Készült: 2024.04.16.13:08:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

37. ülésnap (2002.11.26.), 46. felszólalás
Felszólaló Dr. Csehák Judit (MSZP)
Beosztás egészségügyi, szociális és családügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 3:38


Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSEHÁK JUDIT egészségügyi, szociális és családügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Remélem, valamennyiünk számára örvendetes, hogy a törvényjavaslat vitája mindvégig korrekt hangnemben és jó értelemben vett szakmai keretek között folyt. Ezt példaértékűnek és más törvényjavaslatoknál is követendőnek tartom.

A felelősségteljes és szakmailag előremutató vitában kellemes meglepetésként értékelhető, hogy a szokásosnál jóval kevesebb teret kaptak a törvényjavaslaton túlmutató politikai pengeváltások. A törvényalkotás klasszikus változatát tapasztalhattuk meg közösen, amelynek lényegét abban tudom összegezni, hogy az ellenzék szigorú kritikája a törvényjavaslatot jobbító módosításokkal kapcsolódott össze, ugyanakkor a kormánypárti frakciók és a kormány nyitott volt ez utóbbiak jelentős részének elfogadására.

(10.10)

 

Mindössze húsz módosító és nyolc kapcsolódó bizottsági módosító indítványt nyújtottak be képviselőtársaim, ami azt is jelentheti egy ilyen nagy terjedelmű törvény esetében, hogy a benyújtott javaslatok nagyobbik része a képviselők számára elfogadható volt, vagy ezeknek a javaslatoknak a természete nem keltette fel különösebben az érdeklődésüket. A kormány a benyújtott módosító javaslatok többségét - tizennyolcat - támogatni fogja.

A bizottsági vitákban három kérdés váltott ki igazán érdeklődést, és megnyugvással fogadtam, hogy ezekben konszenzusra tudtunk jutni. Sikerült egy ésszerű és kompromisszumos javaslatot kialakítani - az emberi méltóságra, az emberi jogokra és a közegészségügyi szempontokra egyaránt figyelemmel lévő módon - az AIDS HIV-betegséggel összefüggő szűrővizsgálatok kérdésében, olyan megoldást találtunk, ami megfelel a nemzetközi elvárásoknak is.

Adatvédelmi követelményeknek is megfelelő megoldást fogadtunk el a gyerekbántalmazások visszaszorítása, illetve megelőzése kérdéskörében. Ezeknek a megoldásoknak a kidolgozásában múlhatatlanul fontos szerepe volt a kisebbségi és az egészségügyi bizottságnak, valamint az adatvédelmi biztos aktív közreműködésének. Valamennyiüknek külön köszönetet mondok a munkájukért.

Ritkán tapasztalható együttműködés alakult ki képviselőtársaim között a bizottsági viták során a nemdohányzók védelméről szóló törvény módosítása tekintetében. Itt is sikerült az Európai Unió követelményeihez és ajánlásaihoz igazodni, ami azt is jelenti, hogy az egészségügyi és népegészségügyi szempontok kaptak prioritást. Kiemelkedően fontos értéknek tartom, és remélem, hogy a közeljövőben benyújtandó "egészség évtizede" nemzeti program is hasonló szempontból biztatóan kerül majd elfogadásra.

Természetesnek tartom azt is, hogy számos részkérdésben az érdemi bizottsági tárgyalás ellenére maradt fenn véleménykülönbség, de ez elsősorban nem politikai természetű, hanem a különböző szakmai felfogást támogató képviselők között maradtak fenn véleménykülönbségek.

A törvényjavaslat részletes vitája mindazonáltal az álláspontok közeledését tükrözte - összesen hat képviselőtársam szólalt fel. Mindezek alapján talán túlzás nélkül kijelenthetem, hogy az elfogadásra váró törvényjavaslat több fontos része valóban közös munka eredménye. Őszintén remélem, hogy ellenzéki képviselőtársaim visszaigazolják ezt, és a bizottsági vitákban közösen kiérlelt javaslatokat a határozathozatal során szavazataikkal is megerősítik majd.

Köszönöm munkájukat, és köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai