Készült: 2024.04.19.22:33:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (2018.12.11.), 112. felszólalás
Felszólaló Dr. Orbán Balázs
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 3:58


Felszólalások:  Előző  112  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Hölgyek és Urak! Úgy gondoljuk, hogy a kormányzati igazgatásról szóló törvényre vonatkozó javaslat benyújtásával a kormány egy újabb lépést tesz Magyarország versenyképességének javítása, a bürokráciacsökkentés és a hatékonyabb kormányzati munka érdekében. Emellett a közigazgatásban és különösen a központi közigazgatásban dolgozók anyagi megbecsülésének javításáért, illetve a gyermeket nevelő és családot alapító kormánytisztviselők kiemelt megbecsüléséért is dolgozni szeretnénk.A törvényjavaslat a mi értelmezésünk szerint elősegíti a hatékonyabb kormányzati igazgatási szervezetrendszer kialakítását, a nemzetet magas színvonalon szolgáló kormányzati tisztviselői karra vonatkozó jogviszonyrendszer kialakítását, és emellett a szolgálathoz kapcsolódó nagyobb anyagi elismerést is biztosít. Arról szeretném önöket tájékoztatni, hogy a közigazgatási reformok és a bürokráciacsökkentés érdekében a mostani törvényjavaslat a sokadik és nem is az utolsó folyamata annak, amit 2010 óta a kormány próbál elvégezni.

A kormány egyik fontos célja, hogy a központi közigazgatásban csak annyian dolgozzanak, ahány emberre, álláshelyre szükség van, viszont ők ezt olyan anyagi és egyéb más megbecsülés mellett tehessék, amire az elmúlt időszakban, gyakorlatilag azt lehet mondani, hogy a rendszerváltozás óta nem volt lehetőségük.

Ha megengedik, egy-két gondolatot elmondanék arra, amit Arató képviselő úr felvetett. Egyrészt szeretném cáfolni azt a mítoszt, amely szerint nem történt a szakszervezetek és a kormányzat képviselői között egyeztetés. Történt ilyen egyeztetés, és több, azt gondolom, érdemi ponton is a kormány nyitott volt a szakszervezetek javaslatára.

Ezen túlmenően pedig arra vonatkozóan, hogy mi az, ami jogfosztást, és mi az, ami kiszolgáltatottságot okoz a központi közigazgatásban, azt gondolom, Arató képviselő úr, hogy az előző kormány működése tette kiszolgáltatottá és jogfosztottá a közigazgatást. Ugyanis az a neoliberális társadalom- és gazdaságpolitika, illetőleg az ahhoz kapcsolódó államfilozófia, ami bércsökkentést jelentett, ami kiszervezéseket, ami menedzserszerződéseket jelentett, és amelyik valójában az állam cselekvőképességét aláásta, miközben ezzel párhuzamosan hozzájárult a bürokrácia elterjedéséhez, ez az a gyakorlat, amit mi 2010 óta meg szerettünk volna fordítani, és nem szerettünk volna tovább folytatni.

Valóban, azt gondolom, lehet, hogy ez egy filozófiai különbség közöttünk, de igenis a bürokráciacsökkentés és az adófizetők által a magyar állam működtetésére fordított anyagi erőforrások védelme érdekében van annak értelme, hogy a teljesítményértékelést összekössük az illetményezéssel. Ez egy szomorú hiányosság, hogy a rendszerváltozás óta erre egészen eddig nem került sor. Ez a törvényjavaslat ennek az objektív feltételeit megteremti.

A vita során a bizottsági módosító javaslatok nagy része technikai, illetőleg érdemi kodifikációs, illetőleg a szakszervezetek véleményével összefüggő érdemi javaslatokat tartalmazott. Emellett egy TAB túlterjeszkedő módosító javaslatról is beszélhetünk, amelyik az ágazati törvényekbe vezeti át a szükséges új jogintézményeket, illetőleg a módosuló törvényi hivatkozásokat. Mi ezeket a módosító javaslatokat támogatandónak gondoljuk, és kérjük a tisztelt képviselő hölgyek és urak mindegyikét arra, hogy támogassa ezt a törvényjavaslatot. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  112  Következő    Ülésnap adatai