Készült: 2024.03.29.01:55:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

297. ülésnap (2013.08.26.),  77-84. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:11


Felszólalások:   75-76   77-84   85-92      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Elnézést kérek, tisztáztuk azt a sorrendet, amely alapján el kell dönteni, hogy mikor kell válaszolnia a miniszterelnök úrnak. Tekintettel arra, hogy ezek a kérdések már előzetesen elhangoztak, a miniszterelnök úrnak a soron következő azonnali kérdések és válaszok órájában kell személyesen választ adni.

Tisztelt Országgyűlés! Mirkóczki Ádám, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: "A magyar áldozatokért nem kár?" címmel. A miniszter úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Tállai András államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem képviselő urat, hogy elfogadja-e. (Mirkóczki Ádám bólint.) Igen, jelzi, hogy elfogadja az államtitkár úr személyét válaszadóként. Így Mirkóczki Ádám képviselő urat illeti a szó.

MIRKÓCZKI ÁDÁM (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Egy nagyon súlyos és nagyon kényes ügyben kértem ma szót, és teszek föl kérdést ezúttal önnek. Szeretném hangsúlyozni, hogy igyekszem kényesen bánni a szavakkal, tehát nem áll célomban megsérteni senki emlékét és senki érzékenységét, de szeretném hangsúlyozni, hogy finoman fogalmazva is egy nagyon káros és szerintünk nagyon dilettáns döntést hoztak azzal, hogy az elhíresült cigánygyilkosságok áldozatainak hozzátartozóit önök kárpótolják vagy kárpótolni kívánják. Ennek borzasztó rossz üzenete van, és szerintünk hosszú távon nagyon káros.

Szeretném hangsúlyozni, hogy egyetlen fillért sem sajnálunk a tragédiát átélt családoktól, de szögezzük le azt is, hogy önök a pénz mellé egy nagyfokú ellenszenvet is kínálnak ezeknek a családoknak, ami pont az ellenkező hatást fogja elérni.

(15.20)

Tehát legyünk őszinték: ezeknek a családoknak a fájdalmát semmilyen pénzösszeg, akár milliárdokat is adhatnának, az sem fogja enyhíteni a szeretett hozzátartozó elvesztését, azonban azzal, hogy önök, akik mindig azt mondják, hogy gyilkosság és gyilkosság, áldozat és áldozat között nincs különbség, most mégis kettős mércét alkalmaznak, és óriási különbséget tesznek, szemben ezzel, hogy ha csak átlagot vonunk az elmúlt tíz évből, évente Magyarországon a rendőrségi statisztikák szerint 140 gyilkosság történik. Önök mégis kiragadtak most egyetlenegy esetet, amelynek semmilyen hozadéka nincs.

A cigányság integrációját ezzel egy hangyányit sem fogják előrevinni, a családok fájdalmán nem enyhítenek, a társadalmi feszültséget tovább mélyítik, konzerválják. Mégis mire lesz mindez jó? - kérdem én. Nyilván ez költői kérdés, mert majd a kampányban el lehet mondani, hogy míg az előző ciklusban gyilkolták a cigányság tagjait, addig önök kárpótolták, de ez egy nagyon álságos és nagyon képmutató politika, és azt gondolom, hogy méltatlan azzal az évi 140 családdal, akik valamilyen bűncselekmény folytán elvesztik hozzátartozóikat. (Az elnök csengetéssel jelzi a hozzászólási idő leteltét.) És adódik a kérdés: azokért az áldozatokért nem kár?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Tállai András államtitkár úrnak.

TÁLLAI ANDRÁS belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Bár a kérdés megválaszolásában nem a Belügyminisztérium az illetékes, hanem az Emberi Erőforrások Minisztériuma, de ha önt a Belügyminisztérium válasza nyugtatja meg, akkor természetesen válaszolok, miután azonnali kérdésről van szó. Azonban a válaszomban mégiscsak vissza kell térnem Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter úr nyilatkozatához, hiszen ott hangzott ez el, és azt mondta, hogy a kártalanítás oka az, hogy az állam alkalmazottai is hibáztak, és ezért az állam felelősséggel tartozik, tehát most itt tisztázzuk-e, hogy az egyik és a másik gyilkosság között az a különbség, hogy arról kiderült, hogy az állam is hibázott, az állam vélhetően hibázott, és az állam felelősséggel tartozik. Itt erről van szó, és nem arról, amiről ön egyébként beszél.

Egyébként Balog Zoltán nyilatkozatában hangsúlyozta azt is, hogy Gyurcsány Ferenc titkosszolgálatának a lelkén szárad legalább egy ember élete, hiszen hogyha időben leadják a jelzést a rendőrségnek a fegyverkezésről, akkor a kislétai gyilkosság talán elkerülhető lett volna. Arról is beszélt a miniszter úr, hogy egy jelentés a romagyilkosságokról kimutatta, hogy hol hibázott a rendőrség és a magyar állam, de a választások közeledte miatt azt az akkori szocialista kormány nem hozta nyilvánosságra, tehát ez csak a kormányváltás után került nyilvánosságra.

A magyar kormány, ahogy mondta, kártérítést ad a 2008-2009-ben a romák ellen elkövetett gyilkosságsorozatban elhunyt áldozatok hozzátartozóinak, ezt jelentette be valóban Balog Zoltán miniszter úr, szeptember elején tárgyalnak a hozzátartozókkal, és tisztességes kártérítést fognak ajánlani. A magyar kormány érdeke a felelősök megtalálása, számonkérése, megbüntetése és a társadalom igazságérzetének erősítése.

Köszönöm a figyelmét. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Viszonválaszra megadom a szót a képviselő úrnak.

MIRKÓCZKI ÁDÁM (Jobbik): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Annyi megjegyzést azért tennék, hogy önök 3 éve kormányon vannak, és mégiscsak most került ez az ügy elő, ez is egy érdekes, meg az is, hogy akkor hol vannak azok a felelősök. Miért nincsenek mai napig a megfelelő helyükön, adott esetben a börtönben? - ez az egyik. A másik meg, hogy az állam, a hatóság és más intézmények hol hibáztak, amiért kártérítés jár. Hát fogalmazzunk finoman, ez más bűncselekményeknél, más bűneseteknél, más gyilkosságoknál is fönnáll, minimum úgy, hogy nem tudta megakadályozni az állam azt, hogy a békés, törvénytisztelő állampolgárát megvédje, és mondjuk, ne essen gyilkosság áldozatává; ez az egyik.

Azonban az a kettős mérce, amelyet használnak idestova már huszonéve vagy több mint húsz éve ebben az országban, ott is megmutatkozik, és ezzel is le kéne számolni minimum az integráció jegyében, hogy legyen korrekt a közbeszéd, hogy amikor cigány származású az áldozat, akkor úton-útfélen hivatkoznak rá, amikor elkövetői szerepkörben vannak, akkor pedig mindenki mélységesen eltitkolja. Ezen is el kéne gondolkodni.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Viszonválasz illeti meg az államtitkár urat.

TÁLLAI ANDRÁS belügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Szeretném a statisztikai tudását kijavítani, hiszen az emberölések száma Magyarországon 2012-ben 112 volt, 2008-ban volt 147, tehát ön a szocialista kormányok idejéről beszél. És engedjen meg egy véleményt: ön, önök nem tiltakoztak akkor, amikor a 2006. október 23-ai események után az állam kártérítést fizetett a kárt szenvedett embereknek, Gaudi-Nagy Tamás volt a nagy élharcosa, hogy ezt ki kell fizetni. Vajon akkor miért nem tiltakoztak, mi több, miért emelték fel a szavukat; hogyha az állam hibázott sajnos a rendőrök vagy a rendőrség által, akkor kártérítést kell fizetni.

És most pedig ezt elutasítják? Mi ennek az oka? Az az oka, hogy nem ennek a kormánynak van kettős mércéje, hanem önöknek van kettős mércéje. Önöknek van kettős mércéje, mert akkor, hogyha roma vagy cigány embert ér kár, és az állam kártérít, akkor ezt ne csinálja, de egyébként ha magyar embert éri, akkor támogatják, és felszólalnak mellette. Ez a kettős mérce. (Az elnök csengetéssel jelzi a hozzászólási idő leteltét.) Na, ezt nem szeretnénk mi, amit önök csinálnak. (Nyakó István tapsol.)




Felszólalások:   75-76   77-84   85-92      Ülésnap adatai