Készült: 2024.04.25.00:09:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

65. ülésnap (2003.04.14.),  108-111,128-139. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 0:40
7:40


Felszólalások:   120-127   108-111,128-139   140-147      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Pánczél Károly, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni az oktatási miniszternek: “Jár-e ön szülői értekezletre?ö címmel. (A kormány illetékes képviselője nem tartózkodik az ülésteremben.)

 

PÁNCZÉL KÁROLY (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót, de nincs, aki válaszoljon a kérdésemre.

 

ELNÖK: Akkor addig, amíg illetékes nem érkezik az ülésterembe, félretesszük a kérdést.

PÁNCZÉL KÁROLY (Fidesz): Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Pánczél Károly, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni az oktatási miniszternek: “Jár-e ön szülői értekezletre?ö címmel. A miniszter úr távollétében, amennyiben a képviselő úr elfogadja, az államtitkár úr fog válaszolni. Kérdezem, hogy elfogadja-e.

 

PÁNCZÉL KÁROLY (Fidesz): Köszönöm, elnök úr, elfogadom a válaszadót.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Parancsoljon!

 

PÁNCZÉL KÁROLY (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Az elmúlt napokban az Oktatási Minisztérium vezetői sorozatosan arról nyilatkoztak, hogy a közoktatási törvény módosítását követően nem tájékoztathatják majd a pedagógusok a szülőket arról, ha gyermeküket drogfogyasztáson vagy drogterjesztésen érik. Az elképesztő hírt óriási megdöbbenés fogadta országszerte, hiszen arról beszámoltak a televíziók és a lapok egyaránt.

Mint szülő és mint pedagógus magam is elfogadhatatlannak tartom még az ötletet is. Komolyan gondolják, hogy arra kötelezhetik gyermekem tanárait, hogy adott esetben eltitkolják előlem, ha súlyos gondja van? És komolyan gondolják, hogy mint pedagógus engedelmeskednék egy ilyen ostoba, jogászkodó elvárásnak, és titkolóznék a bajba jutott szülők előtt? Úgy tűnik, önök komolyan gondolják mindezt, hiszen a közoktatási törvény tervezett módosítása valóban tartalmazza a titoktartási kötelezettséget, és nincs utalás arra, hogy ez ne érintené a pedagógus-szülő kapcsolatot.

Tisztelt Államtitkár Úr! Ön is szülő, önnek is van gyermeke. Kérem, válaszoljon nekem őszintén: mit várna el ön egy pedagógustól, ha - ne adja Isten - egy nagyon barátságos drogkereskedő, egy megtévedt díler rávenné a gyermekét egy marihuánás cigaretta közös elszívására? Azt tartaná helyesnek, hogy gyermeke drogfogyasztását eltitkolja ön előtt? Mit várna el gyermeke tanárától, ha kiderülne: gyermeke kábítószert osztogat osztálytársainak? Azt tartaná helyesnek, ha ez titokban maradna ön előtt? Ha tanár lenne és komolyan venné a hivatását, képes lenne-e arra, hogy egy ilyen súlyos problémát elhallgasson az önre bízott kisdiák szülei elől? Kinek a pártján állnak önök? A gyerekekén, szülőkén, pedagógusokén bizonyosan nem. De akkor kiknek az érdekeit képviselik önök? Sajnos kevés variáció maradt.

Köszönöm. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. A kérdésre Hiller István oktatási államtitkár úr válaszol.

Parancsoljon, öné a szó.

 

DR. HILLER ISTVÁN oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Országgyűlés! Igen tisztelt Képviselő Úr! (Nem működik a mikrofon.)

 

ELNÖK: Kártya? Mikrofon esetleg? (Jelzésre:) A kártya a helyén van, a mikrofon a helyén van - és érkezik a pótmikrofon. (Kézi mikrofont helyeznek az államtitkár elé.) Kérem, hogy indítsuk újra az órát. Köszönöm szépen.

Most parancsoljon!

 

DR. HILLER ISTVÁN oktatási minisztériumi államtitkár: Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Igen tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm a kérdését, hiszen nem kevéssé személyes volt, így szívesen elmondom önnek, mert semmiféle titok nincs benne: igen, járok szülői értekezletre, sőt, ha nem veszi rossz néven, azt az intimitást is megosztom önnel, hogy a nagyobbik gyermekünk szülői értekezletére én járok, a kisebbik gyermekünk szülői értekezletére pedig a feleségem, gyermekeink édesanyja jár. Igen, merthogy ketten vagyunk szülők, ketten a gyermekek, és így sikerült ezt elosztani. (Derültség.)

Egyébként pedig sok olyan kérdés van, amely egy pedagógus - ha az jó pedagógus - tudomására jut és juthat. Ha a pedagógus nemcsak oktatómunkát végez, hanem - mint ahogy nagyon remélem, a képviselő úr is, akinek szintén vannak tanári emlékei - nevelőmunkát is végez, akkor kötelessége is, hogy ilyen dolgokról tudjon.

A drogkérdéssel kapcsolatban az egyes rendelkezések a Btk.-ban szabályozottak. Amennyiben a pedagógus vagy az oktatás-nevelést közvetlenül segítő közvetett tudomására jut a drogozás, azt a nevelőtestületi ülésen felvetheti, pedagógiai szakmai segítséget kérhet, illetőleg a kiskorú esetén a szülő - mondom, képviselő úr: a szülő -, a gyermekvédelmi szakemberek vagy az iskolai egészségügyi szolgálat segítségét kérheti. Nagyon szépen kérem tehát, ebből tessék kiindulni. Ha a tanuló adott esetben már nagykorú, kétségkívül más jogok és lehetőségek illetik meg.

 

(15.50)

 

Ugyanakkor fontosnak tartom elmondani, hogy a titokvédelmi szabályozásban elsősorban nem a drogkérdés az, ami vezetett minket - a viszontválaszban szívesen kitérek arra, hogyan vélekedem gyermek (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), tanár, szülő kapcsolatáról az ön által felvetett kontextusban is. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Viszontválaszra a képviselő úrnak megadom a szót.

 

PÁNCZÉL KÁROLY (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Államtitkár Úr! A személyes hangú válaszrészt köszönöm. Egyébként pedig azt gondolom, hogy ebben a fontos kérdésben ne beszéljünk mellé, ne jogászkodjunk. (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Pontosan erről van szó!)

Még egyszer úgy teszem fel a kérdést mint apa, akinek a legfontosabb a gyermeke, és azt gondolom, ezzel nem vagyok egyedül. Azt gondolom, alkotmányos kötelességem, jogom megtudni azt, ha a gyermekemmel valami történik az iskolában, ha valami baj éri, és ez ugyanúgy a többi szülőnek is alkotmányos joga. Mint pedagógus pedig kötelességemnek érzem a tájékoztatást.

Azt nem értem, államtitkár úr, hogy kitől akarják önök megvédeni a gyermekeket: a szüleiktől? Azt gondolom, ez abszurd és ostobaság. Egyértelmű választ kérek öntől: igen vagy nem? Ha egy gyermekről kiderül, hogy drogot fogyaszt az iskolában, kap-e erről a szülő tájékoztatást?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Viszontválaszra az államtitkár úré a szó.

 

DR. HILLER ISTVÁN oktatási minisztériumi államtitkár: Igen tisztelt Képviselő Úr! A válasz már az előbb is elhangzott, de szívesen kimondom: igen.

Az a felvetés, az a megközelítés azonban, amely az iskola világában ketté- vagy szét akarja választani a gyermek, a diák, a pedagógus, az oktató-nevelő és a szülő együttműködését, pedagógiai szempontból, szakmai szempontból és emberi szempontból hibás és téves. Nagyon szépen kérem ezért, hogy sem az ország nyilvánossága előtt, és ha szabad ilyet kérnem: apaként se tessék megpróbálni szétválasztani szülőt, pedagógust és gyermeket!

Éppen az a megközelítés egészséges és egységes, amikor a gyermekért közösen, mármint a gyermekért felelősséget viselő szülő, és a gyermekért, a diákért felelősséget viselő pedagógus, az oktató-nevelő munkát végző pedagógus egyaránt kiáll. Én ezért dolgozom, és nagyon szeretném, ha ebben (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) egyetértés lenne közöttünk.

Köszönöm szépen.

 




Felszólalások:   120-127   108-111,128-139   140-147      Ülésnap adatai