Készült: 2024.03.29.10:28:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

122. ülésnap (2004.02.16.), 275. felszólalás
Felszólaló Karakas János (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:40


Felszólalások:  Előző  275  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KARAKAS JÁNOS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy rendhagyó módon professzoromra emlékezzek, Kozma Pálra, aki múlt hét szombaton halálozott el, ő a Kertészeti Egyetem rektora volt, a szőlő tanszék vezetője és ismert, elismert szőlőnemesítő, illetve tudományos kutató. Ennyit elöljáróban, emlékezzünk rá, a csemegeszőlő tekintetében volt ő különösen nagy.

A bortörvény kapcsán engedtessék meg, a múlt év decemberében azt mondottam, hogy még széles körű egyeztetés várható a bortörvény tekintetében, és néhányan már itt a patkó soraiból is visszaigazolták, hogy ilyen egyeztetések voltak, és gondolom, hogy jó néhány egyeztetésen, amiről nem szóltak, személyesen részt vettek, kisebb-nagyobb körben. Jelentem, ezt tette a Szocialista Párt munkacsoportja is, ezt tettem személyesen is, legutoljára múlt héten volt alkalom arra, hogy megvitassa mind a 22 borvidék hegyközségének szakmai képviselője a legújabb előterjesztést, amit az FVM-ben készítettek, és ezekben is voksoljon, véleményt alakítson ki.

Tisztelt Képviselőtársaim! Holnap 10 órakor - az illetékesek megkapták a meghívót, és megkapták ezt a módosító sort e-mailben - fogunk majd ismételten beszélni a bortörvény konkrét módosító indítványairól. Kérem minden frakciónak a részvételét és a konstruktív hozzáállást. Ezen a holnapi találkozón a hegyközségek csak az egyik meghívott lesz, és igazából csak két-három személlyel képviselteti magát, inkább az érdekképviseletekre koncentráltam a meghívó során, illetve a pártokra, hiszen most már, úgy érzem, olyan szintre jutott a bortörvény egyes, sok esetben vitatott, de menet közben már a szakma által konszenzussal megoldott kérdéseinek a vitája, hogy már ezt a szakaszt értük el.

Tehát azt tudom mondani, hogy jó néhány olyan felvetésben, amit itt elmondottak, legyen például a szakképzettség kérdése, legyen a helyi borbíráló bizottságok kérdése, legyen a regionalitás kérdése, szerencsére a szakma egyetértésre jutott. Van egy-két olyan tétel, ami menet közben derült ki, noha ebben is úgy tűnt, hogy megállapodás történt, ahol bizonyos finomítások szükségesek, és ezt a holnapi nap folyamán ismételten megkaphatjuk.

Arra kérném a tisztelt Házat, hogy ha befejeztük ezt a törvényt, akkor is maradjon figyelő tekintetünk továbbra is ezen az ágazaton, hiszen véleményem szerint a kertészeti ágazat az, amelynek az uniós csatlakozás után perspektívája van, és egyes területein pedig komoly hasznot hozhat az ezt művelőknek.

 

(20.30)

Konkrétan, csak ezt az ágazatot tekintve, nagyon fontos, amit már itt Kis Zoltán úr és többen is feszegettek, hogy a kapcsolódó rendeletek is a lehető legszélesebb konszenzussal kerüljenek elfogadásra, és ezt valamilyen szinten elősegíthesse a politika is; magyarán, az FVM-től azt kérem és szorgalmazom, hogy kaphassuk meg ezeket a rendelettervezeteket, nemcsak kormánypártiak, hanem minden egyes frakcióban.

De erről beszéltünk is Szanyi Tibor államtitkár úrral, aki ismételten ezt csak visszaigazolni tudja.

