Készült: 2024.04.18.02:12:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

222. ülésnap (2005.05.09.), 268. felszólalás
Felszólaló Bánki Erik (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  268  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁNKI ERIK (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! E késői órán egy nagyon fontos szakmai... (Dr. Vojnik Mária nevet.) Államtitkár asszony, elnézést kérek, bocsánat; már látszik, hogy az idő múlása azért hatással van az agyi kapacitásaim kihasználására.

 

(23.20)

 

A késői órán egy fontos szakmai kérdéssel szeretnék foglalkozni, mégpedig egy olyan kérdéssel, amely nagyon fontos a magyarországi gyógyfürdők gazdálkodása szempontjából, illetve nagyon fontos a magyar betegek rehabilitációja szempontjából is. Hiszen arról van szó, hogy egyes gyógyászati kezelések finanszírozására évről évre megállapodásokat köt az Országos Egészségbiztosítási Pénztár és azok a gyógyfürdők, ahol ezeket a kezeléseket igénybe lehet venni.

Általában ezek az ártárgyalások a tárgyév április végéig történnek meg, azonban ezen a területen jelentős csúszás mutatkozik, hiszen az utolsó ártárgyalásokra, a 2003-as árak megállapítására 2003 őszén került sor, azaz éppen két éve csúszik ebben a kérdésben a kormány, hiszen 2004 áprilisáig nem történt ilyen ármegállapodás, tehát 2004-ben a 2003-as árakon térítette az OEP ezeket a kezeléseket, 2005 áprilisáig szintén nem történt megállapodás, tehát 2005-ben is a 2003-as árakon történik e kezelések térítése.

Ez több szempontból is aggályos. Egyrészt azért, mert jelentős veszteséget okoz a fürdőknek, másrészt pedig azt gondolom, hogy az európai uniós csatlakozást követően egy másik szempontot is figyelembe kell vennünk, hiszen az európai uniós polgárok Magyarországon történő rehabilitációs kezelései esetén, ha a két ország egészségbiztosítási pénztára között megállapodás van, akkor ezt ők Magyarországon is igénybe vehetik, méghozzá a magyarországi árakon történik akkor ezeknek a kezeléseknek a térítése. Azaz célszerű volna, ha a hazai árak mindinkább a piaci árakhoz igazodnának, mert ezáltal nem történhetne meg az, hogy amennyiben ezt felismerik a külföldi biztosítottak, akkor a hazai piacon azokat az eddig fizetőképes, piaci árakat megfizetni képes vendégeket, akiket a hazai fürdők jó árakon tudtak kezelni, ezután a jóval alacsonyabb OEP-térítéssel kell majd kezelniük, ami jelentős piacvesztést és további veszteségeket okozhat náluk. Úgy gondolom, hogy ezen a téren nem történt kellő tájékoztatás, mert a fürdők körében meglehetősen nagy a bizonytalanság.

Problémákat okozott továbbá a gyógyfürdőkezelések felírási rendjének a módosulása is. Azt már tisztáztuk korábban, hogy itt egy jogértelmezési probléma volt, amelyet kiküszöbölt a kormány. Ez egyrészről egy derék dolog, hiszen jogkövető magatartást kell figyelembe venni, másrészről viszont ez a korábbinál egy sokkal rugalmatlanabb formát hozott magával. Ez kihatással van a biztosítottakra, ugyanúgy, mint a kezeléseket nyújtókra is. A kormány azt ígérte, hogy egy rendeletmódosítással vagy az egészségügyi törvény módosításával kiküszöböli ezt a csorbát, azonban a mai napig ezen a téren sem történt semmilyen változás.

Azt gondoljuk, hogy a gyógyászati kezelések számának a növelése, ezen a téren a támogatások emelése jelentős csökkenést okozhatna az OEP másik, ennél sokkal nagyobb kasszájában, a gyógyszerkasszában, hiszen a gyógyászati kezeléseknek köztudottan nincsenek mellékhatásaik, kutatásokkal bizonyított a hatékonyságuk. Mondjuk, jó lenne, ha esetleg a kutatásra fordított források növelésével lehetne ezeknek a kutatásoknak a számát növelni, mert ez lehetővé tenné azt, hogy a gyógyszergyártók kontra gyógyfürdők harcában a gyógyfürdők sokkal jobb pozíciót vegyenek fel, és összességében a magyar polgárok is sokkal jobb pozícióba kerülhessenek.

Szeretném, ha néhány kérdésemre válaszolna az államtitkár asszony. Mikorra várható eredmény a gyógyfürdőkezelések árainak ártárgyalásában? Mekkora emelést támogat az OEP vezetése, illetve a kormány ezen a téren? Illetve várható-e a gyógyfürdőkezelések felírási rendjének visszaállítása, illetve valamilyen szinten történő módosítása?

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  268  Következő    Ülésnap adatai