Készült: 2024.03.29.16:34:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

136. ülésnap (2011.11.17.), 170. felszólalás
Felszólaló Dúró Dóra (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:11


Felszólalások:  Előző  170  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÚRÓ DÓRA (Jobbik): Köszönöm a szót. Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Politológiai közhely, de talán minden józan eszű ember számára is egyértelmű, hogy a válságos időszakban az oktatás kellene hogy legyen az a terület, amelyre a legtöbb befektetést költi a kormányzat, amelyet a legkevésbé érintenek a megszorítások. Ehhez képest jelenleg mit látunk? Azt, hogy az oktatásban a ráfordított összeg 10 százalékkal csökken reálértéken. A módosító javaslataim kapcsán elsősorban a felsőoktatást érintő megszorításról szeretnék beszélni, mivel nemrég Hegedűs Lorántné képviselőtársam elmondta, hogy milyen mértékű megszorításra számíthatnak a közoktatás intézményei.

Kezdem az egyik legfontosabb felsőoktatási testülettel, a Magyar Felsőoktatási és Akkreditációs Bizottsággal, amely a tavalyi költségvetésben 210 millió forintos támogatást kapott, míg idén nem szerepel külön sorban külön tételként a költségvetésben. Ugyanígy a Felsőoktatási és Tudományos Tanács tavaly 47 millió forint támogatást kapott, idén nem szerepel külön sorban a költségvetésben.

Összevonták ugyanis ezt a két testületet, illetve magukat a testületeket nem, csak a támogatásukat: 76 millió forint lesz az az összeg, amelyből ennek a két testületnek működnie kell a következő évben. Ha összeadjuk a tavalyi támogatásukat, az majdnem 260 millió forint. A 260 millió forint lenne az, amely nominálértéken megtartja a tavalyi támogatást, ehhez képest most 76 millióra csökken ez a támogatás.

(15.10)

Az ezeket a testületeket érintő módosító javaslataink azt célozzák, hogy reálértéken ne csökkenjen ezeknek a testületeknek a támogatása. Nem valami demagóg javaslatot szerettünk volna az Országgyűlés elé terjeszteni, hogy több száz millióval növeljük meg a költségvetésüket, hogy egyébként fenn tudják tartani függetlenségüket, csak azt, hogy reálértéken ne csökkenjen ezeknek a testületeknek a támogatása. Tehát még egyáltalán nem is irányoztunk elő növekedést a módosító javaslatunkban, tekintettel vagyunk arra, hogy milyen nehéz a gazdasági helyzet, sőt, az államadósság ellen vívott harc is kudarcos, ezért igyekeztünk egy reális javaslatot megfogalmazni.

De a felsőoktatásban ugyanígy, nem csak ezeket a testületeket érik el a megszorítások. Csökken a hallgatói juttatásokra fordított összeg mértéke, csökken a felsőoktatás információs rendszerére költött összeg, ezért hasonló elv szerint szerettük volna reálértéken megtartani az erre költött összegeket is, hogy ez a csökkenés a felsőoktatást ne érje ilyen drasztikusan, ne érje a testületeit, a hallgatóit, az oktatóit, hanem legalább egy reálértéken stagnáljon a ráfordítás, ha nem is tudunk egyelőre növekedést biztosítani ezzel kapcsolatban.

Felvetődik a kérdés, hogy ha a kormány, illetve a kormányoldal nem támogatja sem a közoktatásban, sem a felsőoktatásban, hogy növekedjenek vagy stagnáljanak a ráfordítások, akkor nemzetinek nevezhetjük-e egyáltalán ezt a kormányt.

Nemzetinek nevezhetjük-e azt a kormányt, amely a kábítószer-fogyasztás megelőzésével kapcsolatos feladatokra szánt támogatást több mint 200 millió forinttal csökkenti? A tavalyi évben a kábítószer-fogyasztás megelőzésére fordított összeg 512 millió forint volt. A módosító javaslatunkban Farkas Gergely képviselőtársammal csak azt irányoznánk elő, hogy reálértéken ne csökkenjen az, amit kábítószer-fogyasztás megelőzésére költünk. Talán önöknek nem kell magyaráznom, hogy mennyire fontos ez a fiatalok számára, hogy a kábítószer-fogyasztás megelőzését elérjük, illetve csökkentsük. Nem szeretnénk, hogy az erre fordított összeget csökkentenék, mert ez is felveti, hogy valóban nemzeti-e ez a kormány, és valóban törődik-e a jövő generációjával, a fiatalok generációjával.

Ugyanígy csökken a ráfordítás a KSH Népességtudományi Intézetére, amely tavaly 96,1 millió forintos támogatást kapott. Az idei évi költségvetésben ez alig haladja meg a 90 millió forintot. Itt is ugyanaz az elv vezérelt minket: csak a reálérték-csökkenést küszöböljük ki.

Nagyon jól tudjuk mindannyian, hogy Magyarország legfontosabb, legfőbb problémája a népességfogyás problémája. Ezért is kezdeményezett a Jobbik vitanapot is az Országgyűlésben. Számos felszólalásunkban felhívtuk a figyelmüket arra, hogy meg kell állítani a népességfogyást. Ha ez így megy tovább, akkor az ENSZ ma kiadott jelentése alapján Magyarország, a magyar emberek ki fognak halni. Készített egy listát az ENSZ, hogy melyek azok az országok, amelyeket a kihalás veszélye fenyeget, és Magyarország bizony ott van azok között az országok között. Ezért is nagyon fontos, hogy a tudományos kutatást és az adatok megismerését támogassuk, azt az intézetet, amely ezekkel foglalkozik, ne ellehetetlenítsük, az erre adott támogatásokat ne csökkentsük, hanem legalább megtartsuk és növeljük is lehetőség szerint.

Egy magát nemzetinek valló kormánynak kötelessége lenne, hogy saját magától eszébe jusson, hogy Magyarország egyetlen 1956-os múzeumát támogassa. Ha ez nem is jut eszébe a Fidesz-kormánynak, akkor a Jobbik figyelmezteti ezen kötelezettségére azzal, hogy egy módosító javaslatot terjeszt be a költségvetéshez, amely a Pongrátz Gergely '56-os közhasznú alapítvány támogatására hív fel. De Magyarország egyetlen '56-os múzeuma Kiskunmajsán működik, ahol nemcsak ezt a múzeumot találjuk, hanem egy kápolna is és egy ifjúsági tábor is található, amelynek nagyon fontos lenne a támogatásnövelése, illetve a támogatás megteremtése, ugyanis egyáltalán nem kap állami támogatást jelenleg. Önök szerint nincs szükség arra, hogy ez állami támogatást kapjon, hiszen a kormány költségvetésében nem szerepel tételként. A Jobbik szerint nagyon fontos, hogy támogatást kapjon, aki múzeumot, ifjúsági tábort működtet és egy kápolnát is fenntart, ahol egyébként el van temetve Pongrátz Gergely, az '56-os Corvin köz legendás parancsnoka is, és nagyon fontos lenne, hogy a tábor téliesítése, a fűtés biztosíthatná a programok számának növelését, és hogy minél több fiatalt tudnának vendégül látni.

Mindezek alapján szeretném feltenni a kérdést, hogy valóban nemzeti-e az a kormány, amely csökkenti a felsőoktatásra szánt összeget, a kábítószer-fogyasztás megelőzésére szánt összeget, a Népességtudományi Intézet támogatását, és a Pongrátz Gergely alapítványt sem támogatja, valóban nemzeti-e ez a kormány. A választ pedig az önök lelkiismeretére bízom.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  170  Következő    Ülésnap adatai