Készült: 2024.04.19.22:23:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

52. ülésnap (2010.11.24.), 64. felszólalás
Felszólaló Bábiné Szottfried Gabriella (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Ifjúsági, szociális bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 2:35


Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁBINÉ SZOTTFRIED GABRIELLA, az ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Miniszter Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Bizottságunk november 22-én tárgyalta és támogatta a törvényjavaslatot.

A benyújtott javaslat bizottságunkat érintő legfontosabb pontjai:

A kormány által benyújtott törvényjavaslat lehetővé teszi, hogy egyes gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök esetén az 50 főt meghaladó esetekben is nyújtható legyen a támogatás az adott gyógyszerhez, ha a beteg kezeléséhez annak alkalmazása szükséges.

Jelenleg a gyermekgondozási segélyt igénybe vevők esetében nem lehet érvényesíteni a 6 hónapos általános visszamenőleges igényérvényesítés szabályát, így az ellátás egy részétől elesnek az érintett biztosítottak. A törvénymódosítás a fenti esetekben egyszerűsíti az igények visszamenőleges érvényesítését.

A gyakorlatban a szülő nők egy időben nyújtják be a terhességi gyermekágyi segély, valamint az azt követően járó gyermekgondozási díj iránti igényüket. A gyed a terhességi gyermekágyi segély folyósítását követően állapítható meg, így ez idáig a kérelmet az egészségbiztosító nem tudja elbírálni.

A törvénymódosítás pontosítja a fenti kérelmek elbírálására vonatkozó határidőket. A kormány előterjesztése a jogalap nélkül felvett pénzbeli ellátások visszafizetésére kötelezés határidejét a jelenleg hatályos 30 napról 90 napra javasolja felemelni, amely módosítás folytán hatékonyabbá válna a jogalap nélkül felvett ellátások megtérülése is, mivel az első fokon született döntések meghozatalára több idő jutna.

A jelenleg hatályos jogszabály a gyes folyósítása mellett munkát végzők táppénzre jogosultságának idejét és a táppénz összegének megállapítását oly módon szűkíti, hogy a táppénzre jogosultság idejének megállapítását csak a gyes folyósítása alatti munkavégzés idejére lehet figyelembe venni, a táppénz összegének megállapítása esetében pedig csak ezen időtartam alatt elért jövedelmet. A gyermekgondozási segélyről való lemondás bürokratikus intézménye felesleges többletadminisztrációs terhet jelent az ellátást folyósító szerveknek. A javaslat szerint a gyes mellett munkát végzők esetében az általános szabályok szerint kerülne megállapításra a táppénzre jogosultság időtartama és összege, így a biztosítottat joghátrány nem érné, és egyszerűbbé válhatna a táppénzre jogosultság elbírálása és összegének megállapítása.

A törvényjavaslatot elfogadásra javasoljuk. Köszönöm. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai