Készült: 2024.04.18.17:36:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

248. ülésnap (2009.11.30.), 6. felszólalás
Felszólaló Bajnai Gordon
Beosztás miniszterelnök
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 13:09


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAJNAI GORDON miniszterelnök: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A válságkezelő kormány idén áprilisban egy évre vállalta a megbízatást. Azért egy évre, mert a döntés pillanatában ennyi volt hátra a jelenlegi parlamenti többség négyéves ciklusából, de azért is, mert az ország, a gazdaság állapotát látva, a válság alakulását figyelve okkal számolhattunk úgy: egy kemény, felelős válságkezelő program ennyi idő alatt képes nemcsak megmenteni az országot a veszedelemtől, de megteremteni a tartós gyarapodás feltételeit is. Ezért szeretném most egyértelművé tenni: a költségvetés elfogadása ugyan kitüntetett pillanata ennek az egy esztendőnek, de nem a lezárása. A válság nincs tekintettel politikai ciklusokra, kampányokra, és nem tart tűzszünetet. Munkánk tehát van még bőven, és amit vállaltunk, azt végig fogjuk csinálni.

Az eddigi munkánk legfontosabb pillanata mégis a mai. A költségvetés és az abban elfogadott 3,8 százalékos hiánycél üzenet, biztosíték és egyfajta garancia. Ez nyomja rá a pecsétet mindarra, amit az elmúlt több mint hét hónapban a válság leküzdésére, a munkahelyek védelme érdekében tettünk, és amelyek a következő időszakban kezdik el igazán kifejteni hatásukat. Amikor benyújtottuk ezt a költségvetést, azt mondtam, ez a költségvetés az adócsökkentésről, a biztonságról és a munkáról szól. Ma is ezek a legfontosabb súlypontjai.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Elmondtam már, és most elismétlem: ez a költségvetés a fej költségvetése, de nem vádolható szívtelenséggel sem. Csak a válsággal szemben kemény, az állam támogatására szorulókkal szolidáris. Ha azt kérdezik, kinek jó ez a költségvetés, a rövid válasz az, hogy az országnak, mert védelmet nyújt, egyensúlyt teremt, és megalapozza a tartós gyarapodást. A hosszabb válasz persze az lenne, hogy az a kormányzati munka, amire ezzel a költségvetéssel ráütjük a pecsétet, eddig mintegy 100 ezer munkanélkülinek jelentett munkalehetőséget, hogy visszatérjen a munka világába az "Út a munkához" programon keresztül, és több mint 80 ezer meglévő munkahely megmentéséhez adott már eddig támogatást.

Az idén körülbelül 1 millió 350 ezer embernek csökkentettük már az adóját, januártól pedig több mint 3 millió ember lesz, akinek több marad a borítékjában az adócsökkentés miatt, így egyre jobban megéri majd dolgozni. Mérsékeltük a járulékterheket, hogy a vállalkozásoknak jobban megérje munkát adni és munkahelyeket megtartani. A hazai cégek terhei mintegy 400 milliárd forinttal csökkennek majd 2010-ben, ennyivel többet fordíthatnak arra, hogy munkahelyeket teremtsenek, megtartsanak, hogy az ország gazdaságát előrevigyék.

A legszegényebbek közül eddig több mint 60 ezer embert segítettünk a krízisalapból, sok esetben megakadályozva a víz-, gáz- vagy villanyóra kikapcsolását, vagy éppen fordítva: lehetővé téve azt, hogy ezeket visszakapcsolják, ha már nem működnek. A válságkezelő programnak köszönhetően 1 millió 700 ezer devizahiteles aludhat nyugodtan, tudhatják, hogy nem szökik az egekbe hitelük törlesztőrészlete. A távhő áfájának radikális csökkentésével 650 ezer családnak, mintegy 2 millió embernek lesz lényegesen olcsóbb a fűtési számlája jövő év elejétől.

