Készült: 2024.04.26.01:36:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

85. ülésnap (2011.04.26.), 130. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:19


Felszólalások:  Előző  130  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Azért ne feledjük el, amikor ön ilyen felszólalást ejt meg itt a parlamentben, hogy ez volt az a kormány, amelyik az első intézkedései között kilakoltatási moratóriumot rendelt el, és tartott fönt mind a mai napig. Annak ellenére, hogy iszonyatosan nagy nyomás nehezedett rá, hogy ezt oldja föl, de ezt nem tette meg a téli hónapokban, és nem tette meg most, a nyár elejéig sem, hanem meghosszabbította.

Mind a törvényt módosítottuk itt a parlamentben - azt hiszem, az önök pártja is, már nem emlékszem pontosan, de szerintem hozzájárult a Házszabálytól eltéréshez, hogy ezt a törvénymódosítást megejthessük -, és a kormány is kormányrendelet szintjén szabályozta, hogy ne lehessen kilakoltatni senkit sem, akit bírósági végrehajtás keretében lakoltatnának ki, sem pedig más módon. Ez a kormány volt az, aki mindenkit megmentett pontosan attól, hogy ne kerüljön az utcára, ne váljon hajléktalanná, ne kelljen azon gondolkoznia, hogy hol tudja lehajtani a fejét. És pontosan azért hagytuk ezt az időt, mert szükség volt egy új törvényjavaslat kidolgozására, amiről többek között a holnapi napon is vita lesz. Pontosan az LMP kezdeményezte ezt a vitát, amivel a kormány és a kormánypárti képviselők is egyetértettek a házbizottságban, hogy ezt a holnapi napon tartsuk meg. Döntöttünk ma ennek az időkereteiről. Ez pontosan ezt a témát járja körül, hiszen ön is tudja, én is tudom, hogy nem egy egyszerű igen-nem döntésről van szó, hanem egy roppant összetett végrehajtási eljárásról.

Ahogy ön is mondta: van egy bizonyos sorrendiség a végrehajtásban. Előbb számláról kell behajtani a pénzt, utána jöhetnek az ingóságok, és legvégsősorban csak az ingatlan. Éppen ezért igyekszünk ezt betartatni is, mindenféleképpen, de az alapvető probléma nem a végrehajtási törvényben van, hiszen annak a fokozatossági elve viszonylag jól le van fektetve. Bizonyos garanciákat kell még emellé tennünk, amik garanciát is jelentenek arra, hogy be is tartják ezt a törvényt. Csak sajnos sok embert, pontosan a felelőtlenül felvett devizahitelek miatt, mert nem kaptak kellő tájékoztatást, vagy még annyi garancia sem volt, mint mondjuk, Szerbiában, hogy csak a fizetésük egyharmadáig adósodhatnak el a havi törlesztőrészleteket tekintve, nem védte meg őket az állam.

Éppen ezért fogjuk heteken belül önök elé terjeszteni azt a javaslatunkat a Széll Kálmán-terv keretében, amelyik megmutatja azt az utat, amely (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) - ki-ki önerőből, a bankok, a hitelesek és az állam fokozott szerepvállalása mellett arányosan - kisegíti őket ebből a kátyúból.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  130  Következő    Ülésnap adatai