Készült: 2024.04.26.00:35:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

191. ülésnap (2016.11.28.), 297. felszólalás
Felszólaló Tiffán Zsolt (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:32


Felszólalások:  Előző  297  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TIFFÁN ZSOLT (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisz­telt Államtitkár Úr! A mezőgazdasági fej­lesz­té­sekkel, vidékfejlesztéssel, illetve az eljárásrendi vál­to­zásokkal kapcsolatban lenne néhány rövid észre­vételem, amibe szeretném belefűzni a saját választó­kerületem egyik fontos részét is.

Amint azt tudjuk, a 2014-2020-as programozási időszakban az európai mezőgazdasági, vidék­fej­lesz­té­si alap, illetve az európai tengerügyi és halászati alap társfinanszírozásában megvalósuló támo­ga­tá­sokra vonatkozó új, a többi európai beruházási és strukturális alap felhasználására is alkalmazott eljá­rás­renddel harmonizált eljárási szabályok kia­la­kí­tá­sá­ra és alkalmazására került sor. Ez azt jelenti tu­laj­don­képpen, hogy a korábbi szigorú és bürokratikus köz­igazgatási hatósági eljárási alapon működő rend­szert felváltotta egy jóval rugalmasabb, ügyfélbarát, polgári jogviszonyon alapuló szabályozás a 2014‑2020-as programozási időszakban az egyes európai uniós alapokból származó támogatások fel­használásának rendjéről szóló bizonyos 272/2014‑es kormányrendelettel. Ennek a rendeletnek alapján a korábbi jogcímrendeletek helyett pályázati fel­hí­vá­sok kibocsátására került sor, mely pályázati felhívást a www.pályázat.gov.hu honlapon kell közzétenni, ezáltal biztosítva van a pályázati felhívás nyíl­vá­nos­sága és átláthatósága. Természetesen a támogatási kérelem pozitív elbírálása esetén a kiválasztási el­já­rás­rendtől és a pályázati felhívásban meg­ha­tá­ro­zot­tak­tól függően támogatói okirat kibocsátására vagy támogatási szerződés megkötésére kerül sor.

Világosan és tisztán látszik, hogy egyszerűsödik a rendszer, hála a Jóistennek, és kérem, engedjék meg, hogy ennek a fontosságát a saját választó­ke­rü­letemen keresztül hangsúlyozzam. Ott található a mind­annyiunk által ismert Ormánság, amely az or­szág egyik legelmaradottabb térsége, és amely térsé­get az Ős-Dráva-program, amelynek koordinálásáért vagyok felelős, hivatott rendezni, illetve az ott élő emberek sorsán szeretne segíteni.

(21.00)

Tisztelt Államtitkár Úr! Néhány adatot hadd mondjak el a két időszak, a 2007-2013-as, illetve a 2014-2020-as időszak között összehasonlítva a két terminust! Rendkívül alacsonyak voltak a 2007-2013-as időszakban az odaérkezett források, nem tartalmaztak igazán térségi kezelést lehetővé tévő specifikumokat, és ezért a nemzeti program szintű jelentősebb beavatkozás leginkább a hazai közfoglalkoztatási projektek keretében valósult meg. Nem került sor integrált területi megközelítések érvényesítésére ebben az Ős-Dráva-programban, illetve az Ormánságban.

Hogy néhány számadatot is mondjak: a 2007-13-as időszak forrásaiból a programterület települései az operatív programok tekintetében mindössze 12,06 milliárd forint értékű fejlesztési forrásban részesültek, amely 0,11 százaléka az összes forrásnak. Ennél is lesújtóbb a benyújtott és nyertes pályázatok aránya, mely a programterületről mindössze 46 százalék, miközben az országos átlag 59,7 százalék volt. Az agrár-vidékfejlesztési forrásokból 5,88 milliárd forint értékű fejlesztési forrásban részesültek, amely 0,24 százaléka az összes forrásnak.

Nos, ehhez képest a 2014-2020 közötti időszakban a térség komplett fejlesztése érdekében szükséges a projektek összehangolt megvalósítása az alábbi módokon. Az Ős-Dráva-program 43 települést jelent. Az érintett járások: Siklósi járás, Szigetvári járás, Sellyei járás, Barcsi járás, kivétel nélkül hátrányos vagy többszörösen hátrányos besorolásúak. Az 1321/2016-os kormányhatározat elsődleges célja az EU-társfinanszírozású alapprogramokból történő finanszírozással történő megvalósítás előremozdítása. 94 százalékban uniós, 6 százalékban hazai forrásból megvalósítani kívánt programok, ezek azok, amelyek rendkívül fontosak ennek az elmaradott térségnek.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Államtitkár Úr! Egy olyan térségről beszélek, amely lassan száz éve, annak idején, amikor az egykeprogram elindult, és amikor, tudjuk, hogy az elsőszülött gyermek megszületése után a másod-, harmadszülött gyermekeket, illetve magzatokat megszúrták még a méhben annak érdekében, hogy valamiféle birtokkoncentráció maradjon, innentől kezdve számítjuk az Ormánság hanyatlását. Aztán erre rájött még a második világháborút követő államosítás, és mivel a tsz-ek bebuktak és tönkrementek, gyakorlatilag ez a környék teljesen elszegényedett. Ezeknek az embereknek alig van munkájuk, teljesen átláthatatlan számukra vagy átláthatatlan volt számukra a 2007-13-as időszak vidékfejlesztésiforrás-lehívása. Üdvözítőnek tartom azt, hogy a magyar kormány azon dolgozik, hogy az új, a 2014-2020-as időszakban ezt egyszerűsítse.

Kérem a tisztelt kormányt, hogy ezen a szándékán és a célkitűzésén ne változtasson, mert ez mindannyiunk érdeke, az ott élő emberek érdeke, és végre a „mit miért nem lehet” bürokráciát föl kell váltani a „mit hogyan lehet” feladatmegoldásnak, ugyanis nem problémákat kell látnunk, hanem feladatokat kell látnunk. És ha ezt látjuk, és azoknak az embereknek, akik a papírhalmazokban nem tudtak kiigazodni, hatalmas segítség az, amit most a magyar kormány végez, és ahogy egyszerűsíti a forráslehívások rendszerét, egyszerűsíti, illetve jobban segíti, hatékonyabban segíti a vidékfejlesztést, a mezőgazdasági fejlesztéseket. Úgyhogy az ormánsági emberek nevében köszönöm, és kérem a tisztelt kormányt arra, hogy ezt a munkát tovább folytassa.

Kérdezem a tisztelt államtitkár urat, hogy a gazdák életét milyen, még jobban megkönnyítő elemek vannak az új forráslehívásos rendszerben. Nagyon szépen köszönöm a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  297  Következő    Ülésnap adatai