A mindennapok biztonságának megteremtésére elindítottuk, és a jövő évi költségvetésben pedig lényeges többletfedezetet adtunk a rend és biztonság programjának, arra a célra, hogy minden településen legyen, aki a rendre vigyázzon, legyen sokkal több rendőr, és legyen településőr vagy faluőr, vagy ahogy a médiában mostanában elnevezték, seriff. Már eddig is több mint 600 település pályázott, több mint ezer új településőr áll hamarosan munkába ezeken a kis településeken. Ez is arról szól, hogy nemcsak a válságot, nemcsak a gazdasági válságot kezeltük, hanem az emberek hétköznapi problémáira is keressük a válaszokat.

Tisztelt Ház! Én a józan észen alapuló kormányzásban hiszek. A józan észnek egyszerű szabályai vannak, és a mindennapi életből is tudjuk, hogy egyszerű szabályok alapján néha egészen bonyolult rendszerek tudnak kifogástalanul működni. A józan ész itt annyit jelent, hogy három egyszerű szabályt kell követnünk. Az egyik, hogy először is annyit költsünk, amennyink van. A második, hogy a bevételeinket oda csoportosítsuk, ahol ezzel a munkát segítjük, mert a munkavállalás terheinek csökkentésével az ország jövőjét alapozzuk meg. Harmadszor: azt kell észben tartanunk, hogy a terheket mindig méltányosan, igazságosan kell szétosztanunk.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Ez a költségvetés kijelöli számunkra azt az utat, amelyet felrúgni a jövő elárulása volna. A jövő elárulása volna, mondom még egyszer és hangsúlyosan, mert aki letér erről az útról, az a felelős növekedés és a biztos gyarapodás útját hagyja el, márpedig Magyarország nem teheti meg, hogy még egyszer letérjen erről az útról.

A parlamenti többség az eddigiekben felelősen viselkedett, és felelősen viselkedik ma is, amikor a költségvetésre igennel szavaz. Köszönöm nekik. Köszönöm a szocialista és liberális képviselők munkáját, akiknek volt erejük sokszor saját, rövid távú politikai érdekeikkel szemben is az ország javát szolgálni szavazatukkal. Külön köszönöm a frakcióvezetők, Mesterházy Attila és Kóka János munkáját, és hadd emeljem ki Oszkó Péter pénzügyminiszter úr személyes kötelezettségét és munkáját ebben a folyamatban. (Taps az MSZP soraiban. - Dr. Oszkó Péter fejbiccentéssel köszöni meg a tapsot.)

(13.20)

A válságkezelő programot nehéz szívvel lehet támogatni ma, de nagyon jó lesz erre építeni holnap. Nehéz támogatni, mert e támogatásért nagy politikai árat kell fizetni. Felelősséget és önzetlenséget követel, és erre nem is hajlandó mindenki. Lehet ma szidni ezt, ha valaki az olcsó népszerűséget keresi, de holnap meg kell tudni csinálni, és én bízom abban, hogy lesznek, akik megcsinálják.

Persze, a költségvetés elfogadása nem csodaszer. A politikai demagógiával, a politikusi felelőtlenséggel, a bizalom rombolásával szemben ez sem tudja megvédeni az országot. Nem kell látnoknak lenni, elég a mai nyilatkozatokat olvasni a jövőre kihirdetendő gazdasági vészhelyzetről, a 7,5 százalékos hiányról, és az ember már tudja: reális a veszélye annak, hogy akik ma azt mondják, nem is kellene ennek fájni, miért nem osztunk szét sokkal többet annál, mint ami most van, jövőre hirtelen azt kezdik majd mondani: a helyzet rosszabb, nem erre számítottak, csontvázak hullnak ki minden szekrényből. (Közbeszólások a Fidesz és a KDNP padsoraiból: Így van!) Sztenderd politikai stratégia ez. (Közbeszólások a Fidesz és a KDNP padsoraiból.) És emiatt sajnos nem tudják majd megtartani azokat az ígéreteket, sőt kénytelenek megszorítani - de mindez természetesen az előző kormány és az előző kormánypártok lelkén szárad. (Közbeszólások a Fidesz és a KDNP padsoraiból: Így van!) A szokásos stratégia ez, kissé cinikus. (Közbeszólások a Fidesz és a KDNP padsoraiból.)

