Készült: 2024.04.25.23:49:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

198. ülésnap (2009.03.23.), 94. felszólalás
Felszólaló Dr. Hiller István (MSZP)
Beosztás oktatási és kulturális miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:11


Felszólalások:  Előző  94  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HILLER ISTVÁN oktatási és kulturális miniszter: Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszony! Igen tisztelt Országgyűlés! A képviselő asszony az interpellációja elején nagyon konkrétan, korrekten nemcsak elmondta, hanem idézte a program céljait, ezért én kizárólag a konkrétumokra korlátozom a válaszomat, és sorolom.

A programok tehát: az integrációs programot kiterjesztettük az iskolákra és a középfokú intézményekre, tisztelt képviselő asszony. Immáron 1300 intézmény, ezek között az általános iskolák negyede vesz részt a programban. A halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek későbbi iskolai sikerességének megteremtése érdekében óvodáztatási ösztönző programot indítottunk, és ezt a költségvetésben tartottuk, végre is hajtjuk. Ennek megfelelően az integrációban részt vevő intézmények pedagógiai munkájának elismeréseként a pedagógusok részére kifizetett kiegészítő illetményt bevezettük, ez a diáklétszámtól függően pedagógusonként 5 ezer forinttól 60 ezer forintig terjed havonta.

Az integrációs programot minőségbiztosított programmá alakítottuk, amelynek középpontjában a pedagógiai módszertan megújítása áll. Mindezek bevezetett és végrehajtott programrészek.

Minden közoktatási esélyegyenlőségi, Új Magyarország fejlesztési terv konstrukció megindul az idén, amit a vonatkozó kormányhatározat tartalmazott december 31-i dátummal. Ezek közül konkrétan: az oktatási esélyegyenlőségi programok végrehajtásának támogatása; 1 milliárd 690 millió forinttal a pályázat kiírásra került, összesen 105 darab pályázat érkezett, ezek előértékelése zajlik jelen pillanatban, megvalósítási ideje 2009-2011.

A tanodaprogramok támogatása 1 milliárd 650 millió forinttal; az elnyerhető támogatás maximum 22 millió forint, a nyertesek száma durván 50-75, lezárása rövidesen várható. A harmadik: antidiszkriminációs jelzőrendszer kiépítése; elnyerhető támogatás maximum 38 millió forint; hét nyertesről tudunk, 2009. február közepén megjelent, a beadási határidőt jelen év április 6-ig meghosszabbítottuk.

A képviselő asszony interpellációjának harmadik harmadában a fogyatékosnak minősített gyermekek, diákok számáról, erről az eljárásról érdeklődik. Azon települések esetén, ahol a fogyatékossági minősítési arány meghaladja az országos átlagot, az esélyegyenlőségi szakértők komplex beavatkozásokat kezdeményeztek és kezdeményeznek, a tárca esélyegyenlőségi szakértői munkája keretében a felmért mintegy 800 településből eddig 250 tett ilyen értelmű vállalást. Ezzel egy időben az Oktatási és Kulturális Minisztérium szakszolgálati esélyegyenlőségi szakértőket képzett ki.

A felülvizsgálati programban eddig 210 tanuló felülvizsgálata során biztosítottuk az ilyen szakértőt. A visszahelyezési arány az eddig beérkezett dokumentumok alapján 9-10 százalékos. A szegregáció visszaszorítása ugyanezen eszközökkel történik. A hivatalosan magántanulóvá nyilvánított gyermekek száma évek óta rendkívül alacsony, mértéke nem éri el az 1 százalékot az általános iskolai tanulók körében.

Minden olyan konkrét esetben, ahol jogsértés történik, határozottan fellépünk, ezt így tette és így fogja tenni az Oktatási Hivatal az elkövetkezőkben is. Ezeket a programokat még közös kormányzásunk idején dolgoztuk ki, ennek megfelelően történik a végrehajtás. Ezért tisztelettel kérem a képviselő asszonyt, fogadja el a válaszomat.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  94  Következő    Ülésnap adatai