Készült: 2024.04.26.01:50:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

270. ülésnap (2013.04.22.), 104. felszólalás
Felszólaló Soltész Miklós (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:11


Felszólalások:  Előző  104  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SOLTÉSZ MIKLÓS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! Köszönöm a szót, elnök úr. 2002 előtt, az akkori első Orbán-kormánynál már volt egy olyan szigorítás, miszerint, ha nem járt iskolába a gyermek, akkor a családi pótlék visszavonható volt. Ezt a döntést egyébként - amely abszolút pozitív volt, és támogatták azok a szervezetek is, amelyek akár a cigánysággal foglalkoztak, akár pedig ők maguk közül is vezetőként kikerültek -, ezt a döntést az ezt követő időszakban az akkori szocialista-szabad demokrata kormány teljes mértékben megszüntette.

(15.30)

Súlyos következményei vannak ennek a mai társadalomra nézve. Ezért kellett megváltoztatni azt a szabályt, amit ön is említett. Azért kellett megváltoztatni, mert olyan nincs egy országban, hogy csak jogok vannak, csak támogatások vannak, kötelesség pedig nincs. Olyan nem lehet egy országban, hogy segélyeket osztanak, ráadásul a segélyért adott esetben még szavazatokat is elvárnak, kötelesség pedig nincs. Úgy hallom, Józsa úr továbbra sem bírja elviselni ezeket a tényeket, továbbra sem tudja elviselni szocialistaként, hogy nyolc évig az ő kormányzásuk alatt olyan rossz döntéseket hoztak, amelyek következtében a szegénység, a nyomor tovább mélyült, egyre rosszabb helyzetbe kerültek családok, legfőképpen egyébként cigány származású gyerekek. És azért, mert ezek az emberek, ezek a gyermekek, akik az iskolát nem tudták elvégezni, nem segítette őket a társadalom adott esetben a jogok gyakorlása tekintetében, éppen ezért úgy kerülnek ki az iskolából, hogy esélyük sincs arra, hogy elhelyezkedjenek, munkát vállaljanak, és ennek eredményeképpen saját magukat vagy a családjukat fenntartsák.

Éppen ezért volt rögtön a kormányváltás után, 2010-ben a kormánynak az a döntése, hogy egyrészt kettéválasztottuk a családi pótlékot nevelési ellátássá és iskoláztatási támogatássá, másrészt pedig meghoztunk ennek kapcsán olyan szabályokat, olyan követelményeket támasztottunk mindazoknak, akik támogatásokat kapnak, ami teljesen jogos. Mert egyrészről az nem megy, hogy több milliárd forintot, sőt mondhatom, hogy több tízmilliárd forintot kifizet oktatásra, nevelésre a közösség, a másik oldalról meg ennek semmilyen eredményét nem mutatják fel bizonyos társadalmi csoportok. És az ő érdeküket szolgálta az, hogy az iskoláztatási támogatás több lépcsőben szigorodott, az ő érdeküket szolgálja és segíti az, hogy három éven keresztül különböző változtatásokat hoztunk be.

Első lépésben a 2010-11-es tanévben az ötven órát igazolatlanul mulasztott tanulók esetén az iskoláztatási támogatás felfüggesztésre került. De ha újra elkezdett járni a fiatal ember, a gyermek, akkor visszakapta azt az összeget, amit korábban nem kapott meg, de ez plusz olyan terhet rótt a gyermekvédelmi területre, amit nem lehetett sokáig fenntartani, sőt vissza is jelezték a gyermekvédelmi rendszerből az önkormányzatok, hogy hosszú távon ennek eredménye nem lesz. Éppen ezért szigorítottuk tovább ezt a jogszabályt, és ennek eredményeképpen most már az, aki igazolatlanul hiányzik, nem kapja meg az iskoláztatási támogatást. 2009-2010-ben az ötvenórás hiányzások száma elérte a 29 ezret, ami a tavalyi évben lecsökkent 22 600-ra, azaz 22 százalékos pozitív elmozdulás volt ilyen tekintetben.

S azt kell mondanom, képviselő úr, a kérdésére, hogy igenis meghozta az eredményét, igenis van értelme a támogatásnak is és a követelményeknek is. Köszönöm szépen a kérdését. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  104  Következő    Ülésnap adatai