Nos, én előre szólok, nincsenek csontvázak a szekrényben. Rendet raktunk a szekrényben, a magyar állam működése és pénzügyei áttekinthetőek, rendszeresen külső, nemzetközi szakértők által ellenőrzöttek és auditáltak. Mindezzel nem azt akarom mondani, hogy minden munkát elvégeztünk. A válság még tart, és a válság mindaddig tartani fog, amíg Magyarországon érzékelhetően nem kezdenek el gyarapodni a munkahelyek. De ezzel a költségvetéssel megteremtjük annak az alapját, hogy Magyarország gyorsan, másoknál előbb lábaljon ki ebből a válságból.

Tisztelt Ház! Cinikus és kicsinyes dolog politikai hasznot hajtani abból, hogy a válságkezelés és a költségvetés eredményei jelenleg inkább az elemzők és a hozzáértő szakemberek számára látszanak tisztán. Azok többsége számára, akik szigorú beosztással tervezik mindennapjaikat, azok számára, akik a válság és az elkerülhetetlen megszorítások előtti időkhöz mérik a mai helyzetet, mindez még csak később lesz érzékelhető. A jól megépített gátról is csak az árvíz levonulása után tudjuk, valójában mit bírt ki, és mekkora védelmet nyújtott. És azok, akiknek emiatt nem viszi el a házát az áradás, sokszor nem is tudják, mitől menekültek meg a védelem segítségével. Éppen ezért mondom, hogy cinikus ma azt bírálni, aminek később beérő gyümölcseit örömmel aratjuk majd le holnap, és cinikus dolog lebeszélni a gáton serénykedőket a védekezésről.

A válságkezelés eredményei - így most például ez a költségvetés - teremtik meg a holnapi kormányok mozgásterét is. Ilyen eredmény az ország iránt érzékelhetően és vitathatatlanul visszatérő bizalom, a megnyugodott árfolyamú forint, az erősebb immunrendszerű magyar gazdaság és legfőképpen az új növekedés, ami már akár jövő év második félévétől is elindulhat. Igen, új növekedés, ami a felelős gazdálkodásból nő ki, és stabil, fenntartható gyarapodást teremt. (Közbeszólások a Fidesz és a KDNP padsoraiból.) A gyarapodás pedig majd mozgásteret teremt újra ennek az országnak, olyan mozgásteret, amelyből bölcsen kell elosztani a gyarapodás eredményét: a múlt terhei, az adósságcsökkentés, a jelen, a jobb közszolgáltatás és igazságosabb elosztás terhei, és a jövő, a növekedés fenntartása, az adócsökkentés, a gazdaság dinamizálása között. Ez lesz a feladat, hogy Magyarország ebből a válságból megtanulva azt, amit meg kell tanulni, a jövőben bölcsebben ossza el azt, amit a most megteremtett növekedés lehetővé tesz.

A jövőre megalakuló kormány a válságkezelő program eredményeinek majd köszönheti ezt a nagyobb mozgásteret. Olyan országot örököl, bárki is legyen majd kormányon, amely józan gazdálkodást folytat, és jó úton van a fenntartható gyarapodás felé. De erről az útról letérni nem szabad, mert az felelőtlenség lenne minden magyar állampolgárral szemben.

Én abban hiszek, hogy a politika, egy ország vezetésének a dolga az, hogy mindig a közérdeket tartsa a szem előtt, akár az egyéni vagy részérdekekkel szemben is; mindig olyan döntéseket hozzon, amelyek nemcsak ma népszerűek, de holnap is ésszerűek, fenntarthatóak és finanszírozhatóak.

Egy évvel ezelőtt azt láthattuk, hogy hová vezet a józan ész hiánya a pénzügyi piacokon, majd pár hónappal később azt, hogy mit jelent ez a gazdaságban és a munkahelyeken. Ami Magyarországon történt, részben a világgazdasági válság, részben korábbi elhibázott döntések miatt alakult így. Egy évvel a történtek után a kormány kötelessége, hogy olyan politikát folytasson, amely megvédi Magyarországot az elkerülhetetlentől, és megakadályozza azt, ami elkerülhető. (Egy nevető hang a Fidesz soraiból.) Ennek szellemében alkottuk meg a 2010-es költségvetést, erről szól, Magyarország jövőjéről, biztonságáról szól ez a költségvetés, és ezért okkal kérem az önök felelősségvállalását, és kérem a támogatását.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai