Készült: 2024.03.28.20:43:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

133. ülésnap (2016.03.07.), 20. felszólalás
Felszólaló Soltész Miklós (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SOLTÉSZ MIKLÓS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Amikor a köznevelés, az oktatás helyzetéről beszélünk, és erről külön vitanapot kezdeményezett egy baloldali frakció, akkor érdemes megnézni azt, hogy honnan indultunk és hol tartunk most. És ez teljesen összekapcsolódik azzal a gondolatvilággal, azzal a mentalitással, amit előbb Harangozó képviselő úr művelt itt a parlamentben, összekapcsolódik azzal a gondolatmenettel, amit megtapasztaltunk itt a parlamentben a parlamenti vitanap során, amikor is a szocialisták páholyában ültek a szakszervezetek, akiknek vezetői nem hajlandóak a gyermekek érdekében, a fiatalok érdekében, a pedagógusok érdekében, így az egész nemzet érdekében közös asztalhoz leülni, valóban jobbító szándékokkal megoldani azokat a bajokat, amelyek vannak, és a jövő érdekében közösen gondolkodni.

Elég nagy baj ez. Már csak azért is, mert az a Szocialista Párt ‑ egyébként a liberális elvbarátaikkal közösen -, amit itt művelt az elmúlt években, évtizedekben a közoktatás, a köznevelés területén, az csak a rombolással jellemezhető. Rombolás volt anyagi szempontból is és rombolás volt értékek szempontjából is. Ha csak az értékeket nézzük, a tanárok tisztelete teljes mértékben eltűnt az elmúlt évtizedek során; egy pedagógus, ha bemegy tanítani, nem kapja meg a kellő lehetőséget és tiszteletet ahhoz, hogy a gyerekeket nevelje és oktassa. Ha az a kormány maradt volna 2010-ben ‑ a szocialista-liberális kormány -, akkor 2010 őszétől kezdve a genderel­mé­let­nek már a gyakorlata is elindult volna az óvodában, ezt az őrületet megint csak ez a társaság akarta volna ráerőltetni a magyar társadalomra. (Közbeszólások az MSZP padsoraiból.)

Ők voltak azok, akik a szakképzést teljes mértékben szétverték, amelynek következtében emberek tíz- és százezrei, és főleg az alacsonyan képzett emberek tíz- és százezrei munka nélkül maradtak, nem tudtak elhelyezkedni. Ők voltak azok egyébként, akik a pedagógusok megbecsülése helyett a pedagógusbéreket is csökkentették, ha úgy vesszük, a 13. havi támogatások elvételével. (Korózs Lajos: Mikor adtátok vissza, Miklós?! Hat évetek volt rá! Visszaadtátok? Hat évetek volt rá. Miért nem adtátok vissza?)

Mindezzel szemben, Korózs elvtárs, egy picit figyeljen ide, mert akkor meghallja azt, hogy miket tudtunk megtenni ebben a négy évben, és milyen eredményeket ért el az a kormány, amelyet most próbálnak megint baloldalról támadni.

Elvitathatatlan az a pedagógusbér-emelés, amely 2013-17 között 50 százalékban emeli a pedagógusok bérét. (Dr. Józsa István: Azt hittem, 2012-ben.), és eddig már 234 milliárd forintot fordítottunk erre.

Elvitathatatlan az a tény, hogy több mint 200 milliárd forintból újultak meg iskolák, köznevelési intézmények, amelyeket ők nem tettek meg. Elvitathatatlan az a tény, hogy konszolidáltuk azokat az önkormányzatokat, amelyek azért adósodtak el, mert a szocialista-liberális időszakban nem kapták meg a támogatást ahhoz, hogy (Korózs Lajos: Mert kötvényeket vásároltatok belőle százmilliárdos nagyságrendben, azért!) fenntartsák általános iskoláikat, középiskoláikat, szakközépiskoláikat. És elvitathatatlan az a tény is, hogy az elmúlt öt évben a második és a harmadik Orbán-kormány több mint két és félszeresére emelte az ingyenes étkeztetés támogatását. (Korózs Lajos: Annyi volt az éhező gyerek.) Ezzel a legalacsonyabb sorban lévő, legszegényebb, legnehezebb élethelyzetben élő fiatalokon segítettünk.

(11.50)

Elvitathatatlan az a tény is, hogy az elmúlt évek során az 1-4. osztályban ingyenes tankönyvhöz juttattuk a gyermekeket, ezáltal a családok terheit csökkentettük. (Korózs Lajos: Nem lehet belőle tanulni!) Ezeket az eredményeket akarják a baloldalon elvitatni, ezeket az eredményeket akarják visszavenni és ennek révén visszavinni az országot egy olyan állapotba, amely a közoktatás, köznevelés teljes rombolását okozta és idézte elő.

Éppen ezért továbbra is azt tudjuk mondani, hogy mi egyrészt az értékek mellett vagyunk, az értékek megőrzése mellett pedig mindezt a tárgyalóasztalnál tudjuk megvalósítani. Továbbra is hívjuk mindazokat a felelős embereket, felelős vezetőket, akik a magyar emberekért akarnak tenni, legyenek azok kisgyermekek, legyenek azok a fiatalok, legyenek azok a pedagógusok, vagy azok a családok, akik a gyermekeket nevelik, hogy így az egész ország érdekében a köznevelés, közoktatás ‑ hozzáteszem, a szakképzés is ‑ olyan szinten legyen, ami a magyarság megmentését és további fejlődését segítheti.

Köszönöm szépen, amit elmondott, tisztelt képviselő úr, mert ez a felelős hozzáállás, nem beülni egy szocialista páholyba, de a tárgyalásokon nem részt venni, és nem együtt gondolkodni a magyar közoktatás, a magyar fiatalok érdekében. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból. ‑ Tukacs István: Szégyelld magad!)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai