Készült: 2024.04.24.21:19:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (2015.05.04.), 12. felszólalás
Felszólaló Petneházy Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:31


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PETNEHÁZY ATTILA (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársak! Tisztelt Ház! A nyíregyházi Szója Miklós görög katolikus iskola ügyében bátorkodtam felszólalni. Nos, a névadó, Szója Miklós maga is megérdemelne egy külön felszólalást, de talán elég, ha csak két mondatban elmondom, hogy Szója Miklós Hodász község cigány közösségében vállalt pasztorizációs tevékenysége olyan példaértékű, hogy talán úttörő tevékenységnek is nevezhetjük. És azt is hozzá kell tennem, hogy amikor az ÁVH ezért a tevékenységéért „jutalmazni” akarta őt, akkor ez a hodászi cigány közösség mentette meg erőteljes és együttes fellépésével azáltal, hogy a tanács elé vonultak.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársak! Nos, arra kértem lehetőséget, hogy elmondjam önöknek, mi, nyíregyháziak hogyan látjuk az elmúlt négy év történéseit, az iskola, a gyerekek és a szüleik kálváriáját. Nos, hadd húzzam alá még egyszer, hogy mi, nyíregyháziak hogyan látjuk ezt, hiszen ez az iskola mégiscsak Nyíregyházán működik. Szóval, a görög katolikus egyház hajdúdorogi egyházmegyéje 2011-ben nyitotta újra a huszártelepi iskolát, új reményt kínálva ezzel a környéken élő családoknak. Az intézmény megnyitását támogatta Nyíregyháza önkormányzata, a helyi roma önkormányzat, amelynek egyik prominens személyével még a reggel folyamán is volt szerencsém beszélni, és külön örömének adott hangot, hogy ebben a témakörben fogok felszólalni.

Plusz, természetesen, az itt élő városlakók igényei is találkoztak a görög katolikusok elhatározásával, hogy iskolát fognak nyitni. Az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány azonban akcióba lendült, megtámadta az iskolát, rárontott, szegregációval vádolta az egyházat és Nyíregyháza önkormányzatát. Azt nem szeretném részletezni, hogy milyen jogi folyamatok történtek a városban sok minden más mellett. Nemcsak jogi, hanem egyéb történések is voltak, amikor megfenyegették a roma közösség tagjait is azzal, hogy helytelenül cselekednek, kisgyerekként kezelve őket.

A Kúria, egy szó mint száz, megállapította, hogy sem az önkormányzat, sem a görög katolikus egyház nem szegregált. A Kúria április 22-én hozott ítéletében kimondta, hogy Nyíregyházán nem sérült a szabad iskolaválasztás elve, és teljes egészében elutasította az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány keresetét. Mire az bejelentette, hogy az Európai Bizottsághoz fordul. A Demokratikus Koalíció elnöke nem volt rest, és haladéktalanul segítségéről biztosította, fölajánlotta, hogy az Európai Parlamentben képviselőként készséggel segít az árulkodásban.

Tisztelt Képviselőtársak! Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy egy-két következtetést levonjak az elmúlt napok fényében. Azzal, hogy az úgynevezett jogvédők, illetve most már a DK is megkérdőjelezik a huszártelepi szülők szabad iskolaválasztáshoz való jogát, nem kevesebbet tesznek, mint kirekesztenek és szegregálnak. Hiszen nem mást állítanak ezzel, mint hogy ezek az emberek nem tudják eldönteni, hogy mi a jó és megfelelő nekik és a gyermekeiknek. Teszik ezt annak ellenére, hogy a Kúria döntése mindenben elutasította a keresetet.

Hadd kérdezzem meg: milyen jogon veszik a bátorságot? Milyen alapon ítélkeznek és néznek le más magyar állampolgárt? Honnan veszik a bátorságot arra, hogy megmondják bárkinek is, hogy hogyan nevelje a gyermekét és milyen iskolába járassa? Félve teszem föl a kérdést még sok minden mellett: lehet, hogy ennek az az oka, hogy az elmúlt évek gyakorlatától nem tudnak elszakadni, és nem számít nekik az sem, ha a nehéz sorsú gyerekek tanulási és kitörési lehetőségeit jelentő iskolát kell össztűz alá vonni? Engedjék meg nekem, hogy ezzel az állásponttal és ezzel a magatartással messzemenőkig ne értsek egyet, és nem csupán politikai megközelítésből, hanem egyszerűen a józan ész alapján.

Nos, a Kúria indoklása egyértelmű. Meggyőződésem, hogy a Kúria döntése az egyetlen helyes döntés volt, amellyel biztosítani tudjuk a gyerekek valódi integrációját. Én a magam részéről kiállok és támogatom ezt a munkát. Önöktől, az érintettektől pedig azt kérem, hogy ne nézzenek le egyetlen magyar állampolgárt sem, és ne korlátozzák demokratikus jogaik gyakorlásában.

Nyugodjanak bele a Kúria, a legmagasabb magyarországi jogi fórum döntésébe, és védjék meg a gyerekeket a jogvédőktől! (Az elnök csenget.) Ez ugyanis a nyíregyháziak és a huszártelepiek, a huszárvári iskola valódi érdeke. Köszönöm szépen a szót. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai