04.25.05:47:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

318. ülésnap (2013.10.29.), 180. felszólalás
Felszólaló Dr. Aradszki András (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:17


Felszólalások:  Előző  180  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ARADSZKI ANDRÁS (KDNP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Így a vita végén még egyszer el kell mondani, hogy ez az adótörvényhalmaz a stabilitásnak és a biztonságnak az adótörvényeit jelenti. Ugyanis tovább folytatódik az a gazdaságpolitika, amely elsősorban a fogyasztás megadóztatására irányul, és célja az, hogy minél több pénzt hagyjon az embereknél. 2011-ben, amikor bevezettük az egykulcsos személyi jövedelemadót, akkor az ellenzék oldaláról az egyik legfőbb baj az volt, hogy 500 milliárd forintot ott hagyunk az embereknél, 500 milliárd forint lyukat ütöttünk a költségvetésen. Igen, ők már akkor is azt várták el, hogy az embereket adóztassuk, a polgárokat adóztassuk, és ne a bankok, a multinacionális cégek, a regionális termelési monopóliumok adóztatását végezzük el. Úgy gondolom, hogy ez a fajta adóztatás, amit mi végzünk, valóban több pénzt hoz az embereknek. Más kérdés az, hogy vitatják sokan alappal vagy alap nélkül, hogy az egykulcsos adórendszer mennyiben szolidáris.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Az adókulcs tekintetében egykulcsos az adórendszer. Ennek tulajdonképpen három kulcsa van. Az egyik maga a 16 százalék, a második kulcs a családi adózásból kapott adókedvezmények rendszere, amelynél az adó mértéke függ a gyermekek számától, és elképzelhető, sőt nagyon gyakori az, hogy többgyermekes szülők már egyszerűen nem fizetnek adót. Most már az is elképzelhető, hogy egészségügyi és nyugdíj-hozzájárulást sem kell fizetniük. Mindez azért van, ahogy a vezérszónoki felszólalásomban elmondtam, hogy a gyermeknevelés költségeit ne vonjuk el a magánemberektől.

A harmadik kulcs, amiről mindig el szoktak feledkezni, az pontosan a magas keresetűek adókulcsa, amikor 2013. január 1-jétől eltöröltük a nyugdíjjárulék-fizetési plafon mértékét. Emlékezzünk vissza, 7,6 millió forint éves keresetig kellett csak a 10 százalékot fizetni, ma már minden fillér után kell fizetni ezt a százalékot, ami azt jelenti, hogy a 7,6 millió forint felettiek 10 százalék többletadót, többlet állami elvonást kénytelenek elviselni. Úgy gondolom, hogy ezek az irányok a szolidaritást és a szociális érzékenységet is tükrözik (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), és továbbmegyünk azon az úton, hogy elsősorban a fogyasztást adóztatjuk meg, és a különadókat is figyelembe vesszük.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  180  Következő    Ülésnap adatai