Készült: 2024.04.19.21:50:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

191. ülésnap (2016.11.28.), 331. felszólalás
Felszólaló Mesterházy Attila (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:28


Felszólalások:  Előző  331  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MESTERHÁZY ATTILA (MSZP): Nagyon szépen köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Hallgatva a vitát, most én is már hosszabb ideje azt látom, hogy egy dolgot talán túlhangsúlyozunk vagy túlhangsúlyoznak a hozzászólók, és ezért szerettem volna egy mondat erejéig ehhez is hozzászólni.

Mindenki a kkv-szektor fontosságát hangsúlyozza, ami nagyon helyes, államtitkár úr is utalt erre. De azért a nagyobb cégeknek is van mit keresniük ezen a területen. Az arányokon lehet vitatkozni persze, hogy mi a helyes, de talán érdemes annyit megjegyezni, hogy az sem ördögtől való, ha valamelyik nagyvállalat kap európai uniós fejlesztési forrást, hiszen az innováció és sok minden más tekintetében komoly szerepe van ezeknek a cégeknek. Tehát magyarul: nem a nagyobb cégek versus kkv-szektor, hanem valószínűleg az „és” a helyes megközelítés, megfelelő arányokkal természetesen.

A másik, amit az államtitkár urak is többször hangsúlyoztak, említették többször, hogy bizonyos pályázatoknál túljelentkezés van, és ez is mutatja, hogy mennyire jól célzóak ezek a pályázatok. Arra felhívnám a figyelmet, hogy ez nem ilyen evidencia szerintem. Tehát nem biztos, hogy jól céloz egy pályázat attól, ha sok a jelentkező rá, vagy legalábbis érdemes megkérdezni, hogy mihez képest céloz jól. Tény és való: biztosan jobb, ha többen jelentkeznek rá, mint ha nem tudják kihasználni a keretet, de ettől függetlenül érdemes ezt más szempontok alapján is megvitatni, áttekinteni és értékelni.

A harmadik, amit felírtam magamnak, az, amiről Szilágyi képviselőtársam a Jobbik részéről beszélt. Szerintem ez nagyon fontos dolog volt, amit említett. Erre próbáltam a kétpercesemben én is utalni, csak nem volt rá elég időm, hogy a közbeszerzés olyan hihetetlenül bonyolulttá vált, a különböző szabályok annyira bonyolultak még mindig talán, hogy valóban ezek az inkább mikro- és kisvállalkozók effektíve képtelenek ezeket a feltételeket teljesíteni. Volt olyan vállalkozó, aki biztosan kicsi túlzással, de azt mondta, hogy targoncával lehetne behozni a pályázati anyagot, mert effektíve egy raklapra fér rá, amit le kell adni. Tehát ezért utaltam rá, ahogy több esetben is megfigyelhető az úgynevezett automatizmusok kiterjesztése vagy figyelembevétele, hogy egy bizonyos pályázati összeg, bizonyos cégméret alatt hogyan lehet automatizálni adott esetben, milyen témakörökben, milyen pályázati kiírásoknál lehetne esetleg automatizálni ezeket a dolgokat abban az értelemben, hogy ha valaki teljesít valamilyen feltételrendszert, egy egyszerűesített feltételrendszert, akkor kaphasson ilyen európai uniós támogatásokat. Ez mindenképpen megfontolásra érdemes.

A negyedik pont, amit szintén csak röviden tudtam említeni, és a miniszter úr is a különböző konferenciákon, államtitkár úr is többször elmondta, az az „egy évben kétszer a vitanap” és a különböző statisztikák, amelyeket készítenek, ez milyen jó lehetőséget ad arra, hogy ellenőrizni lehessen ezt a fejlesztési tervet. Nem a vicc kedvéért mondom, hanem tényleg ajánlom az 56/2006-os országgyűlési határozatot a kormánypárti képviselők és a kormány figyelmébe. Ez egy eseti bizottság volt, amely a parlament keretei között került felállításra. Pelczné Gáll Ildikó volt ennek az elnöke, tehát fideszes vezetése volt a szocialista kormány idején. Ez azt a bizalmat próbálta erősíteni, hogy legyen egy parlamenti folyamatos felügyelete ezeknek a forrásoknak. Amikor alakult a parlament 2014-ben, akkor mind Rogán miniszter úrral, akkor még frakcióvezető volt, mind Lázár miniszter úrral, aki államtitkár volt, beszéltem arról, hogy fontolják meg, hogy ezt a hagyományt, ezt a lehetőséget vigyük tovább, hiszen jobb, mint a félévente egy politikai vitanap, nem megbántva a képviselőtársaimat, de most sem dübörög a Ház, igaz, hogy most már tíz óra elmúlt.

(22.20)

Ezek a vitanapok nem nagyon alkalmasak arra, hogy egy szakmai típusú vitát lehessen folytatni. Az ellenzék mindig joggal hozza föl a kritikai észrevételeit, és ezek sűrűsödnek a nap során, hiszen ez az egy lehetőség, hogy ilyeneket megfogalmazhassunk, de ha van egy rendszerszerű bizottsági ülésezés, akkor ez egy szakmai-politikai támogatást is adhat a kormányzatnak, a különböző tisztségviselőknek, és az ellenzék is úgy érezheti adott esetben, hogy egy erősebb jogosítványa vagy egy nagyobb rálátása van ezekre a forrásokra.

És ha mindaz igaz, amiről az államtitkár urak és hölgyek beszéltek a mai nap, hogy itt teljes a nyitottság, a transzparencia, nincsen a kormánynak semmilyen titkolnivalója és egyébként a célok helyesek, a korrupciós felvetések pedig csak tévedések vagy félreértések, akkor azt gondolom, nyugodtan gondolkodhatna rajta a kormányzó többség, hogy egy ilyen eseti bizottságot újra állítsunk föl, legyen ennek ellenzéki vezetése, s akkor valóban ezt a bizalomépítést ezen a területen lehetne sokkal erősebben és jobban szolgálni. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  331  Következő    Ülésnap adatai