Fontosnak tartanám azt is, hogy át kell tekinteni egyes intézményeket, és különösen át kell tekinteni az Országos Borminősítő Intézet működését is, és most nem olyan szempontból, hogy mikor és hogyan legyen regionális akkreditált labor, hanem olyan szempontból, hogy egy ilyen százéves, nagy múltú intézményt egyéb, hasonló jellegű intézményekhez hasonlóan szabad-e arra kényszeríteni, hogy léte érdekében mindenáron törekedjen az árbevételre. Magyarán: végig kell gondolni ezen intézmények, beleértve az OBI működését is, hogyan lehet az ő szakmai függetlenségüket biztosítani állami pénzzel, és természetesen elvárni tőlük azt, hogy járjanak is el kellő hatékonysággal és eréllyel az ágazat érdekében.

Aztán úgy érzem, előttünk van egy nagy feladvány, ez pedig az, hogy a jövedéki törvény módosítása kapcsán azonos megítélés alá esik a gyümölcsbor és a szőlőbor. Ezt nem lehetett másképp tenni, ezt tudtuk akkor, amikor meg kellett hozni ezt a módosítást. Viszont nem számítottunk arra, hogy immáron az asztali borok komoly versenytársaként fog megjelenni a gyümölcsbor, és tudniuk kell, hogy ez a gyümölcsbor chilei, új-zélandi és egyéb távoli területekről származó gyümölcssűrítmény visszaoldásával készített bor, lényegesen alacsonyabb önköltségi áron, mint amibe a szőlő kerül, tehát nincs benne magyar munka igazából, viszont rendkívül nagy haszonnal kecsegtet. Tehát megítélésem szerint itt rendeleti, vagy ha kell, törvényi úton sürgősen meg kell egyezni az illetékes tárcáknak, FVM-nek, PM-nek, esetenként a GKM-nek is.

Hasonló fontos tényezőnek tekintem a cukorforgalmazás rendjének szigorítását, áttekintését, amit albizottsági szinten már elkezdtünk, viszont nagyon fontos lehet, hogy ezt folytassuk tovább, hisz információim szerint elég sok cukor érkezett be az országba, és úgy tűnik, hogy a hazai üzemek részéről is vannak olyan feleslegek, amivel per pillanat még nem számoltak el.

Aztán nagyon fontos a pincékben történő borkimérés rendeletének az újra áttekintése, hiszen - amit talán Kékkői úr említett - rendkívül nagy szigorúsággal járnak el, mondjuk, a borutak mentén levő pincéknél, ahol eseti borkimérést végeznek; ezeket is másfajta elbírálás alá kell tenni. De talán-talán uniós tagként majd át kell tekintenünk a hegyközségek feladatát és felelősségi körét is, hisz az uniós tagság teljesen más feladatot ró ki erre a szervezetre, és óriási próbatétel előtt áll.

Tisztelt Képviselőtársaim! A bortörvény általános vitája kapcsán ennyi minden egyéb feladat vár részben a törvényhozókra törvények tekintetében is, és olyan szempontból is, hogy figyelemmel kell kísérnünk az egyéb szabályozás területét, és kellően vissza kell jeleznünk az illetékes minisztériumoknak, vagy ha kell, élni kell törvény adta jogunkkal, lehetőségünkkel.

Tisztelt Ház! Ezek jegyében bátorítanék mindenkit arra, fogalmazza meg módosító indítványait. Azért lett még egy héttel későbbre csúsztatva az általános vita lezárása, hogy itt a téli szabadságolás ne lehessen indok arra, hogy még egy-egy jó indítvány elsikkadhat. A jövő hét hétfő viszont, úgy érzem, már egy olyan kényszer mindannyiunk számára, hogy meg kell hozni döntésünket, be kell adni indítványainkat. Természetesen ez nem zárja ki a későbbi módosító indítványok, kapcsolódó módosító indítványok rendszerét. Tehát csak erre tudok mindenkit biztatni, végezzük el munkánkat, zárjuk le, ha lehet, minél több négypárti közös beadvánnyal a bortörvényt.

Köszönöm a szíves figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  275  Következő    Ülésnap adatai