Készült: 2024.04.19.08:27:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

5. ülésnap (1998.07.03.), 147. felszólalás
Felszólaló Dr. Illés Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:28


Felszólalások:  Előző  147  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ILLÉS ZOLTÁN (Fidesz): Elnök Úr! Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Magyar Polgárok! Mi lehet annyira sajátosan emberi, mint az értelem és a jövőről való gondolkodás - teszi fel a kérdést egy ókori bölcselő. "Az új évezred küszöbén" címet viselő kormányprogram környezetpolitikájának üzenete: felelősség a jövőért.

E kormányprogram elfogadásával már az ezredforduló előtt megindulhat annak a Magyarországnak a felépítése, ahol a polgároknak nemcsak joguk, hanem lehetőségük is van egészségesebb környezetben élni, ahol a fejlődés nem a jövő rovására, a természeti erőforrások felélése árán valósul meg, ahol az ország polgárai közösen sáfárkodnak nemzetünk természeti kincseivel, az ivóvízzel, erdeinkkel, tavainkkal, s ahol a polgárok megbecsülésének egyaránt jele a jólét anyagi, környezeti és szellemi feltételeinek biztosítása.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Sem polgári jólét, sem pedig hosszú távon stabil és harmonikus gazdasági fejlődés nem képzelhető el egészséges környezet nélkül, a természeti erőforrások megóvása nélkül. E célok elérése erőfeszítéseket kíván a polgároktól, a kormánytól, a nemzet egészétől. Minden egyes polgár részese és résztvevője környezetpolitikánk megvalósításának, amelyhez a kormány a lehetőségeket biztosítja.

A fenntarthatóságot megcélzó hazai kezdeményezések kedvező fogadtatásban részesülnek a nemzetközi politikában. Ez azonban nem pusztán lehetőséget teremt számunkra egy hatékony környezetpolitika kialakításához, hanem egyre fokozódó nemzetközi elvárásokkal is szembesíti hazánkat. Ekképpen is kell érteni a bölcsességet. A magyarságnak vagy európai problémák megoldását kell magára vennie, vagy a maga problémáiban is alul marad.

Tisztelt Ház! A mai fejlett világban nemcsak az számít természetesnek, hogy a gazdaság működésében számolni kell a környezeti hatásokkal, megelőzve a környezeti károkat és a természetpusztulást, hanem egyre többen aknázzák ki a környezetvédelemben rejlő hatékonysági lehetőségeket, a gazdasági teljesítmény javítása érdekében.

(16.20)

A régi, kényszerű környezetvédelmet tehát felváltja a korszerű és kívánatos erőforrás-gazdálkodás.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ez a kormányprogram a rendszerszemléletű környezetpolitika talaján áll. Aki figyelmesen végigolvassa a kormányprogram összes fejezetét, az a környezetvédelem kihívásaira adott válaszokat rendszerbe foglaltan találja meg valamennyi fejezetben, sőt sajátja lesz az a módszertani keret is, amely rávilágít arra, hogy miképpen járul hozzá a környezet és a természetvédelem a gazdaság fejlődéséhez, a szociális és egészségi helyzet, az idegenforgalom vagy a mezőgazdaság versenyképességének javításához.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A kormány nem kívánja folytatni azt a gyakorlatot, amely a polgárok környezetükkel kapcsolatos jogos igényeit látványos, ugyanakkor hatástalan és költséges látszatintézkedésekkel próbálja kielégíteni. Ahogy Szophoklész fogalmazott: "Bölcs orvos nem énekel varázsigéket, ha vágást kér a seb."

Terézváros parlamenti képviselőjeként külön örülök annak, hogy a program kiemelt feladata a köztisztaság és a települési környezet védelme. A garéi magzatkárosító és rákkeltő anyagokat nem megfelelő módon elégetni kívánó dorogi hulladékégetőt pedig kérlelhetetlenül és határozottan felszólítjuk Komárom-Esztergom megye, Pest megye és Budapest lakosságának érdekében, hogy függesszék fel káros tevékenységüket, és ne állítsák kész tények elé az új kormányt.

A kormányprogram egyértelműen fogalmaz Bős-Nagymaros kérdésében is. Nem építünk gátat a Dunán, negyedmillió forinttól megfosztva minden magyar családot, miközben a gát nem oldja meg a Szigetköz problémáit, nem őrzi meg a pótolhatatlan ivóvízkészletet.

A környezetvédelmet a kormányprogram szellemében a hatékonyságnak, ésszerűségnek, megvalósíthatóságnak kell jellemeznie. Ezt a hatékonyságot segíti elő az a régen várt profiltisztítás is, melyet 1990 óta szorgalmazunk, és amely lehetővé teszi, hogy a környezetvédelmi tárca ellenérdekeltségektől mentesen, a párhuzamosságok felszámolásával fogja össze a környezet- és természetvédelem ügyét.

Ma azonban még a hatékony program és az államigazgatási háttér birtokában is számos nehézséggel kell szembesülnünk. Az elmúlt évek, évtizedek tevékenységének hatására az ország polgárainak legnagyobb része szennyezett területen él, és az Európai Unió képviselői szerint a környezetvédelem alacsony színvonala a legnagyobb akadálya hazánk uniós csatlakozásának. Hisszük, hogy a széles körű összefogással, az állam és az egyén szerepvállalásával megteremthetők a polgári jólét kibontakozásának lehetőségei a környezetvédelem és természetvédelem területén. Mindez lehetővé teszi hazánk európai uniós csatlakozását is.

A magyarság közös érdekéből fakadóan a költő szavaival kérem a tisztelt Ház valamennyi tagját, szavazzanak bizalmat a polgári koalíció programjának, hiszen "A dolgos test és az alkotó szellem, mondd, hogy törhetne egymás ellen? Az elme megbékül, ha megért, de nem nyughatik a szív nélkül, és az indulat múló görcsökbe vész, ha fel nem oldja eleve az ész."

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a jobb oldalon.)




Felszólalások:  Előző  147  Következő    Ülésnap adatai