Készült: 2024.03.29.13:51:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

257. ülésnap (2013.03.04.), 20. felszólalás
Felszólaló Kósa Lajos (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÓSA LAJOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kedves Képviselők! Február 12-én Bajnai Gordon a Hungarian Business Leaders Forumon a következő kijelentést tette: kívánatos lenne szerinte, ha a 3200 önkormányzatból csak 200 lenne (Közbeszólás a kormánypárti padsorokból: Pfuj! - Dr. Józsa István: Ezt ti megcsináljátok most.), azt gondolja, hogy ez egy olyan reformfolyamat vége, amit még a szocialista kormányzat alatt kezdtek el a szocialisták, a Gyurcsány-Bajnai-kormányok, és ennek a végén 200 önkormányzat maradna. Ő azt gondolja, hogy így nézne ki jól az ország, és ez lenne kívánatos.

(13.40)

Azonban már akkor is és most is vitatkozunk ezzel, hiszen az, hogy az önkormányzatok számát ilyen drámaian csökkentené Bajnai Gordon, lényegében azt jelentené, hogy a magyar önkormányzatiságot megszüntetné. Hozzáteszem: amikor önkormányzati miniszter volt, tett erre kísérletet, jól emlékszünk még rá, amikor olyan javaslatot tettek önkormányzati reform címén, hogy az Önkormányzati Minisztérium önkormányzati rendeleteket az önkormányzatok helyett alkothasson, sőt határozatokat is, amelyek kényszerítő erejűek, természetesen bármifajta bírósági felügyelet vagy jogorvoslati lehetőség nélkül. Tulajdonképpen visszaálmodták a jól ismert tanácsrendszert.

Jól tudjuk, hogy Bajnai Gordon már önkormányzati miniszterként is csődöt mondott, nemcsak ezek miatt az elképzelések miatt, hanem amiatt is, hogy ő maga és az akkori miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc mindent megtett annak érdekében, hogy az önkormányzatokat ellehetetlenítsék.

Így annak idején, amikor a Gyurcsány-kormány közölte, hogy miután - emlékszünk még rá Lamperth Mónikán keresztül - a megyei önkormányzatokat a 2006-os önkormányzati választásokon elbukták a szocialisták, ezért minden tőlük telhető eszközt megtesznek annak érdekében, hogy a hatásköröket és a fejlesztési eszközöket onnan kivegyék, és így sikerült mintegy 300-400 milliárd forintos adósságba belehajszolni az önkormányzatokat, mert az akkori megyei önkormányzatok fenntartásában működő egészségügyi intézményekből is elvonták a finanszírozást.

Annak a csődtömegnek, ami Bajnai Gordon önkormányzati miniszterségével kezdődött, itta meg a levét a rendszer úgy, hogy 2010-re végül is a megyei önkormányzatok adósságállománya nélkül az önkormányzati rendszer adósságállománya 1250 milliárd forintra rúgott.

Tehát nemcsak az államot, nemcsak az embereket, hanem az önkormányzatokat is adósságcsapdába csalta vagy kergette bele a Bajnai-kormány, illetőleg a Gyurcsány-kormány, majd közölték, hogy miután elvették a pénzt, egyre több feladatot adtak finanszírozás nélkül, hogyhogy az önkormányzatok hitelt vesznek fel. Erre a helyzetre reagált úgy az Orbán-kormány, hogy az önkormányzati adósságkonszolidációt is megvalósította, mintegy 2000 önkormányzat - Bajnai Gordon 3000-et szeretne megszüntetni - adósságállományának a felét vonta el a központi költségvetés és konszolidálta pont a legkockázatosabb svájci frankos hiteleket.

Ennek kapcsán az 5000 fő alatti települések adósságállományát teljes egészében, az 5000 fő feletti települések adósságállományát sávosan, attól függ, hogy a helyi adóerőképesség-számítás hogyan alakul, 40-50-60 vagy 70 százalékban vonta el a kormány. Ezzel és az önkormányzati rendszerre vonatkozó intézkedésekkel az önkormányzati rendszer most, a költségvetések elfogadása után úgy indult el, hogy stabilan lehet mondani: elkerüli a rendszer, kis segítséggel, mert azért vannak nehéz helyzetben lévő önkormányzatok, ahol még mindig működik a kormányhoz fordulás lehetősége az úgynevezett önhikirendszeren keresztül, de kis segítséggel, eladósodás nélkül, normálisan el tudják látni a feladataikat. Természetesen mindig lehetne többet és többet adni, de az, hogy az egész rendszer jobban teljesít, az önkormányzati rendszer is jobban teljesít, kétségbevonhatatlan.

Éppen ezért csak arra szeretném felhívni a tisztelt képviselők és a választók figyelmét, hogy nehogy hagyják magukat megtéveszteni, bármikor és bármilyen negédes hangon szól Bajnai Gordon, semmit nem tanult, semmit nem felejtett. Isten őrizzen, hogy még egyszer Bajnai Gordon a magyar önkormányzati rendszeren kezdjen el babrálni, mert annak csak csődtömeg lesz a vége, meg amit be is jelentett: 3000 önkormányzat halálát látná jónak.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai