Készült: 2024.04.16.13:10:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2007.04.02.),  9-12. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:20


Felszólalások:   7-8   9-12   13-14      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Tekintettel arra, hogy a kormány nem kíván reagálni, Mikola István frakcióvezető-helyettes úr következik, a Fidesz képviselőcsoportjából, aki szintén napirend előtt kíván szólni: "Tekintsünk előre II." címmel. Öné a szó, frakcióvezető-helyettes úr.

DR. MIKOLA ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Az előttem szóló szép húsvéti megemlékezések után legyen szabad egynéhány szót az egészségügy aktuális gondjairól szólni.

A napokban 16 ezer aktív kórházi ágy szűnik meg az országban, 6 ezer egészségügyi szakdolgozó, ápolónők, asszisztensek keresik az új helyüket, több mint ezer orvos keresi tevékenységének új lehetőségét - nehéz helyzetben vannak. Közben megszülettek az OEP-szerződések; önkormányzati vezetők, közgyűlési elnökök betegeik érdekében aláírták azokat a diktátumokat, amelyek fenyegetések, zsarolások közepette érkeztek el hozzájuk, és amit szerződésnek neveznek, de távolról sem kétoldalú megállapodások. A betegeikért aggódó, alkotmányos felelősséget vivő ellátók aláírták a szerződéseket, de bízván a jogállamiságban, jogfenntartó nyilatkozatot tettek. Amennyiben jogi úton felfüggesztik a végrehajtását ennek a soha nem látott nagy kórház-átalakításnak, akkor semmisnek tekintik a finanszírozási szerződést. Életbe lépett az eltartotti jogviszony utáni járulékfizetési kötelezettség is, ami több tízezer magyar embert érint, nekik havonta közel 6 ezer forint egészségbiztosítási járulékot kell fizetniük.

Életbe lépett az új beutalási rend: ha valaki beutaló nélkül kerül kórházba, akkor az ellátás 30 százalékát ki kell fizetnie, ami akár 100 ezer forint is lehet. És startol a több-biztosítós rendszer; úgy tűnik, hogy a korábbi egészségügyi törvénykezéshez hasonlóan, lopakodva, alattomosan a társadalombiztosítást profitérdekelt biztosítók versenye fogja felváltani. És még egy dolog, amiről említést kell tennem: három kórház beszünteti a működését, a Schöpf-Merei Anyavédelmi Központ, a Svábhegyi Gyermekgyógyintézet, ahol Magyarországon egyedül történnek fejlődésneurológiai gyermekvizsgálatok, és harmadikként az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet.

Ez utóbbi intézet előtt tegnap tüntetés, élőlánc volt, beszédek hangzottak el az intézmény védelme érdekében. A magyar pszichiátria szinte teljes szakmai múltja kötődik ehhez az intézethez, most azonban mindenkinek távoznia kell. Utoljára 1945-46-ban a Vörös Hadsereg rakta ki innen a pszichiátriát, majd utána újra visszakerült ez a szakma. Úgy tűnik, hogy most a kormány megismétli ezt a szégyenteljes időszakot, amit a Vörös Hadsereg az elmebetegek kiköltöztetésével tett, és bezárja ezt az intézetet. Úgy tűnik, hogy nincs olyan érdekérvényesítő lobbilehetőség az intézet megmaradása érdekében, mint mondjuk, a Budai Gyermekkórház mellett volt, ami kormányközeli érdekeltségként is aposztrofálható; sajnos ezt az intézetet nem védi meg senki.

Kérdezhetné az ember, hogy miért történik ez, mi történik itt. A napokban a kezembe került a Szcientológiai Egyháznak egy lapja, amelyik a következőt mondja. "Most van itt az idő. Véget vetünk a pszichiátriai terrornak, megsemmisítő hatású nemzetközi támadásunk indul a pszichiátria ellen. Az út szabadon tartása megköveteli azt, hogy gyökeresen kiirtsuk azt, amit az emberiség a leginkább megvet, a pszichiátriát." Elképedve olvastam ezeket a sorokat. "A pszichiátria leleplezése, pszichoirtó akció", ismert, és nem akarok itt részletezni ebből az anyagból. Ilyeneket ír: "A szcientológia hamarosan világossá teszi, hogy több pszicho" - mármint pszichiáter - "kerül bűnvádi eljárás alá és kerül rácsok mögé, mint bármely más foglalkozásban. Mindössze 117 ezer pszichiáter van a földön, és habár a munkánkhoz nem kell szükségszerűen ennyi ember, ha mindenkit a fedélzetre hozunk, hamarosan minden pszichiáterre a világon egy szcientológus jutna, és minden véget érne alig egy nap alatt. Olyan garantált, végleges támadást indítunk, amelynél a pszichóknak nem lesz hova menekülniük vagy elrejtőzniük, megtisztítva ezzel a szabadsághoz vezető utat mindenki számára." Elképedtünk ezen a folyóiraton, és szeretném tudni, hogy most, ennek az intézménybezárásnak, az Országos Pszichiátriai Intézet bezárásának milyen köze van az egészségügyi reformhoz és annak alkotóihoz.

Kérem az illetékes ombudsmant, az emberi jogi bizottságot, a nemzetbiztonsági bizottságot, vizsgálja meg ezt a helyzetet (Kuncze Gábor: Előbb téged!), mert előttünk ez érthetetlen.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

(13.30)

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány részéről megadom a szót Molnár Lajos egészségügyi miniszter úrnak. Miniszter úr!

DR. MOLNÁR LAJOS egészségügyi miniszter: Tisztelt Képviselőtársaim! Bevallom őszintén, ritkán fordul elő velem, hogy egy interpellációnak körülbelül az egyharmadát nem teljesen értettem, de zavaros volt - bárhonnan származik - az idézet. (Közbeszólások a Fidesz és a KDNP soraiból: Napirend előtti volt! - Az elnök csenget.) A napirend előtti felszólalás - bocsánat a tévedésért!

Tisztelt Mikola Képviselő Úr! Engedje meg, hogy jobban megértsem, és hogy ön is jobban megértse, Harrach Péter képviselő úrral és Herényi Károly képviselőtársammal együtt kívánjak önnek boldog húsvétot, és mondjam azt, hogy párbeszédre szükség van az antalli örökség részeként is. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Talán kellemes! - Kontur Pál: Nincs párbeszéd!) Nemcsak ennek az örökségnek a részeként és nemcsak húsvétkor van szükség párbeszédre, hanem az ilyen nagy reformfolyamat párbeszéd nélkül nem hajtható igazán sikeresen végre. (Babák Mihály: Legalább két fő kell!)

Tisztelt Képviselőtársaim! Örömmel tájékoztatom önöket, hogy szombat estig egy kivételével valamennyi önkormányzat aláírta a szerződést. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Szerződés? Diktátum!) Hozzá kell tegyem, nagyon sok önkormányzattal, nagyon sok vita után született meg a közös megegyezés. És természetesen maradtak fenn vitás kérdések, amit igyekszünk közösen megoldani.

Miért írták alá az önkormányzatok? Azért írták alá, mert nem politikai vita folyt, hanem a kórházak, a betegek jövőjéről kellett dönteni. (Babák Mihály: Ami a temető, ugye?) És nagyon helyesen, ellenzéki és kormánypárti oldalon álló polgármesterek, megyei önkormányzatok elnökei, képviselő-testületek és egészségügyi bizottságok szakmai vitát folytattak és írták alá az utolsó szerződést szombat este fél nyolckor.

Szeretném megköszönni valamennyi, ebben a munkában részt vevő politikusnak, önkormányzati vezetőnek és nem utolsósorban a minisztérium és az OEP vezetőinek, hogy lehetővé tették a szerződések aláírásával, hogy lezáruljon egy szakasz, átalakuljon a kórházi ellátás, és kezdhessünk hozzá az egészségügyi intézmények, a háziorvosi rendszer, a szakorvosi rendelőintézetek és nem utolsósorban a kórházak fejlesztéséhez. Örömmel mondhatom, hogy ennek a múlt heti sok-sok vitának nem volt politikai vesztese (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Csak a betegek!), nem volt politikai nyertese, csak szakmai eredménye, és nagyon remélem, hogy a jövőben ez a vita folytatódik.

Szeretném azt is elmondani, hogy a reform következményeként a tegnapi naptól ezer gyógyszer ára átlagosan 16 százalékkal csökkent, olyan gyógyszerek ára, amelyek pszichiátriai betegeknek, magas vérnyomásban szenvedőknek, szívbetegeknek alapvető gyógyszere. És ez is a reform következménye, hogy egy évtizede nem fordult elő, ami most megtörtént, jelentős gyógyszerár-emelést..., -csökkenést sikerült elérni. (Közbeszólások a Fidesz soraiból: És elszóltad magad! - Freudi elszólás! - Zaj. - Az elnök csenget.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Nagyon szeretnénk, ha ezt a megindult szakmai párbeszédet folytathatnánk. Nagyon szeretnénk, ha a fejlesztésekről - ahogy decemberben ajánlottuk - együtt dönthetnénk a betegellátás javítása érdekében. Meg kell hogy mondjam, tisztelt képviselőtársam, nekem az a Mikola István, aki múlt hét csütörtökön a minisztériumba bejött hozzám és a szakmáról beszélt velem, még akkor is jobban tetszett, ha szakmai viták folytak közöttünk. Azt kérem, hogy mindenféle betegriogatás helyett jöjjön el ismét a minisztériumba, és beszélgessünk, hogyan tehető jobbá az egészségügyi rendszer.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   7-8   9-12   13-14      Ülésnap adatai