Készült: 2024.03.28.10:44:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

241. ülésnap (2012.11.26.),  189-192. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:   185-188   189-192   193-197      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Sneider Tamás, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: "Tervezi-e a kormány, hogy szigorítsa a kilakoltatás szabályozását, illetve előbbre hozza a téli kilakoltatási moratórium kezdetét?" címmel. A kérdésre a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára, Rétvári Bence úr fog válaszolni. Öné a szó, képviselő úr.

SNEIDER TAMÁS (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! 2010 telén több mint 400 ember, 2011 telén több mint 330 ember halt meg amiatt, hogy a szabad ég alatt vagy fűtetlen otthonában élt. E kérdés megírásakor idén már hatan estek áldozatául a hidegnek, két nő és három férfi hűlt ki a szabad ég alatt, míg Putnokról egy nyugdíjas asszonyt a saját otthonából szállítottak kórházba kihűléses tünetekkel, de már nem tudtak rajta segíteni.

Mindeközben a kilakoltatások felgyorsulását tapasztalhatjuk, ugyanis a hitelezők és végrehajtóik még a december 1-jén életbe lépő téli moratórium előtt minél több jelzálogba adott ingatlant akarnak megszerezni. Alátámasztja ezt, hogy Budapest XIII. kerületében egyetlen nap alatt fél tucat családot lakoltattak ki. Természetesen a Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara kommunikációs tanácsadója túlzó megállapításnak tartja, hogy a kilakoltatási moratórium előtt intenzívebb lenne a végrehajtói munka, a tények azonban mást mutatnak. Ráadásul a devizahitelesek mellett az önkormányzati bérlakások fizetésképtelen lakóit is tömegesen teszik ki. Ezek miatt többek közt a Magyar Szociális Fórum és az otthonvédő Koppány Csoport is kérte a kormányt, hogy hozzák előbbre a december 1-jén kezdődő kilakoltatási moratóriumot, azonban mind ez idáig nem történt semmi.

Mindannyian tudjuk, hogy hosszabb távon főként a devizahitelesek esetében a moratórium önmagában nem megoldás, azonban jelen helyzetben a téli kilakoltatási moratórium korábbi bevezetése akár emberéleteket is menthetne. Emellett indokolt lenne a kilakoltatás törvényi szabályozásának szigorítása is.

Államtitkár úr, van-e olyan forgatókönyve a kormánynak, miszerint előbbre hozzák a téli kilakoltatási moratóriumot? Ha van, akkor ez mikor és milyen körülmények fennállása esetén lép életbe? Remélhetjük-e, hogy ha idén nem, jövőre történik ebben az ügyben valami? További kérdésem, hogy a kilakoltatások számáról van-e tudomásuk, hogy havonta hogyan oszlanak meg, alátámasztják-e ezek a moratórium előtti intenzívebb végrehajtói munkát. (Az elnök csenget.) Amennyiben igen, mit tud a kormány ez ellen tenni?

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm szépen a képviselő úrnak, hogy normális hangnemben fogalmazta meg a kérdését, és valóban objektíven közelített a kérdéshez, miszerint a kilakoltatási moratórium sosem egy megoldás, csak egy időnyerés azért, hogy télen ne fagyjon meg senki, amikor fokozott fűtési szezon van. Bár tegyük hozzá, hogy a szociális statisztikák szerint sokkal több ember fagy meg vagy hűl ki a saját otthonában, mint az utcán. Az elmúlt télen mindösszesen egy ember fagyott meg hajléktalanként az utcán, de nyilvánvalóan sokkal több ember fagyoskodik a saját lakásában. Nyilvánvalóan ez pont eggyel több, mint amennyi az ideális szám lenne az utcán fagyhalált szenvedők tekintetében, de mindannyian tudjuk, hogy a téli kilakoltatási moratórium egy fontos eszköz.

Jó hír, hogy e héten kezdődik a téli kilakoltatási moratórium, szombattól áll be ez, tehát senkit nem lehet abból a lakásból kilakoltatni, amiben lakik, ha nincs más lakóingatlanja, tehát nincs rá lehetősége, hogy máshol húzza meg magát.

Korábban a kormányzat meghosszabbította a kilakoltatási moratóriumot rögtön a kormányra kerülése után, mindaddig, amíg nem fogadta el azokat az intézkedéseket, amelyek a devizahiteleseknek és másoknak segítséget jelentenek: a középárfolyamú devizaszámítás, az előtörlesztés ingyenes lehetősége, a hitelszerződés öt évvel való meghosszabbítása, utána az árfolyamgát, most a limitált árverezés 2-5 százalékban - pontosan azért, hogy ne kerüljenek tömegesen az emberek az utcára, és ezáltal ne kerüljön az ingatlanok ára olyan mélységbe, ami teljesen felborítja az egészséges lakáspiaci arányokat -, a Nemzeti Eszközkezelő felállítása vagy a kamattámogatás, de ugyanilyen fontos a pozitív adóslista létrehozatala.

Most is van lehetősége nyilván mindenkinek, aki ilyesfajta kilakoltatási eljárás alá kerül, hat hónapig kérhet halasztást abban az esetben, ha a kilakoltatóhoz fordul, és 90 napos határidő-hosszabbítást kérhet az önkéntes kiköltözésre. Tehát a lehetőség mindenki számára adott, a kormányzat pedig minden támogató lépést igyekezett megtenni, hogy kevesebben kerüljenek devizahitel vagy más miatt ilyen helyzetbe.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   185-188   189-192   193-197      Ülésnap adatai