Készült: 2024.03.28.21:51:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

143. ülésnap (2004.04.20.), 96. felszólalás
Felszólaló Birkás Tivadar (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:28


Felszólalások:  Előző  96  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BIRKÁS TIVADAR (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A kisalföldi gazdák egyik érdekvédelmi szervezete keresett meg, és megkértek, hogy a gazdák panaszait tolmácsoljam az Országgyűlésben. Én örültem volna, ha a napirend utáni felszólalásnál a mezőgazdasági minisztériumból akár a miniszter úr, akár az államtitkár úr itt van, de úgy látszik, hogy őket nem érdekli a kisalföldi gazdák panasza.

Amikor találkoztam a gazdák képviselőivel, elmondták, hogy azt a megállapodást, ami pár hete született meg, nem igazán tartja be a kormány. Példaként felvetették, hogy csak a tejtermelők támogatása jelent meg a közlönyben. Például a sertéstenyésztőknek 270 forintos garantált felvásárlási árat ígértek, de ezt nem tartják be, ráadásul 280 forint az önköltség, tehát még a garantált árral is ráfizetéses lenne a sertéstenyésztés, de a garantált árat sem tartják be, ugyanakkor az ő észrevételük szerint Csehországból folyamatosan engedik be az országba a 180 forintos kilónkénti sertéshúst.

Hiányolják, hogy nincs meg az európai uniós támogatásokat kifizető hivatal, és hogy a költségvetésben nincs meg a fedezete sem a 25 százalékos, úgymond, európai uniós támogatásnak, amit utólag fizet majd ki az országnak az Európai Unió, sem pedig a 30 százalékos önrésznek, amit a kormány olyan büszkén jelentett be az európai uniós tárgyalások után, hogy sikerült elérni, hogy ezzel a két összeggel együtt az uniós gazdák támogatásának mintegy felét, 55 százalékát megkapják a magyar gazdák is.

(13.30)

A földtörvény-módosítást is kifogásolták, hogy van egy olyan lehetőség, hogy három éve itt lakó és itt dolgozó külföldiek vehetnek termőföldet, sőt aki már idáig bérelt, annak elővételi joga lesz, és ott a Kisalföld környékén sokkal jobb anyagi helyzetben lévő osztrák gazdák állítólag háromszoros árat is ígérnek földbérlésre, háromszorosan is rá tudnak ígérni a magyar gazdákra.

Sérelmezték azt is, hogy magasabb áfakörbe kerültek a mezőgazdasági termékek, 15 százalék lett az áfa, míg a kompenzáció az állattenyésztőknél 7 százalék, a növénytermelőknél pedig csak 12 százalék. Sérelmezik, hogy az ő észrevételük szerint a magyar bor a csatlakozás után az Európai Unió legjobban megadóztatott bora lesz, ez nem igazán szerencsés, amikor szeretnénk a borfogyasztás kultúráját itt Magyarországon még jobban felfuttatni.

Az egyik legnagyobb sérelmük az, hogy ha egy gazdálkodó agrárhitelt akar felvenni, akkor 100 millió forint alatt a bankok nem nagyon állnak velük szóba, és ha mégis, akkor 200-250 százalékos fedezetet kérnek, annak ellenére, hogy elvileg a hitel 80 százalékára állami garancia van. Ez szinte lehetetlenné teszi azt, hogy komolyabb hitelt vegyenek fel fejlesztésre.

Ezek voltak azok az észrevételek, amelyekre én magam és a kisalföldi gazdák is szeretnének, szerettek volna választ kapni a Medgyessy-kormány Földművelésügyi Minisztériumától, de még egyszer jelzem, hogy a minisztérium nem tisztelte meg jelenlétével - sem a miniszter úr, sem az államtitkár úr - az ülést.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  96  Következő    Ülésnap adatai