Készült: 2024.04.19.03:26:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

302. ülésnap (2013.09.16.), 90. felszólalás
Felszólaló Szilágyi László (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:11


Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZILÁGYI LÁSZLÓ (független): Köszönöm szépen a szót, elnök úr, a függetlenek nevében is.

Tisztelt Államtitkár Úr! Az alapvető jogok biztosának vizsgálata szerint Magyarországon az egészségügyi ellátásban jelentős területi egyenlőtlenségek mutatkoznak, ami ugye nem újdonság, ezt mindannyian tudjuk, és küzdünk ellene, de az újdonság az benne, hogy ez alapvetően sérti a gyermekek egészséghez való jogát.

A jelentés már hetek óta nyilvános, a kormány füle botját se mozgatja, legalábbis úgy érezzük, a kérdés az, hogy miért. Ennyit érnek a Fidesznek a gyerekek? Az ombudsman megállapította, hogy különösen a hátrányos helyzetű térségekben ellátott gyermekek egészséghez való jogát sérti a védőnői ellátás egyenetlensége, a korlátozott elérhetőség, a házi gyermekorvosok hiánya. Akadozik a védőnők és gyermekorvosok, illetve a házi gyermekorvosok együttműködése is. Egyre idősebbek a házi gyermekorvosok, egyre mostohább körülmények között dolgoznak, és ha lehetséges, az ő területükön még nagyobb az ellátási lehetetlenség, mint a háziorvosoknál.

Néhány megyében évek óta bajok vannak a kötelező védőoltások beadásával is, sok esetben eleve nem is szakorvos, hanem háziorvos látja el a gyerekeket. De ami ennél is jóval súlyosabb, az az, hogy egyes kórházakban a gyermekorvosi ügyelet, a gyermek sürgősségi ellátás is megszűnt, például Marcaliban, ahol éppen ön, államtitkár úr, tett személyes ígéretet arra, hogy helyre fogja állítani ezt a helyzetet. Ez a határidő lejárt, a helyzet viszont egyre rosszabb és megoldatlan.

A gyermekekre egyébként is rájár a rúd. Az ombudsman megállapítása alapján elmondható, hogy az MTA Gyerekesély Programjának szétverése, a pályázatok elhúzódása fennakadást okozott. A "Biztos kezdet" gyerekházak programjában is egyre több a baj, és a rendszer egészének működése is akadozik, mindeközben gyerekek tízezrei éheznek, és százezer fölött van az alultáplált gyerekek száma. Ennek nagyon komoly egészségügyi következményei vannak már most is, ezért a hálózatot meg kellene erősíteni. Sőt, a Fidesz megszállta a beteg gyermekekkel foglalkozó világhírű Pető Intézetet is, és annak tönkretételére készül, mindezt azért, hogy a kormánypárti haverok tovább gazdagodhassanak. Az ombudsmani jelentés megállapításai kapcsán intézkedést kért több minisztertől és az érintett megyei kormányhivataltól is - egyelőre hiába.

A fentiekre tekintettel azt kérdezzük az államtitkár úrtól, hogy milyen intézkedéseket hozott a kormány, hogy csökkentse a gyermekek egészségügyi ellátásának egyenlőtlenségeit. Mikor biztosítják végre, hogy minden kórházban legyen gyerekszakorvosi ügyelet? Miért tartják bizonytalanságban a "Biztos kezdet" programot? Konkrétan hány betöltetlen háziorvosi, házi gyermekorvosi és védőnői praxis van az országban, és milyen tendenciákról tud beszámolni? Mikor tesz végre hathatós intézkedéseket a kormány, hogy a hátrányos helyzetű kistérségek, a vidéki Magyarország egészségügyi ellátását fejlessze (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) a Fidesz-elit VIP egészségügyének fejlesztése helyett?

Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm szépen a szót. (Taps a függetlenek és az LMP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai