Készült: 2024.04.19.01:02:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2017.10.30.), 48. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:12


Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ahogy ön is elmondta, az építőipar a magyar nemzetgazdaság meghatározó ágazata, amely katalizátorként hat a gazdaság fejlődésére, teljesítményére, sőt számos ágazat teljesítményét is befolyásolja, és kézzelfogható eredményei az élet szinte minden területén tetten érhetők, az új otthonok építésétől kezdve egészen a közműfejlesztésig.

Az építőipari termelés dinamikus növekedésével újra elérte, sőt már meg is haladta az előző uniós költségvetési ciklus végén tapasztalt értékeket, és 2016. januártól megindult egy immár tartósnak és folyamatosnak mondható növekedési folyamat. A kormány eddigi, az építőipar fellendítését célzó intézkedéseit igazolja, hogy a korábbi uniós költségvetési ciklus lezárását követő erőteljes és gyors visszaesést kiheverve az építőipar termelése 2017 augusztusában, mint ahogy ön által is elhangzott, az Európai Unión belül is kiemelkedő mértékben, 36,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi értéket.

A növekedést egyértelműen jelzi az új megkötött szerződések számának 46 százalékos és a hó végi szerződésállomány volumenének kimagasló, 89,7 százalékos bővülése. A megkötött szerződéseken be­lül az épületek építésére kötött szerződések száma kiugróan, elsősorban az ipari és a lakóépületekre kötött új szerződéseknek köszönhetően nőtt több mint 95 százalékkal.

Jelentősen, 46 százalékkal emel­kedett továbbá az újlakás-építések száma, így 2017 első felében összesen több mint 5 ezer új lakás épült. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések száma közel 20 ezerre emelkedett, amely így 40 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi adatokat. A kiadott új építési engedélyek alapján pedig 11 százalékkal több, összesen 6841 darab lakóépület építését tervezik, amely a magánmegrendelések számának növekedését mutatja, és további bővülés lehetőségét vetíti előre.

A konjunktúra hatására 2014 óta növekszik az építőiparban a foglalkoztatottak száma is. 2017 harmadik negyedévében az építőiparban jelentősen felgyorsult a foglalkoztatottak számának növekedése; 34 ezer fővel dolgoztak többen, mint egy évvel korábban, amellyel az ágazat létszáma így elérte a 317 ezer főt. 2017 első felében 3600-zal több regisztrált vállalkozás volt az építőiparban. Ezzel az emelkedéssel a számuk elérte a 92 600-at.

Az építőipari teljesítmény növekedésének hátterében alapvetően a kedvező gazdasági környezet áll, amelyet erősítenek a korábban bevezetett célzott kormányzati intézkedések, például a családi otthonteremtési kedvezmény, a kedvezményes lakásáfa, a CSOK-hoz való hozzáférés jelentős kiterjesztése, az adó-visszatérítési támogatás. Ezek az intézkedések a lakáspiac keresleti és kínálati oldalát egyaránt támogatják.

Az építőipar növekedésében jelentős szerepet tölt be a teljesítésigazolási szakértői szerv, amely működésével nagyban hozzájárult az építőipar kifehéredéséhez; a korábbi évekhez képest a lánctartozások mértéke nagyságrendileg csökkent.

A kormány egyértelmű célja, hogy támogassa az építőipar fejlődését; tovább növelje az építőipari megrendelések számát; emelje a megvalósuló beruházások színvonalát a hazai vállalkozások versenyképességének növelése mellett, továbbá hogy biztosítsa a magyar lakosság számára azokat a lehetőségeket, amelyek (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) az otthonteremtést könnyebbé és az infrastrukturális környezetet pedig fejlettebbé teszik.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

(14.50)




Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai