Készült: 2024.03.28.10:33:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2012.10.29.), 16. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Valóban kevés olyan szociális program van Magyarországon, amelyik teljesen független a költségvetési forrásoktól. Teljesen mindegy, hogy milyen a költségvetés állapota, ez a program - ahogy ön is mondta - nagyon sok embernek a 90 milliárd forintos forgalmából, a 22 ezer beváltóhelyen beváltott étkezési utalványokból mintegy 100 ezer főnek nyújtott valamiféle üdülési lehetőséget.

De az Erzsébet-utalvány nemcsak abban szolgálja a legrászorultabbakat, amit ön mondott, hogy miként mernek ezek az emberek, és miként nyaralhatnak, üdülhetnek, engedje meg, hogy bemutassam önnek, ez itt a kezemben 3 millió forint értékű Erzsébet-utalvány összezúzva és brikettesítve. Ilyen briketteket a leghátrányosabb helyzetű térségekben lévő iskoláknak és óvodáknak, többek között Pusztaszabolcs, Vajdácska, Zsadány, Ózd, Vilmány és más helyekre is igyekszünk eljuttatni, hogy a téli fűtését ezeknek az óvodáknak, iskoláknak meg tudjuk oldani. Ezáltal még az Erzsébet-utalvány így holtában is szolgálja ezeket a szociális célokat.

Maga az egész program, az egész konstrukció egy modern európai formája a társadalmi szolidaritásnak, hiszen úgy juttatunk a leghátrányosabb helyzetben lévőknek támogatást - ezek a nagycsaládosok, a szociális intézményben dolgozók, a rászorultak és a fogyatékkal élők -, hogy közben semmifajta más forrást máshonnan nem vonunk el. Pusztán ennek a programnak az amúgy is korábban létező étkezési jegyekkel kapcsolatos tevékenységének a forgalmából származó eredménye az, amelyik állandóan jelent egyfajta forrást az ilyesfajta szociális kiadásokhoz. Ezáltal teljesen független mindentől, és ez egy jól tervezhető, biztos forrás, hiszen ilyesfajta utalványokat több mint egymillióan kapnak a munkáltatójuktól. A munkáltatók 80 százaléka igénybe veszi az első 5 ezer forintos kafetériajuttatásban ezt a fajta Erzsébet-utalványos lehetőséget.

Éppen ezért idén 75 ezer honfitársunk névre szóló támogatásban részesült az Erzsébet-program keretében, 14 ezer gyerek volt a nyári körben, és további 16 ezer gyermek ősszel fog négynapos üdülésen részt venni, nyáron pedig egyhetesben vettek részt, de 10 ezer belügyi dolgozó számára is megnyílt az Erzsébet-táborozásnak a lehetősége. Ők azok, akik valószínűleg másként nem jutottak volna el semmifajta nyaralási lehetőségre, másképp nem lett volna lehetőségük arra, hogy a nyáron kikapcsolódjanak, családostul nem tudtak volna elmenni, de itt ne feledjük el, hogy egy család 30 ezer forintból, egy gyermek pedig 1, 5 vagy 10 ezer forint befizetésével közel egyhetes üdülésre tehetett szert, amit nyilvánvalóan másként ezek a családok nem engedhettek volna meg maguknak. Az Erzsébet-program pontosan éppen ezért a leginkább rászorulók számára nyújt lehetőséget.

Ugyanakkor az állam számára is nyilvánvalóan előnyös, hiszen elsősorban állami tulajdonú üdülőkbe, ingatlanokba mentek el ezek a fiatalok, ezek a családok, amelyek így töltötté váltak, a forgalom következtében pedig azokra a karbantartásokra, felújításokra nyílik lehetőség, amelyeket évek vagy évtizedek óta nem tettek meg. Sokszor láttuk azt a példát az előző években, évtizedekben, hogy egy-egy állami tulajdonú ingatlant direkt nem használtak ki, direkt hagytak rossz állapotúvá szétesni, pontosan azért, hogy utána olcsón lehessen privatizálni, utána pedig privát kézben már busás hasznot hajt az új tulajdonosnak. Az Erzsébet-program ettől is megmenti a különböző magyar szálláshelyeket meg az állami tulajdonban lévő ilyesfajta üdülőket, hogy feltölti őket, és ezáltal a működés során az állapotuk is jól biztosítható.

Ahogy mondtam, a legutóbbi kör szeptember 10-én zárult le a pályázati lehetőségben, hiszen az Erzsébet-program forrásai folyamatosak. Ahogy az emberek váltják be a különböző utalványokat, úgy teremtődnek az újabb és újabb források. Éppen ezért 16 ezren nyújtottak be ismét táborozási lehetőséget, Pest, Bács-Kiskun, Jász-Nagykun-Szolnok, Fejér, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből, így tehát ezek a fiatalok is akár Balatonberényben, Csopakon, Fonyódligeten, Faddon vagy Vajtán állami tulajdonú üdülőkben tölthetnek 4-5 napot.

Ezek a táborok általában tematikus jellegűek voltak, volt benne sport, művészeti és más témájú. Nyilván láthatták önök is a hírekben, a híradásokban, hogy olimpikonok, zenészek is lelátogattak ezekbe a táborokba, pontosan azért, hogy ezt az együttlétet ne csak szociális célból, tehát rekreációsan töltsék, hanem egyfajta szellemi felüdülést is jelentsen a fiataloknak, példaképekkel találkozhassanak. Az egész évükre valamelyest meghatározó élmény legyen, hogy találkoztak egy olimpikonnal, akinek a teljesítményét onnantól kezdve ők is sokkal jobban értékelik, és a maguk számára is példának tartják, a maguk számára is követendőnek tartják azt a kitartást, amivel ők elérték azt az eredményüket, ahová eljutottak.

Sok más program valósult meg még a határon túl és más keretek között is az Erzsébet-program keretében. Csak azt hadd mondjam el még önnek zárásképpen, hogy a százezredik Erzsébet-program alapján üdülő személy után százezer facsemetét ültet el a NÜSZ Kft. és a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány, pontosan jelképezve az első év sikerét, és annak a fontosságát is, hogy akár egy környezetvédelmi, ilyesfajta fontos faültetési programot is tudunk ebből a forrásból finanszírozni.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai