Készült: 2024.04.19.05:03:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

44. ülésnap (1998.12.22.), 20. felszólalás
Felszólaló Dr. Dávid Ibolya (MDF)
Beosztás igazságügy-miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. DÁVID IBOLYA igazságügy-miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! A polgári kormány megalakulása óta két alkotmánymódosítást nyújtottunk be. Az egyik az ügyészség alkotmányjogi helyzetének megváltoztatása, a másik a NATO-csatlakozás miatt szükségessé vált alkotmánymódosítás. (Vancsik Zoltán: Hazugság!) Mind a két előterjesztésnek komoly előélete volt.

Az ügyészség alkotmányjogi helyzetének megváltoztatására irányuló előterjesztést az SZDSZ és az MSZP kormányzatának kérésére készítette elő az igazságügyi tárca. Még abból az időből emlékszem arra, hogy az SZDSZ alkotmányügyi bizottsági elnöke, Hack Péter milyen nagyszerű írást írt a Magyar Jogban arról, hogy miért fontos és elengedhetetlenül szükséges az ügyészség alkotmányjogi helyzetének megváltoztatása.

A második előterjesztésünk a NATO-val kapcsolatos alkotmánymódosítás volt, ahol ugyan egyszer már idéztem, de engedjék meg, hogy még egyszer idézzem elődöm nyilatkozatát, az előző kormányzat igazságügy-miniszterét: "1989-ben bevezetett alkotmányjogi előírások... - s az új politikai, katonai környezetben már nem felelnek meg a rugalmas együttműködés követelményeinek. Szükségtelenül magas szinthez kötik az engedélyezést, és ezáltal hosszadalmas előkészítő munkával terhelik a békeideji hadgyakorlatok, csapatmozgások végrehajtásának felelőseit. E merev szabályozás oldása mindenképpen egy alkotmánymódosítással elkerülhető."

Ezt a gondolatot megfogadva készítettük el az előterjesztést. Hangsúlyozom, úgy, hogy az önök, mostani ellenzéki pártok véleményét kétszeresen értékeltük; egyszer úgy, hogy elkészítettek önök egy javaslatot, másodszor úgy, hogy figyelembe vettük az önök ellenzéki véleményét is, még egyszer, amikor a végső formát megtettük.

Tisztelt Frakcióvezető! Úr! Semmi rendkívüli helyzet nincs, kompromisszum és megegyezés árán született meg egy alkotmánymódosítás. Mi nem papoltunk a kompromisszumról, hanem cselekedtünk. Összehívtuk a hatpárti egyeztetést, a hatpárti egyeztetésnél figyelembe vettünk minden olyan kérést, amelyet önök fogalmaztak meg az alkotmánymódosítással kapcsolatban, majd ezt követőn egy előterjesztést készítettünk és nyújtottunk be az Országgyűlésnek. Önök egy írásba foglalt megállapodást mondtak fel. Klasszikus megegyezést kereső eljárás eredménye volt az a megállapodás, amelyet önök felmondtak. Ezt követően elég hiteltelen volt az az érvelésük, hogy a kormánypártok nem keresik a megegyezést.

Tisztelt Frakcióvezető Úr! Ismert nálunk és a világban is - és ennek nyolcéves gyakorlata volt hazánkban - a politika alkuk sorozata. Lehet árukapcsolásról beszélni a politikában mint technikai eszközről. Lehet is élni vele, azonban a mindenkori súlyának és értékének megfelelően. A súlyán és az értékén mért kompromisszum kereséséhez együttműködésemet ajánlom fel a jövőben is önöknek. De az az arányvesztés, amelyet a NATO-csatlakozás kapcsán az alkotmánymódosítás miatt önök kezdeményeztek, egy olyan ügyben, ami nemzeti és nemzetközi megítélésünkben rendkívül fontos kérdés, azt magam már nem tudom támogatni. Hiszen mit tettek önök? Egy napi pártpolitikai, kis súlyú belpolitikai kérdés oltárán áldozták fel a NATO-csatlakozásunk kapcsán szükségessé vált alkotmánymódosítást (Felzúdulás az ellenzéki pártok padsoraiból. - Taps a kormánypártok padsoraiban.), a NATO-csatlakozás kapcsán azonban nemzetközi megítélésünk és a magyar nemzet szavahihetősége is forog kockán. (Szabados Tamás: A tiétek!) Tisztelt Képviselő Úr! Ez az aránytévesztés már politikai kalandorsággal ér fel! (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

(11.20)

A NATO előkészítettsége, előzménye és a nemzetközi kihatása miatt tisztelettel kérem önöket, hogy ne tegyék ezt a politikai árukapcsolás tárgyává. Magam is belátom, hogy fal épült a kormánypárt és az ellenzék közé, és ezt együttes erővel át kell törnünk. (Közbeszólás az MSZP soraiból.) Ehhez magam is partner vagyok, minden szakmai alapú vitában, tisztelt képviselőtársaim.

Ami miatt ma kivételesen nem úgy kezdtem a felszólalásomat, hogy egy napirenden lévő ügyben kért frakcióvezető úr szót ma, az csak azért volt, mert itt és ma is szeretném megerősíteni, és alázattal kérem ellenzéki képviselőtársaimat (Moraj az MSZP soraiban.), hogy ne kockáztassák a NATO-csatlakozás kapcsán az alkotmánymódosítással (Vancsik Zoltán: Semmi köze hozzá!) sem nemzetközi megítélésünket, sem pedig a magyar nemzet szavahihetőségét, amellyel az önök kormánya tett ígértet arra, hogy alkotmánymódosítással a legcélszerűbb megoldást fogjuk választani.

Köszönöm a figyelmüket. (Hosszan tartó taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai