Készült: 2024.04.19.20:32:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

204. ülésnap (2001.05.07.), 149. felszólalás
Felszólaló Gyapay Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Környezetvédelmi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:20


Felszólalások:  Előző  149  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GYAPAY ZOLTÁN, a környezetvédelmi bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Országgyűlés! A környezetvédelmi bizottság 2001. május 2-ai ülésén tárgyalta az előttünk fekvő előterjesztést. A bizottság elsősorban a nevében szereplő környezetvédelem, illetve a nevében nem szereplő, de hatáskörébe tartozó környezet-egészségügy, tájvédelem, illetve természetvédelem szempontjai szerint vizsgálta a tervezetet.

Éppen emiatt nem érkezett kérdés az előterjesztés 1. pontjához, amely - már az előttem beszélők elmondták - hatályon kívül helyezi az 1997-es határozat első hat pontját, amelyek arra vonatkoznak, hogy mivel az alkotmány módosítása a kormányhoz rendelt bizonyos feladatokat, ennek megfelelően ezeknek a bizonyos feladatoknak a végrehajtása, illetve azok szabályozása szintén kerüljön a kormányhoz.

Az előterjesztés nagyon jól fogta meg, hogy a 2. pont, az említett '97-es határozat 7. pontja maradjon továbbra is az Országgyűlés hatáskörében, hiszen a társadalom széles körű problémáival foglalkozik ez a pont.

Tisztelt Országgyűlés! A többségi vélemény figyelembe is vette mindezeket, hogy a hatáskörök kerüljenek oda, ahová valók. A 7. pont kérdéskörének felelősségét a környezetvédelmi bizottság már évek óta komolyan veszi, és ezzel időnként foglalkozik. Két évvel ezelőtt kihelyezett bizottsági ülésen a Várpalotához tartozó Inotán foglalkozott a várpalotai központi gyakorló- és lőtér helyzetének kérdésével.

Ahogy az előttem szólók már elmondták, illetve utaltak rá, az érintett gyakorlatok szinte kivétel nélkül erre a lőtérre esnek, amely valóban Közép-Európa legnagyobb lőtere. Ugyan nem az egész lőtér, annak csak egy része tartozik választókörzetemhez, képviselete számomra azért is fontos, és talán egy kicsit könnyebb a helyzetem, hiszen egy érintett település, a lőtérrel határos Öskü község polgármestere is vagyok. A környezetvédelmi bizottságot igazából az én kérésemre sikerült erre a kihelyezett bizottsági ülésre meghívni, ahol viszont mélyrehatóan és behatóan tanulmányozta a problémát.

Tisztelt Országgyűlés! A bizottság a múlt heti ülésén mindenekelőtt tisztázta azt a kérdést, hogy a 7. pontnak nemcsak az a fele fontos számunkra, amely szerint valóban környezetvédelmi célokra 5 százalékot biztosítanak a bevételek tiszta részéből. Fontos kérdés ez, hiszen még kevésnek is tűnik ez az 5 százalék, és talán nem is a leghatékonyabb módszer a cél érdekében, hogy a Környezetvédelmi Alap célelőirányzatba kerül befizetésre.

De még fontosabb a második része ennek a 7. pontnak: a tiszta bevétel 6 százaléka helyett ezentúl 15 százalék illesse a gyakorlatban érintett települések önkormányzatait. Miért fontosabb ez a kérdés? Nem is a pénz miatt fontosabb; látszólag semmi összefüggés nincs a gyakorlatok, illetve ezen kérdéskör között. A környezetvédelmi bizottság szempontjából talán úgy lehet megfogni a választ, hogy a környezetvédelem mint olyan, nem egy öncélú valami, hanem az életfeltételek egy speciális részére odafigyelve magukat az életkörülményeket igyekszik javítani.

Tudni kell a válaszhoz még azt, mit Kovács Zoltán képviselőtársam az imént elmondott, hogy Közép-Európa legnagyobb lőtere, amiről szó van. Alatta van Közép-Európa legnagyobb karsztvízkészlete, legnagyobb karsztvízkincse. A kettő között pedig ott van az a nyitott karsztnak hívott terület, amelyet már eleve egy nagyon vékony talajréteg fed, és amely sajnos az utolsó ötven év rablógazdálkodása következében lepusztult. Ezen a területen már az 1900-as évek eleje óta lőtér van, de ötven évig odafigyeltek rá. Ebben az utolsó ötven évben, nem a Magyar Honvédség a felelős, hanem az ideiglenesen itt gyakorlatozó szovjet csapatok rablógazdálkodása eredményezte azt, hogy erdőket pusztítottak ki engedély nélkül, újratelepítési feladatok nélkül. A talajtakaró lepusztult, a víz ellenállás nélkül ömlik le a településekre, magával hozva a szennyeződéseket; az árokrendszer nem bírja. És a porterhelés ráadásul óriási, hiszen a gyér talajréteg nem képes megfogni a lánctalpak eróziós hatását.

Mindezeket figyelembe véve, a környezetvédelmi bizottság azon tudatban, hogy az önkormányzatok ezen beruházásokra fogják fordítani ezeket az összegeket, és ezek nem fájdalomdíjul szolgálnak, elfogadásra javasolja az Országgyűlésnek a határozati javaslatot.

Köszönöm figyelmüket. (Taps.)

 




Felszólalások:  Előző  149  Következő    Ülésnap adatai