Készült: 2024.04.24.21:20:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

248. ülésnap (2012.12.10.), 46. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:13


Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Az első probléma azzal van, hogy amit az új kormány szervez, az nem közmunka, hanem közfoglalkoztatás. A kettő között óriási a különbség, hiszen a közfoglalkoztatás szó maga kifejezi, hogy a foglalkoztatott van a projekt középpontjában.

Valóban, az új kormány egy új közfoglalkoztatási programot indított, amelynek, úgy gondolom, két alapvető célja van, egyrészt, hogy ösztönző legyen a foglalkoztatott számára, másrészt pedig értéket teremtsen. Ösztönző legyen abban a tekintetben, hogy egyszerűen ne érje meg otthon ülni és nem dolgozni, inkább megérje a közfoglalkoztatásban részt venni. És azt gondolom, ezt a célt sikerült elérni.

Azonkívül ösztönző a tekintetben is, hogy az egyén, akinek nem volt munkája, felkészüljön egy munkaerőpiacon szerzett munkára, a közfoglalkoztatás során fegyelmet tanuljon. Másrészt pedig abban a tekintetben is eredményt tudjon felmutatni, hogy láthassa a munkája eredményét, és ilyen tekintetben a munkája során is meglegyen a sikerélménye. Értékteremtés pedig a tekintetben, hogy az önkormányzatok számára, amelyek ezt megszervezik, valóban értéket hozzon létre. Nagyon sok jó példáról, a polgármesterek, az önkormányzatok által felmutatott eredményekről számoltam már be én is itt, az Országgyűlés előtt.

Eredménye a közfoglalkoztatásnak, hogy 2012-ben 3116 település vett részt a közfoglalkoztatásban, és a mai napig 314 139 fő lépett be a közfoglalkozatásba; még egyszer hangsúlyozom, 314 ezer. Magyarország legnagyobb foglalkoztatója ma egyébként a közfoglalkoztatási rendszer. 314 ezer emberből mindig találunk olyat, aki elégedetlen; elégedetlen a munkafeltételekkel, elégedetlen azzal, hogy neki adott esetben ilyen munkát kell végeznie.

(13.40)

Az ön konkrét észrevételeit is tételesen tudom cáfolni, hiszen egyrészt azt mondja, hogy a BM nem foglalkozik a közfoglalkoztatás átalakításával, a felvetődő problémák megoldásával. Hát a saját interpellációjában le van írva, hogy van zárószavazás előtt egy foglalkoztatási törvény, egy kormányrendelet, és ön maga írja, hogy ennek vannak pozitív elemei, tehát ellentmondásos az, amit egyáltalán felvet.

De az is ellentmondásos, hogy ön feláll a parlamentben, eközben december 4-én Hoffmann Imre helyettes államtitkár elmegy a foglalkoztatási bizottság ellenőrző albizottsági ülésére, ahol kérdésekre válaszol egy órán át, és azon az albizottsági ülésen ön nem vesz részt, tehát ott nem érdekli egyébként a közfoglalkoztatás.

De meg tudom cáfolni azt is, hogy nem reagál a Belügyminisztérium az alapvető jogok biztosának jelentésére, hiszen kilencpontos intézkedési tervet dolgozott ki, ahol tételesen minden felvetődő problémára, gondra válaszol: így például útmutató készül a közfoglalkoztatottak számára, ellenőrzési tervet készít a Belügyminisztérium, vagy munkacsoportot hoz létre az Emberi Erőforrások Minisztériumával és a Nemzetgazdasági Minisztérium képviselőjével az alacsony bér- és a heti bérfizetések túlzott adminisztrációja tekintetében, hogy ezeket hogyan lehet csökkenteni. Tehát hangsúlyozom, hogy kilencpontos intézkedési tervet készített a Belügyminisztérium.

És tisztelt képviselő asszony, ellentmondok önnek, hiszen azt gondolom, hogy ez nem közmunkacsapda a kormány részéről, hanem igenis jelentős eredményeket tudunk felmutatni az elmúlt kettő évben mind a foglalkoztatottak száma, mind azok hozzáállása, mind pedig az ösztönzés tekintetében. Igenis a kormány (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) jó úton halad; nem a közmunka van csapdában, hanem az LMP van csapdában ennek a kérdésnek a megítélésében is.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai