Készült: 2024.04.26.00:21:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

295. ülésnap (2013.07.04.), 260. felszólalás
Felszólaló Dr. Józsa István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:21


Felszólalások:  Előző  260  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JÓZSA ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Igazán helyénvaló volt ez az előterjesztés és a szóbeli kiegészítés. Örömmel üdvözli az MSZP, hogy az a politikai folyamat, ami, ha jól emlékszem, 2002-2003-ban Medgyessy Péter részéről került meghirdetésre, mi is így hívtuk, hogy keleti nyitás, most ezt önök is ugyanígy mondják, és ez speciel fontos volt az ön expozéjában, nem azt mondta, hogy önök kezdték, hanem ennek a folytatása, erősítése. Üdvözöljük, hogy egy következő szakaszba lépett, és egy egyezmény aláírására került sor a kulturális intézmények kölcsönös nyitásáról.

Valóban úgy van, hogy ha visszatekintünk a magyar-kínai kapcsolatok több mint 60 évére, Magyarország az elsők között volt 1949-ben, aki elismerte a Kínai Népköztársaságot. Ezt ők nagyon hangsúlyos és fontos eseménynek tartják a két ország mai történetére, mai kapcsolataira vonatkozóan is. Ennek a 2002-ben újra intenzívebbé vált kapcsolatépítésnek az eredményeként a kulturális kapcsolatok nagyon jó területei, és gyakorlatilag folyamatos tevékenységet jelent, hogy a két ország népei, emberei, állampolgárai is közelebb tudjanak egymáshoz kerülni.

Mi javasoltuk azt is, reméljük, erre is sor kerülhet, hogy diákok kölcsönös cseréjére is kerüljön sor, mert a kultúra bemutatása, a csereprogramok szintén egy közeledést tehetnek lehetővé, de aki mondjuk, itt végez Magyarországon, és utána hazamegy, az biztos, hogy egy életen keresztül tudja a magyar kultúrát képviselni, egyáltalán a magyar tanulmányok eredményeként egy olyan kapcsolati hálóba kerül, aminek révén akár a gazdasági kapcsolatokat is pozitívan tudja befolyásolni.

Örömmel hallom, hogy a 17 országban működő 19 magyar kulturális intézet mellé a kormányzat támogatja újabbak létrejöttét. Valóban úgy van, hogy ha nagyon csak a piaci részét néznénk ezeknek a kapcsolatoknak, akkor rövid időtávban nem biztos, hogy be lehet mutatni ezeknek az intézeteknek a rentábilitását.

(23.00)

Viszont ha nagyobb időtávlatban, stratégiai célok mentén működnek ezek az intézetek, akkor teljesen egyértelmű, hogy a kulturális kapcsolatokban akár a saját kultúra gazdagítása révén, annak a világ más részén történő megmutatása révén lehet eredményt elérni, de ennek idővel hatása lehet a gazdasági kapcsolatokra is. Sokkal jobb a bizalom kialakulásának az esélye olyan országgal kapcsolatban, amelynek a kultúráját ismerjük, mint amelyik nagyon távolinak tűnik.

Persze, a bizalomhoz hozzátartozik egy stabil jogrend is, tehát én nem akarnám önöket felmenteni ez alól, hogy sokat tettek a bizalomvesztés irányába az egyéb gazdasági jogalkotással, de most a kulturális intézetek hátterét megadó nemzetközi egyezmény törvényi szintű kihirdetése, úgy gondolom, ez egy pozitív, jó lépés. Akár saját személyes tapasztalataimra is visszautalhatok, nagyon nagy élmény volt számomra pont egy évvel ezelőtt - akkor egy kicsit hamarabb ért véget a parlament - voltam egy hétig egy delegáció tagjaként Kínában, épp az ön által említett Pekingben és Sanghajban. Meg tudom erősíteni a saját tapasztalataim által is, hogy barátként tekintenek ránk, barátként üdvözöltek és fogadtak bennünket, és úgy gondolom, hogy nagyon méltó és jó távlatokat nyit az a nemzetközi egyezmény, ami a kulturális intézetek kölcsönös létesítését jogilag is alátámasztja.

Az MSZP-frakció részéről messzemenően támogatjuk ennek az egyezménynek a törvényi szintű kihirdetését.

Köszönöm szépen, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  260  Következő    Ülésnap adatai