Készült: 2024.04.25.05:49:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

279. ülésnap (2005.12.12.), 196. felszólalás
Felszólaló Pettkó András (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 3:48


Felszólalások:  Előző  196  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PETTKÓ ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! És mondanám, hogy tisztelt Veres János pénzügyminiszter úr, vagy tisztelt államtitkár úr, ha a teremben tartózkodna, hiszen akkor az előző törvényjavaslatnál és a mostaninál is megtudtuk volna, hogy a kormánynak mi az álláspontja a tárgysorozatba-vételről. Annak idején csak a Pénzügyminisztérium álláspontját tudtuk meg; a bizottsági ülésen a kormány képviseletében a Pénzügyminisztériumból jelentek meg, és azt mondták, hogy nem tudják, a kormánynak mi az álláspontja, csak a Pénzügyminisztérium álláspontját ismerik.

Rátérve a törvényjavaslatra, tisztelt elnök úr, tisztelt képviselőtársaim, a fogyasztói árkiegészítésről szóló 2003. évi LXXXVII. törvény módosítását kezdeményeztem, melynek értelmében a civil szervezeteknek lehetőségük nyílna arra, hogy ha programjaikban és azok szervezésében diákönkéntesek vesznek részt, akkor azok utazási költségeiről is áfás számlát kérhessenek, és azt elszámolhassák. A törvény módosítása meggyőződésem szerint hozzájárulna a civil társadalom munkájának megkönnyítéséhez, valamint kiadásainak csökkentéséhez. Ma Magyarországon egy civil szervezet képviseletében egy MÁV-járaton vagy Volán-buszon utazó diáknak csak a saját nevére állítanak ki áfás számlát, arra nincs lehetőség, hogy ezt annak a társadalmi szervezetnek a nevére is megtegyék, amelynek nevében a diák épp munkavégzése miatt kénytelen utazni. Ebben az esetben csak a teljes árú felnőttjeggyel utazhat, amiről megkapja az áfás számlát, de három-négyszerese így az utazási költség.

Ez már régóta probléma, amit a civil társadalom különböző, leleményes módokon próbált eddig megoldani, vagyis kénytelenek kigazdálkodni és más költséghelyről elvonni ezt az összeget, vagy adott esetben egy pályázat kiadásait ezzel a pluszköltséggel tervezik, és a tételt más néven számolják el. Ha egy normális országot szeretnénk építeni, a civil szférát megerősíteni és a gazdaságot kifehéríteni, akkor ilyen apró lépésekkel kell kezdeni. Aprónak neveztem, hiszen a törvény szövegében pár mondat módosítást jelent csupán, és számottevő költségvetési kihatása sincsen. Elfogadása azonban lehetőséget teremtene az önkénteseknek, hogy munkájukat végezzék, lehetőséget a társadalmi szervezeteknek, hogy adott esetben az államtól átvállalt feladatukat maradéktalanul végre tudják hajtani. Lehetőséget jelentene ez arra, hogy erről becsülettel tudjanak számot adni, s mindezzel lehetőséget adnánk a szürkegazdaság kifehérítésére is.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az indítványom tárgysorozatba-vételét tárgyaló költségvetési és pénzügyi bizottsági ülésen élénk vita alakult ki a fogyasztói árkiegészítésről szóló törvényről, arról, hogy szükség volt-e a korábbi módosításra, éltek vagy visszaéltek eddig a törvény adta lehetőségekkel. Egyetlen dolgot azonban figyelmen kívül hagytak képviselőtársaim. Azt, hogy ennek a módosításnak egyetlen célja van: a közhasznú és kiemelt közhasznú társadalmi szervezetek működésének segítése és támogatása.

 

(18.20)

Ezek a szervezetek és önkénteseik az elesetteknek, a hátrányos helyzetűeknek, a legrászorultabbaknak segítenek, időt, energiát nem kímélve, szabadidőt és pénzt áldoznak erre a nemes célra.

Tisztelt Képviselőtársaim! Korábban lehetőségekről beszéltem. Kérem, adjanak lehetőséget önök is ennek a törvényjavaslatnak azzal, hogy megszavazzák a tárgysorozatba-vételt és a parlamenti vitával lehetőséget a későbbi elfogadásra, ezzel is bizonyítva, hogy az Országgyűlés a társadalmi szervezeteket közéletben betöltött szerepüknek, problémájukat súlyuknak megfelelően kezeli.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az ellenzéki oldalon.)




Felszólalások:  Előző  196  Következő    Ülésnap adatai