Készült: 2024.03.29.01:26:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

238. ülésnap (2017.09.18.), 114. felszólalás
Felszólaló Lázár János (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnökséget vezető miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:02


Felszólalások:  Előző  114  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LÁZÁR JÁNOS, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm szépen. Igen tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Elnök Úr! Mindenekelőtt azzal kezdeném, ahhoz, hogy a közszférában bármiféle béremelés lehessen, akár most, akár a mögöttünk hagyott hét esztendőben, az a feltétele, hogy a magyar gazdaság teljesítménye jelentős mértékben növekedjen. A magyar vállalati szektor, a versenyben részt vevő gazdasági szereplők teljesítménye nélkül a mintegy 1 millió állami alkalmazásban lévő munkavállaló bérét sem rendezni, sem konszolidálni, sem emelni nem lehetséges. Tehát akkor van béremelés a közszférában, ha a gazdaság, az adófizetők ezt kitermelik és teljesítik.

A második megjegyzésem, hogy először ott kell bért emelni, ahol a legnagyobb a baj, ezért 2010-ben bővítettük a rendőrség létszámát, először 4 ezer fővel, most egy másik 4 ezer fővel bővítettük a határvédelemben részt vevő rendőrök létszámát, és jelentős mértékben a rendészeti életpálya segítségével sikerült a rendőrök fizetését megemelni. Úgy gondolom, a szigorú büntetőpolitikával együtt ez nagyban hozzájárult ahhoz, hogy Magyarországon a városok és a települések nagy részén felére esett vissza az elkövetett bűncselekmények száma a rendőri jelenlét fokozásával. Azt is szeretném elmondani, hogy hasonló helyzetben volt az egészségügy és az oktatás, ahol halaszthatatlan volt a bérpolitikai intézkedés.

Ezután került sor 2013-ban első lépésben és 2016-ban második lépésben az állami tisztviselői kar kialakítására. Ennek azonban, amire ön is hivatkozott, megvoltak a feltételei. Az egyes számú feltétel egy új területi közigazgatási rendszer kialakítása volt 197 járási hivatallal és mintegy 36 ezer dolgozóval. A 36 ezer dolgozó közül 17 ezer kollégánk van a járási hivatalokban, tehát nem a megyei központokban.

Az volt a kormány döntése, hogy a gazdasági lehetőségeink függvényében először az ügyfelekkel közvetlenül kapcsolatban álló közszolgák bérét kell rendezni. Rendőrök, orvosok, pedagógusok és utána azok a köztisztviselők, azok az állami tisztviselők, akik közvetlen kapcsolatban vannak a választópolgárral, és nekik évente 24 millió ügyet intéznek el. Ezen túljutottunk 2016 nyarán, ez egy több mint 50 százalékos béremelés.

(17.00)

Ma az állami tisztviselők átlagkeresete 329 ezer forint bruttóban, ami több mint a nemzetgazdasági átlag, ami 300-egynéhányezer forint. Második lépésként 36 ezerre bővült a 17 ezer fő, hiszen a megyei közigazgatásban részt vevőket is beemeltük ebbe a rendszerbe. Most egy vita zajlik a települési önkormányzatok érdekképviseletével, hogy a települési önkormányzatoknál szolgálatot teljesítő 33 ezer tisztviselő bérét hogyan tudjuk közösen rendezni.

Azonban a kormány az Országgyűlés több jelzését mérlegelte. Nem zárkózik el a kormány az elől, hogy a törvényhozás mint önálló hatalmi ág, a törvényhozásban dolgozók számára saját életpálya-lehetőséget alakítson ki. Tehát amennyiben az Országgyűlésben, az Országgyűlés munkájában kialakul ezzel kapcsolatban valamilyen konszenzus, akkor úgy gondolom, hogy érdemes az általános köztisztviselői életpályától elszakítani - idézőjelben - a parlamentben dolgozók munkaviszonyát, mint ahogy ez történt egyébként számos más esetben a törvényhozás önállóságát illetően. Hiszen a törvényhozás az elmúlt időszakban, az Országgyűlés önálló jogalanyisága jelentős mértékben erősödött, akár a Kossuth tér mint önálló vagyon felújítása kapcsán vagy más szimbolikus és praktikus dolgok tekintetében is. Tehát a kormány kész megfontolni, tárgyalni és akár támogatni egy olyan javaslatot, amely a parlamentben szolgálatot teljesítő köztisztviselők vonatkozásában egy saját életpálya-lehetőséget alakít ki vagy tesz erre javaslatot. Úgy gondolom, hogy ezt a parlamenti pártoknak kell megvitatni.

Egyébként pedig azt gondolom, hogy azoknak a kormányzatban dolgozó tisztviselőknek, akik jelen pillanatban nem részesültek semmilyen béremelésben, meg kell várniuk, hogy a gazdaság teljesítménye ezt lehetővé tegye. Köszönöm szépen. Ezért kormányzati, központi kormányzati béremelés - ezt az államtitkár kollégáimnak mondom - nem lesz. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  114  Következő    Ülésnap adatai