Készült: 2024.03.29.07:39:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

133. ülésnap (2011.11.14.), 361. felszólalás
Felszólaló Juhász Ferenc (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:44


Felszólalások:  Előző  361  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JUHÁSZ FERENC (MSZP): Elnök úr, köszönöm a szót. Ígérem, hogy ez az utolsó, ha ehhez még van türelmük, de a 7. ponthoz és tulajdonképpen csak a 7. ponthoz szeretnék itt és most hozzászólni.

Azért, mert a rendszerváltást követően nagyon nagy vívmánya volt az új, demokratikus parlamentnek és az új, demokratikus kormánynak - amelynek egyébként segítője volt a jelenlegi honvédelmi miniszter is -, hogy tudniillik olyan szolgálatok működését tették lehetővé, amelyekben a civil kontroll, a parlament demokratikus ellenőrzése biztosított volt.

Azt gondolom, hogy mindenütt a világon ez egy nagyon-nagyon komoly érték és erény, mindenütt a világon a demokrácia egyik fokmérője, ha az őrzőket őrzők a parlamentben ülnek, illetőleg a mindenkori parlamenti felhatalmazással bíró emberek erre lehetőséget kapnak. Most ebben a szituációban mi azt kezdeményeztük, hogy az összevonás kapcsán a Honvédelmi Minisztériumnak legyen feladata beszámolni a Magyar Köztársaság parlamentjének arra vonatkozóan, hogy az összevonás milyen módon, formában történt, a korábban felhalmozott vagyonnal mi történt, a korábban meglévő személyzettel mi történt.

Ez egy olyan kontroll, ami nagy valószínűséggel a szervezet működését, a minisztérium működését nem akadályozza, ugyanakkor a parlament számára pontos képet mutat arról, hogy az összevonásnak milyen következménye volt.

Nagyon-nagyon sajnálom, hogy azok a képviselőtársaim, akik korábban kőkeményen harcoltak a civil kontroll megerősítéséért, kőkeményen harcoltak bizonyos társadalmi ellenőrzési formákért, azok ezt a fajta javaslatot leszavazták. Ugyanakkor egészen bizonyosan célszerű tudnia a parlamentnek arról, hogy mi történt az összevont szervezetek ingatlanvagyonával. Egészen célszerű tudniuk a parlamenti képviselőknek, az illetékes szakbizottságoknak arról, hogy az átalakítás hány embert, milyen személyt érintett.

Megjegyzem, a jelenlegi honvédelmi törvény, ami még érvényben van, kötelezi is a kormányt arra, hogy ezekről a kérdésekről beszámoljon. Mi amikor a javaslatot megfogalmaztuk és én azt benyújtottam, akkor csak és kizárólag az a szándék vezetett, hogy legyen ellenőrizhető, legyen nyomon követhető mindaz, ami a két szolgálat összevonásával kapcsolatosan jelentkezik. Részint ez feszesebb munkavégzésre, részint átgondolt, korrekt feladat-végrehajtásra ösztönzi azokat, akik az összevonásban érdekeltek, részint pedig megnyugtathatja azokat a képviselőket, politikusokat, akik ezzel kapcsolatosan bármilyen fenntartást fogalmaznak meg.

Ennek a fenntartásnak az oldására, ami adott esetben előfordulhat, vonatkozik az a javaslat, ami azt kéri, azt kezdeményezi, hogy a kormány számoljon be az összevonás eredményéről.

Tisztelettel kérem ennek támogatását. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  361  Következő    Ülésnap adatai