Készült: 2024.04.18.03:16:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

126. ülésnap (2000.03.20.), 2. felszólalás
Felszólaló Dr. Turi-Kovács Béla (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:02


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TURI-KOVÁCS BÉLA (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Az elmúlt hetekben tanúi lehettünk annak, hogy valóságosnak látszó médiaügyről valóságos újságírók és képviselők, a szintén valóságosnak látszó médiában folytatnak teljesen virtuális háborút.

A szabályok leginkább, nekem úgy tűnik, a számítógépes játék szabályaira hasonlítanak, ahol is az történik, hogy a sánta kutyát el kell ereszteni, nem baj, ha lelövik, mert jön újabb sánta kutya. Az adott szituációban sánta kutyákból nem volt hiány, meg kell azonban mondani, hogy a közönség figyelme egyre inkább lankadt; már-már, úgy gondolom, lassan-lassan a figyelem középpontjából ki is került. Méltán volt ez így, hiszen, azt gondolom, mindez valóban csak virtuális küzdelem volt. Egy picit feldobta az ügyet az, amikor a legfőbb ügyész úr lemondott, mert ez egy új luftballon feleresztésére adott lehetőséget.

Az új luftballon arról szólt, hogy a legfőbb ügyész azért mondott le, mert a Ház elnöke semmibe vette a legfőbb ügyész véleményét. Ettől kezdve a legfőbb ügyész maga a szocialista törvényesség őre volt; nem én mondom, a törvényesség őrét mások mondták vitákban és a legkülönbözőbb helyeken. Én azt gondolom, hogy a legfőbb ügyész nem akart a szocialista törvényesség őre lenni. Az, hogy miért mondott le, nyilván az ő belső ügye, de ha ez összefüggésben volt bármilyen vonatkozásban is a médiaüggyel, akkor az nagy valószínűséggel azért történt, mert maga is belátta, hogy a legfőbb ügyész, miután, mint hangsúlyoztam, nem a törvényesség őre, pláne nem a szocialista törvényesség őre, következésképpen nem kerülhet szembe az Alkotmánybírósággal. Ez, én azt gondolom, elég nyomatékos indok és elég nyomatékos érv, de találgatásokba nem kívánnék bocsátkozni, hiszen nem is ez volt a lényeg. Mert közben, szép csendesen, azt is mondhatnám, a fű alatt, elindult valami, ami, azt gondolom, a rendszerváltás óta a legnagyobb veszélyt jelenti a demokráciára.

Nem olyan régen egy tévévitában Kovács László, MSZP-elnök úr még tagadta, hogy bármiféle együttműködés lenne az MSZP és az MSZMP között a fehérgyarmati választáson. Azt mondotta volt, hogy ők csak elfogadták a támogatást. Feltételezem, hogy munkásőrök kényszerítették a plakátok kinyomásánál, hogy a plakátra rákerüljön. (Taps az FKGP és a Fidesz soraiban.  - Vancsik Zoltán közbeszól.) És úgy gondolom, hogy azért lett az MSZMP vezére és elnöke... Nagyon köszönöm, hogy megjött Vancsik úr, kitűnően fogunk beszélgetni. Nos, én azt gondolom, hogy azért lett a vezérszónoka, mert minden bizonnyal a nála lévő davajgitárral ezzel kényszerítette arra, hogy ő legyen a vezérszónok Fehérgyarmaton.

Tisztelt Ház! Ha lettek volna bizonyos kétségeink, hogy ez a szövetség létezik-e, és hosszú távúnak gondoljuk-e, Földes György, az MSZP egyik vezéralakja nyilatkozott a Napi Magyarországban; a nyilatkozatát szeretném idézni, nem bánnám, ha Vancsik úr is figyelne, mert hátha ő is megtudja, hogy milyen szövetségben van. A kérdés így hangzik: "Több szocialista politikus, köztük ön is, szorgalmazza, hogy alakuljon ki együttműködés a Munkáspárttal." Válasz: "Tíz év telt el a rendszerváltozás óta, még a büntetőjogban is van elévülési idő, nem kell folyton a múltban vájkálni." Majd folytatta: "A Munkáspárt modernizálódás előtt áll - és tessék figyelni, így folytatja -, most nem keressük a lehetőséget, miként lehetne választási együttműködést kötni velük." Majd ismét később: "Fontos ugyanakkor kijelenteni: a modern demokratikus, ám radikális baloldal szövetségese lehet az MSZP-nek." (Közbeszólás a Fidesz soraiban: Szélsőbal!) Miről van itt szó, hölgyeim és uraim?

Arról van szó, hogy úgy tűnik, ma már nem az MSZP a modern és radikális, hanem nagy valószínűséggel az MSZMP. Nyilvánvalóan arról van szó, hogy vagy önmagával akar kötni szövetséget az MSZP, vagy egy olyan baloldali párttal, amely baloldali párt álláspontom szerint az európai palettán nem szerepelhet. Nem arról kell tehát beszélgetni, hogy vajon a kormány elfogad-e bizonyos szavazatokat vagy nem fogad el, arról kellene beszélni, hogy kötött-e olyan szövetséget, vagy kíván-e olyan szövetséget kötni az MSZP, amely egyértelműen a magyar fordulat, a magyar rendszerváltás, a magyar demokrácia ellen irányul. Ez az igazi kérdés! (Taps a kormánypártok soraiban.)

Hölgyeim és Uraim! Szeretném felhívni a figyelmét a nagy elhatárolódóknak: most van itt az ideje az elhatárolódásnak.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai