Készült: 2024.04.18.18:11:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

259. ülésnap (2013.03.11.),  3-16. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 29:00


Felszólalások:   1-2   3-16   17-20      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Engedjék meg, hogy az Országgyűlés és a magam nevében eredményes munkát és sok sikert kívánjak Varga Mihály és Balog Ádám uraknak.

Tisztelt Ház! A mai napon napirend előtti felszólalásra jelentkezett Orbán Viktor miniszterelnök úr: "Magyarország nem hagyja magát" címmel. Megadom a szót miniszterelnök úrnak.

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Azért kértem szót a mai ülés előtt, hogy tájékoztassam a tisztelt Házat arról, hogy a kormány korábban rezsicsökkentésről, tehát (Varju László, Gyurcsány Ferenc, dr. Molnár Csaba, dr. Vadai Ágnes, Szűcs Erika és Baracskai József egy molinót emelnek fel "Önkényuralom" felirattal. - Dr. Vadai Ágnes: Diktátor vagy! - Derültség a kormánypártok és a Jobbik soraiban.) gázár- és villanyárcsökkentésről hozott döntését a bíróság előtt azok a cégek, amelyek azt sérelmesnek gondolják, megtámadták. A cégek azzal az indítvánnyal fordultak a bírósághoz, hogy vissza akarnak térni a magasabb gázárhoz és a magasabb villanyárhoz. (A jobbikos képviselők közbeszólásai a függetlenek felé. - Közbeszólás a függetlenek soraiból: Az alkotmány! - Dr. Vadai Ágnes: Diktátor vagy! - Az elnök csenget.) A bíróság ezt a beadványt megvizsgálta, és a cégeknek adott igazat. (Dr. Vadai Ágnes: Diktátor vagy! - Dr. Apáti István: A szemére célozzatok! - Dr. Gaudi-Nagy Tamás: Takarodjatok!) Ez azt jelenti, hogy a gázárak esetében... (Zaj.)

ELNÖK: Miniszterelnök úr, egy pillanatra! Kérném a képviselők munkáját segítő személyzetet, hogy egy pohár vizet hozzanak a képviselő asszonynak, mert rosszul van. (Derültség. - Taps a kormánypártok és a Jobbik soraiból. - Szórványos taps a függetlenek padsoraiban.)

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Tehát, tisztelt Ház, a magyar bíróság úgy döntött, hogy a magasabb árat érvényesíteni akaró cégeknek ad igazat a magyar kormánnyal szemben, azzal a magyar kormánnyal szemben, amely csökkentette a gáz és a villany árát.

Az ítélet a gázcégekre vonatkozik, de jövő héten várható, hogy ítélet születik az áramellátást biztosító cégek rezsicsökkentés ellen benyújtott javaslatának, kérésének ügyében is. A bíróság tehát az árakat ismét emelni akaró cégeknek adott igazat.

Szeretném tájékoztatni a tisztelt Házat arról, hogy a villanyár kérdése minden magyar családot, minden magyar háztartást érint. (Közbeszólás a függetlenek soraiból: Az alkotmány is!) A gázár 3 millió 300 ezer háztartást, tehát a magyar emberek mintegy 76 százalékát érinti.

Tisztelt Ház! 2002 és 2010 között 15 alkalommal emelték a gáz árát. Ennek következtében a gáz ára 206 százalékkal, tehát háromszorosára emelkedett, az áram ára 97 százalékkal, tehát mintegy kétszeresére nőtt. Emellett emlékeztetünk arra is, hogy 2002 és 2010 között csökkentették a nyugdíjakat, a béreket és a családtámogatásokat. E két dolog eredőjeképpen az a helyzet állt elő, hogy 2010-ben a háztartásoknak mintegy 20 százaléka, vagyis mintegy 2 millió ember költötte el jövedelmének több mint egyharmadát pusztán azért, hogy fenn tudja tartani a lakását. Ha mindezt európai összehasonlításban vizsgáljuk, akkor azt látjuk, hogy ha a gáz és a villany árszintjét együttesen vesszük figyelembe, akkor 2011-ben az egész Európai Unióban Magyarországon volt a rezsiköltség a legmagasabb, magasabb, mint Németországban, Svédországban vagy Dániában, és másfélszerese volt az Európai Unió átlagának.

Ha a profitot begyűjtő cégek helyzetét nézzük, akkor azt látjuk, hogy éveken át ezek a cégek óriási profitokat termeltek, és a cégek tízmilliárdokat kerestek a magyar embereken. A villamosenergia-szektor adózott eredménye 2011-ben meghaladta a 31 milliárd forintot, és az oly sokat panaszkodó gázcégek közül is volt legalább kettő a négyből-ötből, amelynek a profitja az 5 milliárd forint fölött volt. Ennek ismeretében, tisztelt Ház és tisztelt elnök úr (Közbeszólás a függetlenek soraiból.), a kormány nevében azt kell mondanom, hogy a bíróság döntése botrányos, maga a botrány. (Taps a kormánypártok soraiból. - Szórványos taps a függetlenek soraiból.)

Szeretném világossá tenni, hogy meggyőződésünk szerint Magyarország ma már elég erős ahhoz, hogy a magyarok érdekeit érvényesítse. A milliárdokat kereső cégek most összefogtak a magyar családok ellen, összefogtak azért, hogy megakadályozzák a magyarokat sújtó terhek igazságos csökkentését. Ez arcátlanság. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Így van!) Nehéz szalonképes szavakba foglalni a felháborodásomat. A kormány nem fogadja el a kialakult helyzetet, harcolni fogunk, azonnal új javaslattal állunk elő, és amennyiben azt a parlament elfogadja - és miért ne fogadná el (Taps a függetlenek soraiból.) -, akkor a rezsicsökkentés mértéke még nagyobb lesz, és ezért a cégek még kevesebbet fognak keresni. (Taps a kormánypártok soraiból. - Szórványos taps a függetlenek soraiból.)

Beszéljünk nyíltan (Dr. Vadai Ágnes: Diktátor! - Derültség a kormánypárti padsorokban.), tisztelt hölgyeim és uraim, ez nehéz küzdelem lesz, és szükségem van a magyar emberek támogatására ehhez a harchoz; szükségem van minden magyar ember támogatására, hogy megmutassuk ezeknek a gátlástalan és telhetetlen vállalatoknak, hogy ez itt Magyarország. Meg kell mutassuk, hogy Magyarország nem hagyja magát (Dr. Vadai Ágnes: Nem bizony! Nem hagyja magát!), itt a magyar állampolgárok érdeke érvényesül.

(13.20)

A piacgazdaság szabályait tiszteljük, a tisztességes profitot elfogadjuk, de azt nem, hogy családok milliói, köztük gyermekek, idősek és nyugdíjasok kerüljenek lehetetlen szociális helyzetbe. Egyúttal arra szólítok fel mindenkit, akit hasonló módon fölháborít a szolgáltatók botrányos viselkedése, hogy hallassa a hangját, üzenjük meg együtt ezeknek a cégeknek: nem a magyar kormánnyal állnak szemben, hanem minden magyar emberrel, egész Magyarországgal. (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Úgy van!)

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Hosszan tartó taps a kormánypártok soraiban. - Gyurcsány Ferenc, Varju László, dr. Molnár Csaba, Szűcs Erika, dr. Vadai Ágnes és Baracskai József a két utolsó képviselői padsorra fektetik a molinót, és távoznak az ülésteremből.)

ELNÖK: Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! A Házbizottság állásfoglalása alapján, miután a miniszterelnök úr felszólalása nem haladta meg a 20 percet, a frakcióknak 5-5 perces hozzászólásra van lehetőségük. Először Tóbiás József MSZP-s frakcióvezető-helyettes úrnak adom meg a szót. Parancsoljon!

TÓBIÁS JÓZSEF (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Miniszterelnök Úr! Tisztelt Ház! (Zaj a kormánypártok soraiban. - Az elnök csenget.) Miniszterelnök úr "Magyarország nem hagyja magát" címmel egy bírósági ügyről egy bírósági döntést követően a kormányzati oldal álláspontját mondta el a mai napirend előtti felszólalásában. Miniszterelnök úr elfelejtett arról beszélni, hogy mi is vezetett ide, hogyan állt elő a helyzet. Csak néhány számot szeretnék önnek mondani. (Zaj a kormánypártok soraiban. - Az elnök csenget.) A néhány szám pedig arról szól, hogy 5 százalék fölött van az infláció ma Magyarországon, 4 százalékkal kevesebbet érnek a bérek, mint a tavalyi évben, és a "Magyarország jobban teljesít"-ből annyi látszik, hogy -1,7 százalék a tavalyi év úgynevezett növekedése. Ebből a helyzetből ma Magyarországon azt kell mondani, jogos az a felvetés, hogy mindazt a terhet, amit önök az elmúlt két és fél évben a magyar társadalom tagjaira róttak a különadóktól kezdve minden olyan intézkedéssel, amelynek a végén a magyar adófizető van, azt tudom önnek mondani, hogy ideje már, hogy egy lépést megtettek.

De, miniszterelnök úr, szeretném mondani, hogy van egy másik kérdés is, amelyről meggyőződésem volt, hogy a miniszterelnök úr ma beszél. Ez pedig nem más, mint az alaptörvény negyedik módosítása. Azt hittem, hogy a miniszterelnök úr fölismeri azt, ami ma, az elmúlt napokban, hetekben zajlott és zajlik Magyarországon; hogy a miniszterelnök úr végre szembenéz azzal, akár azzal a döntésével, hogy ez helyes, akár azzal a döntésével, hogy ezzel nem ért egyet, és visszavonulót fúj. Nevezetesen, azt a határvonalat nem kívánja átlépni a tisztelt kormánypárti többség, amely előtt áll ma délután.

Ez a határvonal pedig az, hogy egy demokráciában sem az ellenzéké, sem kizárólag a kormányé nem lehet a demokrácia. Ha ez igaz, ha még mindig azt gondolja, miniszterelnök úr, hogy az emberek akarata számít, akkor az emberek akarata most egyértelmű üzenetet mond önnek: 80 százaléka elégedetlen az önök kormányával. (Zaj a kormánypártok soraiban.) 80 százaléka nemcsak azért elégedetlen, merthogy a rezsicsökkentésben vagy a bérekben, a jövedelmekben hogyan lehet ma jobban élni, mint akár egy-két évvel ezelőtt, bár ez is benne van. Az alapkérdés az, hogy lehet-e egy alkotmányos demokráciában élni, lehet-e olyan akaratnak még lennie, amely az önén kívül legitim módon jelenik meg ebben az országban.

Miniszterelnök úr, az elmúlt két és fél évben szisztematikusan minden egyes döntésnél, ahol a miniszterelnök úr álláspontja nem találkozott az Alkotmánybíróság álláspontjával, ott önök úgy válaszoltak erre, hogy gyengítették, elvonták a hatásköreit az Alkotmánybíróságnak. Tették ezt akkor, amikor a visszamenőleges hatályú törvényekről beszéltünk. Tették ezt akkor, amikor az átmeneti rendelkezésekről szóló törvényeket semmisítette meg az Alkotmánybíróság. És szeretném mondani, ne azzal érveljenek, hogy csak formai hiba volt, mert önök is tudják, hogy nem is vizsgálta tovább az Alkotmánybíróság, bár hogy most jelezte, hogy kész arra, hogy tartalmilag is vizsgálja az úgymond alkotmányellenesnek minősített törvényeket, ezért a negyedik módosításban önök ezt is megszüntetnék, lehetetlenné tennék, hogy az Alkotmánybíróság érdemben válaszoljon.

Tisztelt Miniszterelnök Úr! Az alkotmányos rend védelme ma minden demokratának kötelessége. Ma Sólyom László, az önök által támogatott köztársasági elnök, az Alkotmánybíróság volt elnöke egyértelműen foglalt állást amellett, hogy mindaz, ami most történni fog ma délután, az az alkotmányos rend végét jelenti. (Felzúdulás és közbeszólások a kormánypártok soraiban. - Az elnök csenget.) Szeretném önöknek mondani, lehet, hogy most még önök hangosak, de ne feledjék azt, hogy minden egyes demokráciában lesznek sokan, egyre többen, akik akarnak alkotmányos demokráciában élni, olyanban, amely '89 óta az egyik legerősebb vívmánya, nevezetesen: minden kormánynak kell erős korlátot építenie maga köré. Ez volt az Alkotmánybíróság. Most önök ezt szüntetik meg. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Olvasd el még egyszer!)

Tisztelt Miniszterelnök Úr! Nem Európával, nem a Bizottsággal, nem az Európa Tanáccsal, nem az amerikai kormánnyal, nem a német kormánnyal, nem a nemzetközi világgal van önnek problémája, nem azokkal harcol, miniszterelnök úr. Ön önmagával harcol. (Derültség a kormánypártok soraiban.) Az önmagával való harc viszont az, hogy nem tudja elfogadni, hogy van olyan, aki önnek megmondja, hogy az úgy nem helyes.

Kérem miniszterelnök urat, ne rángassa magával Magyarországot. Ne legyen mértéktelen! Legyen az a mérték, hogy elfogadja, hogy egy demokráciában önnek is meg lehet mondani (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hogy azt már úgy nem lehet.

Köszönöm elnök úr türelmét. (Nagy taps az LMP-frakció megszűnése után függetlenné vált képviselők soraiban. - Felzúdulás és derültség a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Volner János képviselő úr következik, a Jobbik frakciójából. Parancsoljon!

VOLNER JÁNOS (Jobbik): Köszönöm szépen. Tisztelt Miniszterelnök Úr! Nagyon régóta vártunk már arra, hogy a kormány ne álljon meg ennél a bizonyos 10 százalékos bejelentett rezsicsökkentésnél, hanem menjen tovább ezen az úton. Az, hogy az LMP-s képviselőknek nem tetszik, nem csoda, egy külföldről finanszírozott párt nyilvánvalóan nem fog tapsolni ehhez az ötlethez. (Nagy taps és derültség a kormánypártok és a Jobbik soraiban. - Közbeszólás a Jobbik soraiból: Szégyen! - Felzúdulás, derültség és taps az LMP-frakció megszűnése után függetlenné vált képviselők soraiban.)

Ha megengedik, tisztelt képviselőtársaim, egy rövid kitérőt tennénk oda, hogy mi vezetett ehhez a helyzethez. Emlékeztetnék arra, hogy az előző szocialista kormányok egyike 1995-ben egy stratégiai ágazatot garantált eszközarányos nyereséggel privatizált Magyarországon. Egy olyan ágazatot, amit egy normálisan gondolkodó nemzeti kormány nem ad idegen kezekbe, hanem nemzeti tulajdonban, sőt állami tulajdonban tartja azért, mert a stratégiai jelentősége miatt az adott országnak ezzel rendelkeznie kell. A sokadik hazaárulásának egyike volt ez a Szocialista Pártnak, erre voltak olyan nagyon büszkék. És megjegyzem egyébként, Magyarországnak az Európai Unió előtt egy kötelességszegési eljárásban felelnie kellett azért, mert az európai uniós versenyjoggal ütközött ez az ügylet, ugyanis nagyon sokan szeretnének magyar vállalkozók is úgy vállalkozni Magyarországon, hogy garantálják számukra a biztos nyereséget, üzletmenettől függetlenül garantálták a szocialisták, hogy ezeknek a vállalatoknak luxusprofitot raknak a zsebébe. Semmiféle kockázattal, semmiféle veszéllyel gyakorlatilag ez a vállalkozói tevékenység ezeknek a külföldi vállalatoknak nem járt.

Amiért mi azt mondtuk, hogy kevés lesz ez a bizonyos 10 százalékos rezsicsökkentés, az az volt, hogy a Jobbik energetikai kabinetje elemezte a fogyasztói árszerkezetét az áram árának, és azt állapítottuk meg, hogy az áram árának körülbelül a felét teszi ki mindössze a termelői ár, a másik fele különböző rendszerfenntartási díjakból és a szocialisták által oly sok időre bebetonozott luxusprofitból áll össze. Nem lehet elvenni 50 százalékot ebből az árból, teljesen nyilvánvaló, hiszen a rendszer fenntartását biztosítani kell. Azonban azt mondtuk, hogy 30 százalékos rezsicsökkentésig az áram áránál el lehet menni. Ne feledkezzünk el róla, az egy abnormális állapot, hogy Magyarországon jelentősen drágább az áram ára, mint mondjuk Németországban vagy Ausztriában. Ez ezen szocialista úriemberek (Zaj, közbeszólások a kormánypártok és a Jobbik soraiban.) tevékenységének következtében állt elő. Ez ellen mindenkinek kötelessége föllépni.

És ha a bíróság olyan döntést hoz adott esetben, hogy odaáll a szolgáltató vállalatok oldalára, akkor nekünk, jogalkotóknak, felelős honatyáknak és honanyáknak meg kell tennünk mindent azért, hogy ezt a jogszabályi környezetet úgy változtassuk meg, hogy ne a nagyvállalatoknak kedvezményezzen, hanem azoknak az embereknek, akik minket ideküldtek az Országgyűlésbe.

(13.30)

És ez bizony mindenkire vonatkozik, pártállástól függetlenül, még a szocialistákra is, noha ők előszeretettel képviselik itt a külföldi üzleti érdekeket az Országgyűlésben. (Közbeszólások: Úgy van!)

Képviselőtársaim, én tehát azt kívánom ennek az országnak, hogy az a rezsicsökkentés, ami elindult, a Jobbik által előre jelzett 30 százalékos mértékig folytatódjon. Ez még egy olyan szintet jelent, ami fenntarthatóvá teszi a rendszert, letöri a szocialisták által bebetonozott luxusprofitot, és segít az embereknek a megélhetési költségekben. Én azt gondolom, hogy egy ilyen nagyon erős gazdasági és szociális válságban, mint amiben Magyarország jelenleg van, segítenünk kell az embereknek, segítenünk kell a mindennapi költségek lefaragásában, és az a kormány dolga, a kormánytöbbség dolga, hiszen önök birtokolják az ehhez szükséges parlamenti többséget, hogy az ezzel kapcsolatos jogszabályok alkotásában élen járjanak. Ha ezen az úton fognak járni, akkor önök mellett leszünk, igennel fogunk szavazni természetesen a rezsicsökkentésre; ha ettől az úttól eltérnek, akkor mi leszünk az önök legkeményebb ellenzéke.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok és a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Most Harrach Péter úr, a KDNP frakcióvezetője következik. Parancsoljon! (Közbeszólások és derültség a függetlenek soraiban.)

HARRACH PÉTER (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Miközben a miniszterelnök úr beszélt, az egyik ellenzéki csoport képviselői egy lepedőt tartottak, amely az "Önkényuralom" kifejezést tartalmazta. (Közbeszólások a kormánypártok soraiból.) Az ember azt gondolta, hogy netán azokról az energiaszolgáltatókról szól, és azoknak az önkényéről, amiről a beszéd is szólt, de a lepedő alól megszólalt egy hang, és ezt a reményünket szertefoszlatta. (Derültség a kormánypártok soraiban.) Aztán hallottuk az MSZP képviselőjét. Abban reménykedtünk, hogy egyetért a rezsicsökkentéssel, de nem erről szólt, hanem egy olyan témáról, ami a miniszterelnöki beszédben nem került elő. (Közbeszólás a függetlenek soraiból: Miért nem?!)

Két tényt világossá kell tennünk. Az egyik, hogy a magyar családokat súlyosan terheli a rezsiköltség, a másik pedig az, hogy az energiaszolgáltatók magas, Európában a legmagasabb profitot teszik zsebre Magyarországon. Elhangzottak a számok, és nemcsak az előző kormány gáz- és villanyáremeléséről, a 200 és a 100 százalékról, hanem arról is, hogy a magyar polgár jövedelmének a 30 százalékát fizeti rezsiköltségekre.

Meg kell említenünk azt, hogy a magyar családok érdekében sok minden történt eddig: a devizahitelek enyhítése, az adókedvezmény, de most eljött az ideje annak, hogy a magas rezsiköltségnek a csökkentéséről is szóljunk. És az előbbi megnyilatkozások valamiképpen összhangban vannak azzal a mozgalommal, ami kezd kibontakozni, és a szélsőbal agresszivitását mutatja. Ízléstelenségre vetemednek (Zakó László a független képviselők egy csoportja által a padsorokra terített molinót a széksorok mögötti páholyba dobja. - Taps a kormánypártok soraiban.), és bizony törvénysértésekre is, az utcán is és a közéletben.

A kereszténydemokraták arra kérik a kormányt, hogy találja meg a törvényes megoldást a magyar családok érdekében, és valósítsa meg rezsicsökkentési szándékát. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Most Rogán Antal képviselő úr, a Fidesz képviselőcsoportjának vezetője következik. Parancsoljon!

ROGÁN ANTAL (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Amikor Magyarország miniszterelnöke fellép az ellen, hogy az energiaszolgáltató cégek egymással összefogva megpróbálják megakadályozni a rezsicsökkentést, akkor erről Gyurcsány Ferencnek és képviselőtársainak annyi a mondanivalója, hogy ez diktatúra (Közbeszólások a kormánypártok soraiból.), mert Gyurcsány Ferenc számára az a diktatúra, amikor a multik profitját elveszik, és azért emlékezzünk vissza: Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége idején, 2006. október 23-án, amikor békés tüntetőket gumibottal vertek az utcán, és törvényesen megválasztott országgyűlési képviselőt is fizikailag bántalmaztak, az volt a demokrácia - ez a gyurcsányi demokrácia. (Közbeszólások a kormánypártok soraiból: Úgy van! - Taps a kormánypártok soraiban. - Szórványos taps a Jobbik soraiban.) Különösen szeretném erre felhívni azon képviselőtársaink figyelmét, akik épp most kötnének szövetséget Gyurcsány Ferenc egyik volt miniszterével, aztán utána magával Gyurcsány Ferenccel; őszerintük ez a demokrácia, mert ők ezt támogatják.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Magyar Szocialista Párt képviselői a rezsicsökkentést olyan fontosnak tartják, hogy be sem jöttek az ülésterembe. Tóbiás képviselő urat küldték ide egyedüli hírmondónak, aki jobb híján azt tudta mondani, hogy mi önmagunkkal harcolunk. Hát, lehet, hogy a szocialistáknál az önmagukkal történő harc egy természetes dolog, látjuk is, mert gondolom, a Bajnai-Gyurcsány-Mesterházy triász küzdelmét ilyennek kell tekinteni, de mi nem, mi azért harcolunk, hogy egyébként az emberek, a magyar családok érdekeit védjük meg, mondjuk, ebben az esetben éppen az energiaszolgáltatókkal szemben. Mert, tisztelt képviselőtársaim, az mégiscsak egy tűrhetetlen dolog, hogy ha egy kormány elszánja magát amellett, hogy a mindenki által tudott luxusprofitot, óriási profitot, amit zsebre tettek az energiaszolgáltatók az elmúlt években, azt lecsökkenti, és az emberek számára egy teherviselést megvalósít, tehát lehetővé teszi az energiaárak olyan csökkentését, ami csökkenti a lakosság terheit, igazságosan csökkenti, akkor ez ellen Magyarországon az energiaszolgáltatók összefoghatnak, és ezt a politika nagy részében szó nélkül hagyják, sőt vannak olyan ellenzéki pártok, amelyek ezt még meg is védik.

Tisztelt Képviselőtársaim! Én azt gondolom, hogy ilyenkor a parlamentben az itt ülő képviselőknek pontosan az ellenkező feladata van. Természetesen itt a parlamentben a Fidesz-, KDNP-frakcióknak megvan a kellő többsége ahhoz, hogy támogassa a kormány szándékait, és biztosíthatom a miniszterelnök urat arról, hogy a Fidesz-, KDNP-frakciók mindent meg fognak tenni azért, hogy a kormány érvényesíteni tudja a rezsicsökkentéssel kapcsolatos elképzeléseit. (Taps a kormánypártok soraiban.) De azért azt szögezzük le, szögezzük le, tisztelt képviselőtársaim, hogy e téren szükségünk van az emberek támogatására, és azért van rá szükségünk, mert az energiaszolgáltatóknak tudni kell, hogy nem a kormánnyal állnak szemben, nem pártokkal állnak szemben, hanem a magyar családokkal állnak szemben, mert a magyar családoknak van abból elegük, hogy Magyarország az az ország Európában, ahol egyébként a magyar családok költségvetésében a legnagyobb arányú a rezsiköltség. Ezt velünk éppenséggel egyáltalán nem szimpatizáló napilapok írták meg itt Magyarországon is, hogy, igen, az egész Európai Unióban a rezsiköltség éppen Magyarországon a legmagasabb arányú költség a családok költségvetésében. Nagyon jól tudjuk, hogy egy átlag, két felnőtt keresővel és két gyerekkel rendelkező családban 73 600 forintot tesz ki átlagosan egy hónapban a rezsi költsége. Ha ezt a magyar átlagbérekkel összevetjük, ez tűrhetetlenül magas. Ennek a csökkentésén dolgozunk, és természetesen az energiaszolgáltatók mindent megtesznek, hogy ezt megakadályozzák.

Ilyenkor a parlamentnek az a kutya kötelessége, hogy mindent megtegyen annak érdekében, hogy megvédje a rezsicsökkentést, és odaálljon az emberek, a magyar családok oldalára. Azt gondolom, hogy itt a parlamentben is minden képviselőnek és minden frakciónak ezt kell tennie. Ha nem ezt teszi, akkor feltehetjük a kérdést, hogy miért nem ezt teszi. Akkor, azt gondolom, hogy emögött meghúzódnak másféle érdekek is, és azt már, tisztelt képviselőtársaim, ismerjük, hogy amikor gazdasági érdekeket sértünk, akkor hirtelen mindenféle más támadások indulnak el Magyarország ellen. Ne felejtsük el - ismerjük már a receptet -, amikor személyi jövedelemadó-emelés helyett, nyugdíjcsökkentés helyett, bércsökkentés helyett a bankadót emeltük meg, pedig az ellenkezőjét követelte mindenki Európában, akkor hirtelen óriási támadások indultak el Magyarország mint demokrácia ellen. Aztán most, amikor megint külföldi gazdasági érdekeket sértünk, és rezsit csökkentünk, ami a magyar családok érdekében áll, akkor megint támadások indulnak el külföldön és belföldön is Magyarország ellen.

Mi azt kérjük a kormánytól, hogy tartson ki a rezsicsökkentés mellett, bármilyen külföldi vagy belföldi nyomásgyakorlás éri Magyarországot, mert meggyőződésünk szerint ez a magyar családok érdeke, és a parlamentnek a magyar családok oldalán kell állnia.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Közbeszólások a kormánypártok soraiból: Úgy van! - Nagy taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Viszonválaszra a miniszterelnök úrnak adom meg a szót.

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Tisztelt Elnök úr! Tisztelt Ház! Szeretném megköszönni azoknak a frakcióvezetőknek és a mögöttük helyet foglaló képviselőknek a támogató véleményét, akik ebben a vitában nem a nagy cégek, hanem velük szemben a magyar emberek oldalára álltak. A köszöneten túl most egyelőre többet nem is tudok mondani nekik; hamarosan előterjesztéssel fogunk élni, amely megoldja ezt a helyzetet. Kérem, hogy majd akkor is ezzel a lelkülettel viszonyuljanak a kormány előterjesztéséhez.

(13.40)

Viszont van egy párt, amelynek a képviselője láthatóan a másik oldalon áll, ezért kénytelen vagyok néhány gondolatban válaszolni az általa mondottakra.

Furcsa világ Magyarország, azzal a helyzettel találjuk magunkat szembe, hogy egy baloldali párt - ha jól olvasom a fejléceket -, egy baloldali párt, tisztelt hölgyeim és uraim, a bérből és fizetésből élők helyett a nagy, leginkább nemzetközi tőke oldalára áll. Példátlan eset! Ha van egy párt ebben a parlamentben, amelynek a szavazói miatt, a hagyományai miatt, a helyes, egyébként sok szempontból megalapozott - most a diktatórikus kinövéseket tegyük zárójelbe -, mégiscsak meglévő munkásmozgalmi hagyományai miatt a családok oldalára, a bérből és fizetésből élők oldalára kellene állni, ha úgy tetszik, egy internacionalista párt esetében is lehet ennek értelme, a magyarok oldalára kellene állni (Derültség a kormánypárti oldalon.), akkor az éppen a Magyar Szocialista Párt, tisztelt hölgyeim és uraim. És én nem is szeretném, ha itt akár csak egy gondolat erejéig is azt gondolnánk, hogy a Szocialista Párt szimpatizánsai vagy szavazói egyetértenek a saját pártjukkal ebben az ügyben.

Itt egy nemzeti ügyről van szó, és én hiszek abban, hogy ebbe a közösségbe a Szocialista Párt szavazói is beletartoznak. A rezsicsökkentés nem csak a fideszeseknek jó, meg a jobbikosoknak, meg a kereszténydemokratáknak, az MSZP-seknek is jó. Ezért én hiszem, hogy az MSZP hívei is támogatják a rezsicsökkentés politikáját. Rájuk is számítok, arra kérem őket, ők is emeljék fel a hangjukat, hogy meg tudjuk mutatni, igenis vannak Magyarországon pártmegosztó vonalakon átívelő közös ügyek, és képesek vagyunk ezeknek az ügyeknek a mentén egymással egyetértésre jutni. Kérem tehát a Magyar Szocialista Párt híveinek a támogatását is.

Végezetül, tisztelt Tóbiás képviselőtársam, egy dologra még ki kell térnem. Ön azt mondja, hogy az Unióval, az Egyesült Államokkal meg a jó ég tudja, még ki mindenkivel állunk harcban. Higgye el, az én ambícióim kisebbek, én most csak egy rezsicsökkentést szeretnék, ennyi az egész. (Derültség a kormánypárti oldalon.) Ha ezt sikerül megoldani, már elégedett leszek. De általában is szeretném mondani önnek, hogy mi érvényesnek tartjuk a politikában azt a régi katonabölcsességet, miszerint a jó katona nem azok ellen harcol, akik szemben állnak vele, hanem azokért harcol, akik mögötte vannak. Ezért mi a családokért, a gyermekekért, a nyugdíjasokért, a bérből és fizetésből élő minden magyar emberért harcolunk. (Nagy taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   1-2   3-16   17-20      Ülésnap adatai