Készült: 2024.03.29.01:38:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

132. ülésnap (2020.05.25.), 2. felszólalás
Felszólaló Burány Sándor (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BURÁNY SÁNDOR (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A járvány kitörésekor pontosan tudtuk, hogy kettős feladat fog előttünk állni. Az elsődleges cél természetesen az emberek egészségének és életének megvédése. De ezzel párhuzamosan van egy másik nagyon fontos cél, az emberek munkájának, egzisztenciájának, jövedelmének, életszínvonalának megvédése, megőrzése. Most, hogy talán a nehezén túl vagyunk, megállapíthatjuk, hogy az első cél elérése sikerülni látszik, Kelet-Európa más országaihoz hasonlóan Magyarországon sem vált tömegessé a fertőzöttség; igaz, ha a fertőzöttek számához viszonyítjuk az elhunytak számát, akkor erre az adatra egyáltalán nem lehetünk büszkék. Arra sem lehetünk büszkék, hogy minden jel szerint a kórházak élen jártak a fertőzések terjesztésében, és a munkájukhoz nem kaptak kellő segítséget, hiszen ha kezdettől fogva a kellő mennyiségű védőfelszerelés rendelkezésre állt volna, ha kezdettől fogva tesztelték, szűrték volna a vírusra a kórházban dolgozókat, az onnan kikerülő betegeket, akkor még eredményesebb lehetett volna ez a küzdelem.

De ahogy az előbb említettem, kezdettől fogva tisztában lehetünk azzal is, hogy ez a járvány a munkahelyekre is súlyos csapást fog mérni. Hetek óta beszélünk arról, hogy a munkanélküliség várhatóan meg fog ugrani Magyarországon. Mindenféle elemzések, feltételezések, szakértői becslések álltak ehhez rendelkezésre korábban, sajnos a nemrég publikált KSH-adatok igazolták a pesszimista várakozásokat. Maga a KSH egy előzetes grafikonban ismerte be, hogy áprilisban brutálisan megugrott a munkanélküliség, a munkanélküliek száma a KSH hivatalos adata szerint is megközelítette a 430 ezer főt. Azt lehet mondani tehát, hogy jóval több mint 400 ezer embernek nincs munkája Magyarországon, és azt is hozzá lehet tenni, hogy sok tízezren a járványnak köszönhetően veszítették el a munkájukat, és nem valami más sorscsapás vagy a gazdaság egyéb állapota miatt.

Ezért kértük, követeltük a kormánytól az elmúlt hetekben, hogy fordítson sokkal több erőfeszítést és erőforrást a munkahelyek megvédésére és a bajba került emberek megsegítésére. Bár kormánykijelentésekben nem szűkölködtünk, de az intézkedések nagyságrendjét tekintve sajnos Európa után kullogunk. Európa után kullogunk a munkahelyek megvédésében, a munkahelyek megvédésére fordított állami támogatásban, és azt is hozzá kell ehhez tennem, hogy sajnos Európa egyik legrosszabb, ha nem a legrosszabb munkanélkülieket ellátó rendszerével szembesülnek azok, akik ezekben a hetekben, hónapokban elveszítették az állásukat.

Magyarországon papíron három hónapig jár a munkát keresők álláskereső járadéka, de ez gyakorlatilag egy felső határ, hiszen nagyon sok részmunkaidős, szürkén vagy feketén foglalkoztatott ember ezt egyáltalán nem tudja igénybe venni, nemhogy a korábban, az Orbán-kormányt megelőző időszakban jellemző kilenc hónapos álláskeresési járadékra lennének jogosultak.

Bár maga a kormányfő azt mondta, hogy három hónapon belül mindenkinek lesz munkája  ezt itt, az Országgyűlésben jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök , de a kormány saját számai ezt cáfolják. A kormány saját számait tartalmazó úgynevezett konvergenciaprogram még a jövő évben is komoly munkanélküliséggel számol, szó nincs arról, hogy három hónap múlva az embereknek valamilyen módon, vagy a piacról, vagy az állami segítség révén lenne állásuk. Arról nem is beszélve, hogy egyre inkább látszik, hogy az állami segítség közmunkaprogramot jelent, ennek egy 2.0-s verzióját, márpedig pontosan tudjuk, hogy a közmunkaprogram Magyarországon arra ugyan alkalmas, hogy papíron megteremtse a foglalkoztatottságot, de nem alkalmas arra, hogy az emberek ebből a jövedelemből meg tudjanak élni.

Összegezve tehát: változatlanul azt kérjük, sőt követeljük a kormánytól, hogy a munkahelyek védelmére Európa országainak nagy részéhez hasonló, komoly támogatást fordítson, ne néhány céget mentsen meg, hanem a munkahelyek nagy részét, és a munkájukat a járvány miatt elveszítettek számára meg adjon olyan munkanélküliségi ellátást, olyan álláskeresési járadékot, amellyel nemcsak munkát tudnak keresni maguknak, de ezt a nehéz időszakot át is tudják vészelni.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Párbeszéd padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai