Készült: 2024.04.24.21:25:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

124. ülésnap (2004.02.19.), 102. felszólalás
Felszólaló Molnár László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:05


Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MOLNÁR LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. A helyzet az, hogy én azokkal értek egyet, akik azt mondják, hogy a gazdaság jó irányba megy, de azért nincs okunk a túlzott hurráoptimizmusra. (Tóth István: Nana!) Azt, hogy jó irányba fordult a gazdaság, azt hiszem, hogy az elmúlt órában elmondott statisztikák bizonyítják, emiatt szerintem kár közbekiabálni.

Én azt gondolom, hogy magunkkal azért őszinték lehetünk, és meg kellene nézni azt is, hogy hogyan alakulhatott ki az a helyzet, ami ma a magyar gazdaságban van, mitől van az, hogy két zárszámadási évben kell helyre tenni 900 milliárd forintot, mi történt (Tóth István: Kiloptátok! - Dr. Magda Sándor: Magatokból indultok ki! - Az elnök megkocogtatja a csengőt.) az előző kormány időszakában, és ezek után lehet gazdaságpolitikai stratégiáról beszélni.

Az, hogy az Orbán-Torgyán-kormány nem hitt abban, hogy 2004-ben az Európai Unióhoz lehet csatlakozni, teljesen nyilvánvaló, hiszen költségvetésen kívülre vitt közel ezer milliárd forintot, asztal alá vitte - nem ellopta, én ezt nem mondom, ön mondta, kedves fideszes képviselőtársam -, nem hitt abban, hogy az Európai Unióhoz ilyen hamar fog csatlakozni ez az ország, hiszen nem vállalta volna annak az ódiumát, hogy a könyvvezetést két év alatt rendezni kelljen. Most ennek isszuk a levét, csak ezt nem tudja a magyar lakosság, mert a Fidesz tematizálja a sajtót (Derültség a Fidesz soraiban.), és folyamatosan olyan féligazságokat mondanak, amiket így is lehet érteni meg másként is. (Dr. Fónagy János: Folyamatosan az M5-ről beszél, amit viszont a költségvetés intéz - logikus! - Az elnök csenget.) Tisztelem önt, Fónagy képviselő úr, két percben egész nyugodtan reagálhat. (Birkás Tivadar: A költségvetési hiányt is mi számoltuk el! - Az elnök ismét megkocogtatja a csengőt.)

Szóval, attól a beruházás nem lett olcsóbb - ha már útépítésről beszélünk, Fónagy képviselő úr időszakában is volt ilyen -, hogy költségvetésen kívülről finanszíroztuk, verseny nélkül, közbeszerzés nélkül. Ez volt az első Európai Unió felőli kritika, amit az Orbán-Torgyán-kormány felé megfogalmazott, és emiatt kellett most a megszorító intézkedéseket is részben megtenni. Én nem vitatom azt, hogy a 900 milliárd mellett a fedezet nélküli, nagyjából 300-320 milliárd az első száz napban elment. Igen, oda akartuk adni. Nagyjából sejteni lehetett, hogy a teljes fedezete nincs meg ennek, de a számok akkor mást mutattak.

Szeretném hangsúlyozni, hogy a kormányváltás időszakában a gazdasági munkacsoportban, költségvetési munkacsoportban átnéztük mi is a dolgokat. Egészen más számok voltak, mint amik úgy csontvázként kidőltek a szekrényből, és akkor szembesültünk azzal, hogy bizony az NA Rt.-nek mekkora adóssága van, az AKA Rt.-nek mekkora adóssága van, az MFB Rt.-t hogyan kell konszolidálni, és lehetne sorolni. Az útépítésekkel kapcsolatban nagyjából 400 milliárd forintot kellett helyre tenni.

Mit tett az előző kormány a tekintetben - ha már itt szóba került a mezőgazdaság -, hogy az exportorientáció helyett... Az köztudott, azt nem akarom mondani, hogy a belső fogyasztás felé fordult ez a kormány, és gerjesztette a sertés-, a marha- meg mindenféle állattenyésztő területet a termelésre, mert hiszen akkor ő is fedezet nélküli csekket állított ki. Hiszen ha megtanította volna pályázni, hitt volna egyáltalán az európai uniós csatlakozásban, akkor az előző kormány foglalkozott volna azzal, hogy szerveződjenek össze azok a gazdák, akik szórványban termelnek, nem figyelnek a piacra, nem keresik a piacot. Tészek, bészek vagy bétek alakulása ez időszakban is lehetett volna, hiszen az Európai Unió már akkor jelezte, hogy ezeket a szerveződéseket komolyan veszi, és hogy ezekkel a nagyobb szervezetekkel lehet tárgyalni. Akkor nem lett volna ilyen probléma: nemzetközi lánchoz beszállítani, kisparaszti gazdaságból mikor fognak néhány mázsa paprikát megvásárolni, tessék már megmondani?! Majd ha összeállnak, és az egész láncnak több tonnában tudják elszállítani, ekkor versenyképes mezőgazdasági piacgazdálkodásról lehet beszélni. De ez nem szocializmus, nincs, aki helyettük megmondja, hogy merre és mit kell termelni - ebben van óriási felfogásbeli különbség!

Mit tett még az Orbán-kormány? Ösztönözte a lakásépítést; teljesen normális módon fontos, hogy a fiatalok, pályakezdők lakáshoz jussanak, ezzel nekem semmi problémám nincs. A problémám azzal van, hogy míg 2000-ben 190 milliárd forint volt az állam kötelezettsége a kedvezményes kamatozású kamatfeltételeknél, ez 2003 végére elérte az 1500 milliárdot, és közben önök azt mondják, jajong mindenki, hogy milyen óriási az államháztartási hiány, és mekkora a költségvetési mínusz. Persze, két év alatt ezer milliárd forintnyi összeg ment ki támogatásként.

És persze hogyan működött ez a lakásszektor? Ez úgy működött, hogy akkor még 30 millióig lehetett hitelt felvenni, a saját erőt összehozták. Itt nem a kis, 4-5 millió forint hitelállománnyal rendelkező, tényleg az állandó lakás megszerzéséért dolgozó kisemberekről beszélünk e tekintetben, hanem azokról, akik három-négy lakást vásároltak, a három-négy lakás három év alatt az albérleti díjból kiforogta a következő saját erőt, ezt is fölvette, és bizony ez gerjesztette. És ez nem túl nagy csoport, amely ezt a lakásállományt ilyen értelemben üzletszerűen forgatta.

(13.00)

Változtatni kellett, és meg vagyok róla győződve, hogy ezen tovább kell finomítani, különösen azért, mert ma is, ha 5 millió forintos hitelt nagyjából tízéves futamidőre valaki felvesz, annak a törlesztő részlete 55 ezer forint. Ez azt jelenti, hogy ebből az állami támogatás 22 ezer forint minden lakás után. Akkor hol van itt még mindig az esélyegyenlőség a fiatal, pályakezdő családalapítónak?

Szeretném még megjegyezni - még csak az első oldalamat mondtam el, de láttam az időjelzést, egy picit felborult, itt nagyon sokan sok mindent elmondtak már - a költségvetés kapcsán: 2001-ben önök a Fejlesztési Bankon és a Postán keresztül nagyjából 7-8 százaléknyi mínuszt kivittek, egyszerűen a költségvetésben nem szerepelt. Ezeket kellene a társadalomnak elmondani! És akkor még nem is beszéltünk a gazdaságpolitika külső-belső környezeti viszonyrendszeréről, a Nemzeti Bank felelősségéről, s a többi, de ezt valószínűleg majd kétpercesben mondom el.

Köszönöm. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai