Készült: 2024.04.25.23:32:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

255. ülésnap (2005.10.17.), 20. felszólalás
Felszólaló Varga Mihály (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Míg miniszterelnök urat hallgattam, az jutott eszembe (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.), milyen szerencse, hogy a mesében csak Pinocchiónak nőtt meg az orra, amikor nem mondott igazat. (Derültség és taps a Fidesz soraiban.)

De nem erről szeretnék beszélni, tisztelt Ház. Talán még emlékeznek az ígéretre: több pénzt az önkormányzatoknak. 2002-ben még 100 milliárd forinttal ígért többet a kormány a településeknek, 2006-ra, ha hinni lehet a Belügyminisztérium fotogén államtitkárának (Derültség a Fidesz soraiban.) - és ki tudná jobban, ha nem ő? -, 100 milliárd forintot vonnak el az önkormányzatoktól.

Mi is az eddigi eredmény? Az elmúlt három évben 300 milliárd forinttal kevesebb jutott az önkormányzatoknak, a béremelések fedezetét rendszeresen nem biztosítják, kispostákat zárnak be, kistelepülési vasútállomásokat szüntetnek meg, a 13. havi fizetést 2004-ben nem fizették ki, a személyi jövedelemadókból 17 százalékot zároltak.

Mit jelent ez az emberek számára, mit jelent ez egy településen? Tiszalökön például azt jelentette, hogy bezárták a Teleki Blanka Gimnázium és Szakközépiskolát. Az MSZP vezette Salgótarjánban például azt, hogy az odatartozó somoskőújfalui iskolát a szocialista önkormányzat bezáratta. Győrben például azt, hogy a textilipari szakközépiskola és az egészségügyi szakközépiskola megszűnt, bezárt. A Nógrád megyei Honton és Alsótoldon ugyanez lett az iskolák sorsa. Ugyanígy az önkormányzatok és az emberek szenvedik meg a kormány sokadik be nem tartott ígéretét, miszerint nem lesz gázáremelés. Ezt legutóbb Gyurcsány Ferenc ígérte meg egy székesfehérvári lakossági fórumon.

De nézzük a tényeket! 2002 óta a távhőszolgáltatás díjai átlagosan 23 százalékkal nőttek, a gáz ára pedig több mint 50 százalékkal emelkedett. Az augusztusi újabb 7 százalékos gázáremelés leginkább a településeket érinti mint intézményfenntartó nagyfogyasztókat. A gáz árának emelkedését pártállásra való tekintet nélkül meg kell fizetni, így nem csoda, hogy Veszprém kormánypárti, SZDSZ-es polgármestere is kifakadt. Szó szerint idézem: “Kritikus helyzetet teremt az önkormányzatok számára, hogy idén már másodszor emelkedik a gáz ára, hiszen a pluszköltség mellett a dologi kiadásokra szánt normatíva változatlan maradt.ö

Emlékezzünk csak? 2005 elején a Gyurcsány-kormány zárolt 21,7 milliárd forintot az önkormányzatoknak járó pénzből. Gyurcsány Ferenc akkor azt mondta, hogy ezt a pénzt csak kölcsönveszi az önkormányzatoktól, ezt majd vissza fogják adni akkor, ha a gazdaság jó állapotban van. Az utóbbi napokban azt halljuk a miniszterelnök úrtól, hogy dübörög a magyar gazdaság. Ha ön szerint dübörög, miniszterelnök úr, akkor miért nem kapják meg ezt a pénzt a települések? S a jövő évi kilátásaink sem jobbak. Több pénzt ígértek, 2006-ban mégis 14 oktatási normatívát szüntetnek meg, 14 másik normatíva pedig változatlan marad. A normatívák csökkenése 800 alapfokú művészetoktatási intézményt a létében veszélyeztet.

Mit is jelent ez? Ez azt jelenti, hogy például Tiszafüreden megszűnhet a zeneiskola, más településen például búcsúztatóval készülnek erre. Hadd idézzem az ajkai alapfokú művészetoktatási intézmény meghívóját: “Intézményünk azt tervezi, hogy az őszi szünet előtti utolsó tanítási napon, október 28-án, 16 órakor Ajka város központjában, az összes tanítvány bevonásával nagyszabású örömtáncolással mutatkozik be a város lakossága és a szülők felé. A táncoktatásba bevonjuk a közösséget is. Ha a költségvetési tervezet nem változik, ez lesz az utolsó nyilvános bemutatkozásunk, így a gyerekek a saját iskolájukat búcsúztatják el.ö

Tisztelt Miniszterelnök Úr! Tisztelt Miniszter Asszony! És hogy mi jár annak, aki számon kéri az önök ígéretét, hadd idézzek valamit: rendőrségi igazoltatás, vegzálás, mint ahogy az október 1-jén Budapesten, a Kossuth téren történt. Civil ruhás rendőrök igazoltattak és fenyegettek embereket. Az egyik résztvevő a sajtóban azt nyilatkozta: “A civil ruhás rendőr elvette tőlem a személyi igazolványt, és kérdezgetett, hogy ki vagyok, honnét jöttem. Zaklattak, holott semmit sem csináltam.ö Volt olyan ünneplő, akit megfenyegettek. Egy debreceni résztvevő elmondta: “Megfenyegették a gépkocsivezetőt, aki a transzparenst összegöngyölve tartotta, elkobozták tőle, majd azt mondták, hogy ha azt akarja, hogy hétfőn is bemehessen a munkahelyére, akkor nagyon kérik, ne tegye ki a táblát.ö (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Így volt! Így volt! - Dr. Lamperth Mónika: Nem igaz!)

Miniszterelnök úr és miniszter asszony, erősítsen meg bennünket: ugye nem kell félnie annak, aki számon kéri az önök ígéreteit?

Köszönöm, elnök asszony. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai