Készült: 2024.04.26.01:29:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

56. ülésnap (2015.03.17.), 14. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Elég érthetetlen az MSZP-nek ez a zajongása. (Gőgös Zoltán: Milyen zajongás? ‑ További közbeszólások az MSZP soraiból.) Valószínűleg ezt csak egy mondás indokolja, mégpedig az a mondás, hogy a legjobb védekezés a támadás. (Felzúdulás az MSZP soraiban.) Az MSZP a brókerbotrány ügyében védekezésként a támadást választotta. Az a párt választotta a támadást, amelyik egyébként kormányzása alatt semmit nem tett azért (Gőgös Zoltán: Nem igaz!), hogy Magyarországon a pénzügyi rendszer átlátható legyen, Magyarországon a pénzügyi rendszer, a pénzügyi szolgáltatók ellenőrizve legyenek, és azok az emberek, akik visszaélnek ezekkel a lehetőségekkel, megkapják büntetésüket.

Éppen ezért az MSZP-nek, mielőtt vádaskodik, választ kell adnia a következő kérdésekre ‑ Gőgös Zoltán is jobb lenne, ha válaszolna ‑, hogy 2002-ben, amikor önök átvették a kormányzást, még kétévente volt a pénzügyi szervezetek felügyeleti ellenőrzése. Kérdezem, miért kellett ezt a jogszabályt 2004-ben megváltoztatni. Válaszoljanak! (Közbeszólások az MSZP soraiból.) Miért kellett megváltoztatni? 2004-ben miért kellett önöknek olyan jogszabályt hozni, ami egészen 2009-ig volt hatályban, hogy lényegében a befektető szolgáltatókat nem kell ellenőrizni? (Lukács Zoltán: Nem igaz.) És ha a mai napig önök lennének kormányon, ez így lenne, csak az IMF kérésére és nyomására tették ezt meg. (Gőgös Zoltán folyamatosan közbeszól.)

Persze, most már segíteni akar az MSZP, ugye, amikor ellenzékben van, és törpe frakcióként itt ücsörögnek, és nagyon sok ember kellene mögéjük. (Kunhalmi Ágnes: Lesz is.) De kérdezem azt, hogy 2004-ben mit csinált az önök pénzügyi szervezete, miért nem szólt az embereknek, hogy emberek, ne vegyétek föl a devizahiteleket sok millióan (Gőgös Zoltán: Ne erről beszélj!), ne vegyétek föl a devizahiteleket ‑ de erről beszélek, mert ez volt az önök pénzügyi ellenőrzési rendszere! Önök nemhogy megakadályozták az embereket, hogy ne menjenek bele a bajba, egy egész ország, hanem még ösztönözték és segítették. (Lukács Zoltán: András, te egy tisztességes ember vagy.)

Vagy válaszolni kellene arra, itt emlegette a Magyar Nemzeti Bank elnökét, hogy a Magyar Nemzeti Banknak az az elnöke, Simor András (Közbeszólás az MSZP soraiból: Hol van most?), aki 25 milliárd forint veszteséget, 25 milliárd veszteséget hozott össze, önök erre büszkék (Közbeszólások az MSZP soraiból), igen, a mostani Nemzeti Bank, így van, nyereséges. (Az elnök csenget.) Mondják meg nekem, mi volt az oka annak, hogy Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke offshore-cégbe helyezte a befektetését! (Lukács Zoltán: Őrület.) Offshore-cégbe, és külföldre vitte a befektetését. Mi volt annak az oka? Elmondom, hogy mi volt az oka. Na, őneki volt bennfentes információja arról, hogy Magyarországon a pénzügyi rendszer és a pénzügyi szolgáltatók hogyan működnek. Neki volt. (Lukács Zoltán és Gőgös Zoltán közbeszól.) És ő úgy látta, hogy a saját pénze nincs Magyarországon biztonságban.

Vagy válaszoljanak arra a kérdésre, hogy a Buda-Cash ellenőrzése miért a 2010-es országgyűlési választások eredményének ismeretében, tudatában történt meg. Miért? Miért nem előtte, és miért nem utána? (Gőgös Zoltán: Szász Károly!) Ebben is tudatosság van. Az a tudatosság van, hogy ötévente kell az önök rendszere szerint ellenőrizni, és a következő ellenőrzés majd a 2014-es választások után van. (Bangóné Borbély Ildikó: Katasztrófa.) Ha most, 2014-ben nem a Fidesz nyer, akkor ez a disznóság, ami történt ezeknél a cégeknél, a mai napig nem derült volna ki. (Kiss László: Akkor meg sem történt volna.) Ugyanúgy folytatták volna, és erre játszottak a Buda-Cash vezetői.

Elmondok önnek a Quaestorral kapcsolatban is egy kérdést. Képzelje, nem a Fidesz-kormány építette az első stadiont. (Folyamatos közbeszólások az MSZP soraiból.) Ha hiszi, ha nem, az MSZP-kormány építtette a Quaestorral az első stadiont (Taps a kormánypárti padsorokban.), Győrben, és nem 12 milliárdért egy csodálatos stadiont, hanem 17 milliárd forint hitelből, amit a Magyar Fejlesztési Bank adott a Quaestornak. Amikor a Quaestorról, Fidesz-kapcsolatokról beszél, akkor számoljon el ezzel a 17 milliárddal (Lukács Zoltán: Több százmilliárd forint. ‑ Közbeszólás az MSZP soraiból: Nem válaszoltál a kérdésre.), amit a Magyar Fejlesztési Banktól hitelként kapott! Egyébként pedig nem kértek jelzálogot a stadionra. Ezt már a Fidesz-kormánynak kellett megtenni 2012-ben.

Uraim! Önök elősegítették a csalást, a korrupciót, és most itt a vége. Ezt vegyék tudomásul! (Gőgös Zoltán: Milyen vége?) A Fidesz-kormány derítette föl, és a Fidesz-kormány vet ennek véget, amit csináltak. Ennek az évtizedes pénzügyi korrupciónak, amit önök létrehoztak ebben az országban, eljött a vége. És ezt a Fidesz csinálta. Köszönöm. (Nagy taps a kormánypárti padsorokban. ‑ Lukács Zoltán: Tapsoljatok utoljára, aztán mentek beszélőre.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai