Készült: 2024.03.28.21:28:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

68. ülésnap (2019.05.28.), 90. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 5:36


Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Hölgyek és Urak! Engedjék meg, hogy néhány mondatban ismertessem a tisztelt Országgyűlés plénuma előtt lévő, az Európa Tanács európai filmkoprodukciós egyezménye kihirdetéséről szóló T/5235. számú törvényjavaslatot, valamint az Európa Tanács felülvizsgált filmkoprodukciós egyezménye kihirdetéséről szóló T/6188. számú törvényjavaslatot, illetőleg ezeknek a főbb tartalmi elemeit. Az első törvényjavaslat tárgyát az Európa Tanács 147. számú európai filmkoprodukciós egyezménye törvényi szintű kihirdetése képezi, ezeket a későbbiekben alapegyezménynek fogom nevezni.

Az alapegyezményt 1992. október 2-án Strasbourgban nyitották meg aláírásra, és 1994. április 1jén lépett hatályba. Magyarországon az Európa Tanács keretében 1992. október 2-án létrejött európai filmkoprodukciós egyezmény kihirdetéséről szóló 7/1998. kormányrendelet hirdette ki, és 1998 óta számos koprodukciós filmalkotás keretéül szolgált. Ugyanakkor tekintettel arra, hogy időközben az egyezmény által érintett tárgykört a mozgóképről szóló 2004. évi II. törvény szabályozta, az Igazságügyi Minisztérium kérésére indokolt az alapegyezmény törvényben való kihirdetése a vonatkozó kormányrendelet hatályon kívül helyezése mellett, hivatkozva a nemzetközi szerződésekről szóló 2005. évi L. törvényben foglaltakra. Ez tehát csupán jogtechnikai jellegű intézkedés, mivel az alapegyezményt már hazánk kormányrendeleti formában kihirdette. A törvényi szintű kihirdetésre előkészített szöveg tartalmilag teljes mértékben megegyezik az 1998-as kormányrendelet szerinti szöveggel, mindössze a jogszabály szintjében történik változás.

A második törvényjavaslat tárgya az Európa Tanács 220. számú felülvizsgált filmkoprodukciós egyezménye, ezt egyezménynek fogom hívni a későbbiekben, ennek a törvényi szintű kihirdetése.

A felülvizsgált egyezményt 2017. január 30-án Rotterdamban nyitották meg aláírásra, és 2017. október 1-jén lépett hatályba. A felülvizsgált egyezményt a szöveg végleges megállapítására adott felhatalmazásról szóló 1040/2019. kormányhatározat alapján Magyarország Európa Tanács melletti állandó képviselője, Kertész Ágnes nagykövet asszony 2019. április 29-én aláírta. A felülvizsgált egyezmény az alapegyezmény rendelkezéseit aktualizálja, és ezáltal annak helyébe lép. Ugyanakkor az alapegyezmény hatályban tartását és erre tekintettel törvényi szintű kihirdetését indokolja, hogy az alapegyezményben részes azon felekkel való filmkoprodukciós kapcsolatok tekintetében, akik a felülvizsgált egyezményt még nem ratifikálták, továbbra is az alapegyezmény az alkalmazandó.

A felülvizsgált egyezmény megalkotását és hazánk részéről történő kihirdetését indokolja, hogy több mint húsz évvel a korábbi egyezmény jóváhagyása után az európai filmgyártás rendszere alapvető technológiai, gazdasági és pénzügyi átalakulásokon ment keresztül. Ez indokolttá tette a témakör aktualizálását. A felülvizsgált egyezmény a hazánkhoz hasonló, kisebb gyártási kapacitással rendelkező országoknak a koprodukciókhoz való minimális hozzájárulás mértékének csökkentése által nagyobb esélyt ad mind a multilaterális, mind a bilaterális, európai és Európán kívüli országok bevonásával megvalósuló, nagyobb volumenű és szakmai hozadékkal járó koprodukciókban való részvételre, valamint a minősített koprodukcióknak járó nemzeti támogatásokban való részesedésre. Tekintettel a filmiparban megfigyelt komoly nemzetköziesítési tendenciákra, a felülvizsgált egyezmény a hivatalosan elismert nemzetközi koprodukciók számára biztosít keretrendszert, nem csupán az európai koprodukciók számára, mivel a csatlakozást lehetővé teszi nem európai országok részére is.

A koprodukciós minősítés kiadását szabályozó függelék, valamint a minősítés elnyeréséhez szükséges pontrendszer módosítására rugalmas lehetőséget kínál az új egyezmény. A műfaji szempontok szerint módosított pontozási rendszer differenciáltabb értékelést tesz lehetővé; a játékfilmek kategóriája mellett bevezetésre kerül az animációs filmek és a dokumentumfilmek kategóriája is. Ezenkívül lehetővé teszi a vizuális effektusok, illetve a számítógép által létrehozott mozgókép előállítási helyszínének pontozását is.

A felülvizsgált egyezmény megerősítése fontos érdeke hazánknak, tekintettel arra, hogy az abban foglalt feltételek az eddigieknél több koprodukciós filmalkotásban biztosítanak részvételi lehetőséget. A nemzetközi koprodukciók magasabb költségvetést nyújthatnak a koprodukciós partnerek állami és regionális támogatásaihoz való kölcsönös hozzáférés által, ezen túlmenően pedig megnyitják az utat a szélesebb közönségrétegekhez is.

A felülvizsgált egyezmény célcsoportja a magyar filmes szakma, közvetve pedig az egész társadalom. A nemzetközi filmművészeti koprodukciókban való részvétel lehetősége a hazai szakemberek munkalehetőségeit is bővíti, a koprodukciós alkotások pedig szakmai és pénzügyi sikereket vonnak maguk után.

Tisztelt Képviselő Hölgyek és Urak! Kérem, hogy szavazatukkal is támogassák a törvényjavaslatot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai