Készült: 2024.04.19.22:19:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

39. ülésnap (2018.11.13.), 222. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga-Damm Andrea (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:15


Felszólalások:  Előző  222  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA-DAMM ANDREA (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Üdítően kezdtük a napot, mert a magyar nyelv napjának megemlékezésével kezdtük, és most, reményeim szerint, üdítően fejezzük be. A magyar nyelv napja van ma, ami, azt gondoljuk, hogy a magyar nép szellemi-kulturális öröksége és a nemzeti identitásunk alapját jelentő komoly tényező. 2009. április 23-án ünnepeltük először a magyar nyelv napját, mert a Magyar Anyanyelvápolók Szövetsége 2008. december 6-án úgy döntött a IX. tisztújító kongresszusán, hogy megszavazták április 23-át a magyar nyelv napjának, merthogy 2008-ban ezen a napon nyitotta meg kapuit a magyar nyelv múzeuma Széphalmon, Kazinczy Ferenc mauzóleuma mellett.

Majd ez a kormány 2011. szeptember 26-án az Országgyűlés elé terjesztette azon javaslatát, hogy az Országgyűlés november 13-át nyilvánítsa a magyar nyelv napjának, tekintve, hogy az 1844. évi II. törvény ezen a napon nyilvánította a magyar nyelvet államnyelvvé.

A magyar nyelv az emberi logika csúcsterméke  mondta Ove Bergund svéd műfordító. Jacob Grimm, aki szintén fordított magyar nyelvről, azt mondta, hogy a magyar nyelv logikus és tökéletes felépítése felülmúl minden más nyelvet. John Bowring 1830-ban megjelent művében azt mondta, hogy e nyelv a nemzeti önállóság és szellemi függetlenség legrégebbi és legfényesebb emléke; aki megfejti, isteni titkot boncolgat.

Miért is kell mégis a mai nap védenünk nyelvünket? Az információs társadalom egyik eredménye az, hogy a nyelv egyszerűsödik, a rövidítések uralkodnak, a szinonimákat elhagyják. Aggodalomra ad okot, hogy az idegen nyelvből bejövő jövevényszavak manapság már nem kerülnek fordításra, valamely magyar nyelvnek megfelelő alakban nem alakulnak át, hanem a mindennapokban az idegen hangzással használjuk őket, vegyesen a magyar nyelv szavaival. Ez ma már olyan mértéket ölt, hogy lassan a magyar nyelv szavai alig találhatók meg a mindennapi egyszerű beszéd szövegeiben. A szinonimaszótárunk 80 600 szót tartalmaz. Egy ilyen fantasztikusan gazdag nyelv, amely valóban most már szinte nemzeti identitásunk egyetlen tartópillére, hiszen a hazaszeretet és a nemzettudat társadalmunkban igencsak deficites időszakát éli, nemhogy nem veszhet el, hanem annak újítását, óvását, művelését minél erőteljesebben kell társadalmunkban szorgalmazni.

Csak mondanék egy példát a „szép” szavunkra. Szinonimái: festői, fenséges, magasztos, pazar, nagyszerű, pompás, pompázatos, fényűző, esztétikus, ízléses, mutatós, szemrevaló, tetszetős, dekoratív, elbűvölő, gyönyörű, elragadó, bámulatos, lenyűgöző, csodás, varázslatos, ellenállhatatlan, díszes, ékes, káprázatos, csinos, csodálatos, bájos, látványos, ragyogó, szépséges, vonzó, attraktív, imponáló, mesés, bűbájos, lélegzetelállító, magával ragadó, csodaszép, gyönyörűséges, meseszép, oltári, szemet gyönyörködtető, mesébe illő, álomszép, mesebeli, elkápráztató, tündérszép és ámulatba ejtő. Ez 47 szinonimája a „szép” szavunknak.

Arra emlékezünk tehát ma, és arra kell figyelemmel lennünk mindennapjainkban, hogy erre a fantasztikus nyelvre nagyon vigyázzunk, hogy a jövő nemzedéknek nyelvünk gazdagságát meg tudjuk őrizni, és nemzeti identitásunk alapját, szellemi örökségünket mint a legcsodásabb eszközünket tartsuk meg a jövő nemzedéke számára. Köszönöm figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiból.)




Felszólalások:  Előző  222  Következő    Ülésnap adatai