Készült: 2024.03.28.14:29:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

184. ülésnap (2000.12.19.), 137. felszólalás
Felszólaló Révész Máriusz (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:48


Felszólalások:  Előző  137  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Kőbánya szívében, az Óhegy és az Újhegy között található a Gergely utcai agyagbánya, amely ma szemétlerakóként működik. Ma 30 ezer ember él a bánya közvetlen környezetében, akiknek rengeteg bosszúságot okoz a szomszédos szeméttelep.

Minden jel arra mutatott, hogy 1998 végére befejeződik a töltés és megkezdődik a rekultiváció. 1996-ban azonban a kőbányai SZDSZ elnökének, Nagy Lászlónak a felesége és a szintén SZDSZ-es Fehér Imre megalakította a Tömör Bt.-t, amely megszerezte az akkor csődközeli Pietrától a töltés jogát és a szemétből befolyó teljes bevételt is. Amikor felvetődött, hogy a területet az önkormányzat vegye át és a befolyó pénzt tegye félre a rekultivációra, Nagy Lászlónak a helyi MSZP segítségével sikerült ezt megakadályoznia. A 26 hektáron történő szemétlerakásból befolyó pénz a becslések szerint az elmúlt években meghaladta az 1 milliárd forintot. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Hova lett?) Most még sincs elegendő pénz a rekultivációra. Az SZDSZ közeli Tömör Bt. ugyanis jogilag semmire sem kötelezhető. A Pietrát megvette a Zalakerámia, ami ezt a bányaterületet kivitte egy 50 millió forintos kft.-be, amihez a Magyar Bányászati Hivatal is hozzájárult, bár nyilvánvaló, hogy 50 millió forintból nem lehet rekultiválni ezt a hatalmas területet.

Nemrég még a tájrendezési tervet is módosíttatták, így most 3 méteres fedőréteg helyett elég 60 centiméter is. 20-30 méter szeméten 60 centiméter borítás egyszerűen felháborító, egyetlen fa sem tud megmaradni! Ez a döntés egyrészt csökkenti a költségeket, másrészt több mint 2 méterrel magasabbra lehet tölteni a szemetet. Az SZDSZ közeli Tömör Bt. nem is késlekedett: az ősszel újra nekikezdett a több éve feltöltöttnek minősített területek továbbtöltéséhez.

Tisztelt Miniszter Úr! Hogyan történhet meg, hogy a Magyar Bányászati Hivatal büntetlenül hozhat olyan döntést, amely lehetetlenné teszi egy ekkora bányaterület tisztességes rekultivációját? Lehetséges-e vizsgálatot indítani ebben az ügyben? Megtörténhet-e ma, hogy egy szemétlerakó több százmillió forintos bevételéből ne jusson a tájrendezésre, ne jusson a rekultivációra?

A kisebbik gond, hogy egy pártvállalkozás elrakta a bevételt, a nagyobbik, hogy ott él 30 ezer ember a szeméttelep közvetlen szomszédságában. Lehet, hogy a rendezésre az egyetlen lehetőség, ha az önkormányzat átveszi a területet, és közpénzen rekultiválja. Most már az SZDSZ-es Nagy László is támogatja ezt. Kérdezem ezért, ha az önkormányzat most feltöltötten átveszi a területet, számíthat-e a rekultiváció érdekében valamilyen állami támogatásra.

Várom a miniszter úr megtisztelő válaszát. (Szórványos taps a Fidesz padsoraiból.)

 

 

(16.00)

 




Felszólalások:  Előző  137  Következő    Ülésnap adatai